Yazan / Çizen : Admin Panpa 19 Kasım 2012

arka sesler, burada güleceksin, diziler, dizilerdeki gülme efektleri, gülme efekti, gülme kısmı, işler güçler, leyla ile mecnun, muhaha sesleri, senarist, televizyon, yayıncılık üzerine, yazar, minionlar,minyınlar
Hep kafama takılan konulardan biriydi bu, dizilerde espri yapılan yada yazarın espri yaptığı yerde arka plandan "Muahahaha" seslerinin yükselmesi. Şimdi buradan anlayamadığım kafama takılan şey şu:

Neden gülme efekti veriyosunuz arkadan hacım?  Dizinizi kendi kakasını yiyen, sabah akşam Ajdarla, Arto dinleyen, canı sıkıldığında burun deliklerine tıpaç yapan, poposuyla ceviz kıran salaklar mı izliyo ?

Yani biz bu kadar insan, nerede güleceğimizi bilmiyor muyuz ?   Hayır eğer bilmiyosak yapımcı ve yazarlar öyle zekiiler ki hemen bu işi bırakıp atom parçalamaya, laboratuvar masalarında nötronları ayırırken "Bu nötron anam için uleeen" diye ayrıştırmaya başlasınlar.

Televizyonların geldiği son noktadan biri bu, halka aptal muamelesi yapmak.  Bi espiri olunca biz anlamayız çünkü, onlar arkadan "Muahahaahah" , "Züleyhahahaaha", "Ehi ki ki ki" gülme efektlerini bize dinleterek şunu demek istiyolar sanırım:
-Şşşş... Sana diyorum sana ! Malak... bakma öyle, burada espri yaptık. Senaryoya parantez içinde "gülünecek" yazdım. Gülün ulan !

Bak "İşler Güçler" , "Leyla ile Mecnun" gibi dizilere... arka planda "Muahaahah" işte burada gülün nan malaklar diye efektler var mı hiç ?  Yok. Çünkü adamlar zaten bu kalıpların dışına çıkıp, akıllı olarak düşündükleri topluma akıllıca dizi hazırlıyolar.

Arka planlardaki bu gülme efektini kimin icat ettiğini çok düşündüm hacı. Çünkü belliki kendisi esprileri falan anlayacak donanıma, hard disk'e, ram'e , işlemciye sahip değildi. Beyni celeron cötüngen X5 modeldi sanırım. Tamam kendin esprileri anlamıyo olabilirsin, fakat bana neden süzük muamelesi yapıyosun onu anlamadım ben.  Banane arkadaş gülmüyorum senin istediğin yerde oldu mu? Güleceğim varsa da sırf ipnelik olsun diye hepsini biriktirip dizi bittiğinde jenerik yazarken gülücem nan.

Fakat bu efektler bana sorarsanız insan psikolojisine de ters, espriden sonra arka plandan gelen kahkaha sesi sonrası eğer o sahne bana komik gelmediyse mal mal kendimi yargılamaya başlıyorum ;
-Nası ya... e arka ses güldü... ben neden gülmedim?  Yoksa... yoksa totoş muyum ben? Naman Allahım, yoksa uyurken uzaylılar beni kaçırıp dnalarımı, kromozomlarımı, ense kıllarımı, fantazilerimi çalarken espiri anlayışımıda mı çaldılar leaaaaan?  Olamazzz... Babaaa koş mal oldum, gülemiyorum... Plz help me Cisıs...
Fak yu gülme efekti, fak yu uzaylı, love yu keko...

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

2 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

  1. Bizim dizilerde en çok sinir olduğuum sorunlardan biri
    Oyuncular çok iyi ama çok yapay herşey..
    Mesela kapı açılıyo ses yok onun yerine arka fon müzikleri espirilere kahkaha efekti vs..
    Mal mıyız biz diyesi geliyo insanın :D

    YanıtlaSil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları