Yazan / Çizen : Admin Panpa 19 Aralık 2012

asgari ücretle geçinmek, başbakanın açıklaması, bekar gençlere evlenin çağrısı, bekarlar evlenin, geçim sıkıntısı, görürsem söylerim, oldu reyiz, Recep Tayyip Erdoğan, rte, zamlar,
Başbakanımız, Tayyip reyiz bikaç gün önce bi açıklama yaptı. Heyecanlanma sevgili okur, isveç bilim adamlarının zırvalıkları bile bu sözün yanında daha şaşalı kalır; "Genç bekarlara sesleniyorum, evlenin!"  Evet evet, yanlış duymadınız. Ben bunu ilk duyduğumda dedim herhalde taklit yeteneği çok iyi olan biri Rte'yi taklit ediyo, makara geçiyo bizle. Anam ekrana bi baktım harbiden Başbakan diyormuş ya la...

Bunu duyunca ilham perilerimin beni fortlaması üzerine ilk önce konuyla ilgili karikatür çizdim sevgili okur. Fakat karikatür söylemek istediğim herşeyi barındırmadığı için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Şimdi ben 8-9 aydır deli gibi iş arayan biri olarak; işsizlik sendromunun içindeyim. Resmen her gün beraber yatıp kalkıyorum işsizlik sendromuyla. Var gibi görünen işlerin %80i çağrı merkezlerinde tele-satış (en uyuz olduğum, hayatta yapamayacağım iştir) Geri kalanlarınsa bir çoğu "esnek çalışma saatleri" adı altında öküzün kıçını kırbaçlayan çoban gibi bizi kırbaçlarken 850 tl maaş veriyo. İstanbul gibi biyerde 850tl maaşla bırak evlenebilmeyi, yılbaşında kıçına kırmızı don bile alamazsın sevgili okur. O para sen ne olduğunu anlamadan elektrik,su,mutfak,temizlik,giyim,doğalgaz  tarafından sömürülür; hatta onların da tamamını karşılayamayacağı için büyük ihtimal bir süre sonra haciz yersin; yada gururuna yedirebiliyorsan geceleri E-5 de işe çıkarsın hacı...

Hiç anlam veremediğim şey varsa onlardan biride şudur sevgili okur; 
Taaaa 5-6 sene önceki maaşlarla şimdiki maaşların aynı olması. Nan arkadaş aynı meslek 5-6 senede önce 900 tl maaş veriyolardı; hala 900tl maaş. Fakat işin insana koyan, kulağında bi çınlama hissetmesine sebep olan yanı ise maaşlar sürekli aynı şekilde evde kalmış kız gibi beklerken, zamların Adriana lima gibi yardıra yardıra gelmesi. Hiç maaşı artmayan insanlar sürekli artan zamlarla yaşamaya çalışıyo resmen. Bu gidişle 900 tl alan birisi bikaç sene sonra aynı maaşı sadece kiraya verir. Enflasyon olmuş godzillanın left ball-ları babasını satayım. Asgari ücretle çalışanlarla ilgili ise diyecek söz bulamıyorum; o maaşla yaşamaya çalışmak survivor adasında ömür boyu kalmak gibi bişey.

Başbakan da gelmiş bize evlenin diyo. Bizimle dalga mı geçiyosunuz anlamıyorum. Zaten her şey olmuş para; millet rüyasında bile artık aksakallı dede yerine napolyon görmek istiyo; zittir et aksakallıyı diyo. Aşk hayatı desen, artık paran yoksa aşk falan karın doyurmuyo, artık öyle eski ana babalar gibi aşk için evlenmek; birbirini sevip gerekirse peynir,zeytin yiyip geçinmek kalmadı. Artık bayanların çoğu arkadaşlarına hava atacak, lüks arabası olan zengin koca arıyo. 

Evlenmeye kalksan kafadan 30-40 milyar gibi bi para gerekiyorken (bizim gibi orta halli vatandaşlar için diyeyim) millet soğan cücüğü kadar maaşla nasıl evlensin? Böbreğini satıp mı evlensin vatandaş =) ?

Örnek gazete ilanı;
-Merhaba, Adım bahtsız bedevi. Türkiye de yaşamaya çalışıyorum. Evlenmem gerektiğinden az kullanılmış böbreğimi ve bazı organlarımı satmak istiyorum. İlgilenenler telefon numarasından yada "boylehayatinantoniequeem@xmail.com" mail adresinden ulaşabilir. Toplu organ alımlarında indirim yapılacaktır.

Ben Polyanna'nın sadece masallarda yaşadığına inanıyordum; meğersem reel dünyamızda da yaşıyormuş ya la... Birde hadi insanlar bu kıt imkanlarda zoru başarıp, kibrit çöplerinden gemi yapmayı başardılar, evlendiler diyelim. Ya sonra? Evlilik masraflarını kim karşılayacak Tayyip reyiz?  Devlet mi? Devlet diğer birçok ülke gibi vatandaşına yardım edeceğine sürekli zam yapmakla, ülkenin sağını solunu Amerikan bitçıslara satmakla meşgul. Şimdide Üsküdar'daki harem otogarını satıyolarmış; bende diyorum nan arkadaş otobüsler neden hareme gitmiyo. Neyse konu Sabri'nin vurduğu top gibi hedefini şaşmasın ben devam edeyim.

Geçim sıkıntısıDiyelim ki evlendik; bu çocuk pipisi  kadar maaşla ne yapmamızı bekliyosunuz ?  Millet bu şartlarda evlensin de eşlerine başkaları mı baksın ? Bekarken kendini 850-900 tl ile anca geçindiren insanlar evlenince bu parayla nasıl geçinsin ? Sokakta çöp yiyerek mi yaşasınlar. Çocuklarını yeşil çam filmlerindeki Tarkan gibi kurtlar mı emzirsin? 

Çünkü mutfak gereçleri doğru düzgün alınamayacağı için anneden süt beklememek lazım hacı. Hadi eşi de çalışıyo diyelim; bu seferde çocuk olursa eşinin çalıştığı da anca çocuğun masraflarını karşılar. Sanırım ülkenin başındakileri oksijen çarpıyo bazen. İnşallahlarla, maşallahlarla yaşamaya çalışıyoduk. Bu gidişle inşallah açlıktan ölmeyiz diye dua etmeye başlayacak millet. Cizıs kırayst...

Geçim sıkıntısı yüzünden yüzlerce yuva dağılıyo, resmen mortal combat, street fighter dövüşlerinin combo sahneleri gerçekleşiyo evlerde. Kadına, çocuğa  şiddetin, adam öldürmelerin bile çoğu maddiyat ve geçim sıkıntısından kaynaklanırken takmışsınız pembe gözlüğü, ayağınız sıcakta Hell yeah!  çıkıp "evlenin" diyosunuz.
Oldu reyiz; görürsem söylerim...

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

4 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. Akıl vermek kolay gelir evi geçindirecek olan kendisi ya..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hee sorma çok düşünüyo vatandaş acaba geçinebiliyo mu diye, gözüne uyku girmiyomuş :)

   Sil
  2. onlara göre hava hoş tuzları da çok kuru, kendisi 30binlira maaş alıyor, normal milletvekili maaşı 13 binlira hem de 2 senede emekli oluyorlar dahası ikikere milletvekili olursa çift maaş alıyor dahası milletvekili maaşı emekli maaşıyla neredeyse aynı yani bi milletvekili 20 bin lira civarı emekli maaşı alabiliyor.

   Sil
  3. Tuzu kuru diye bi laf var biliyosun :) Onlar için icat edilmiş...

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları