Yazan / Çizen : Admin Panpa 10 Ocak 2013

Akshay Kumar, Allah inancı, Bhavesh Mandalia, bollywood filmleri, din üzerine bir film, dini film, dinler, film hakkındaki görüşlerim, Film Yazılarım, hint filmi, inanç, oh my god filmi, tavsiye film,
Çoook uzun yıllardır din ve inançlarla ilgili aklıma takılan konular olmuştur sevgili okur. Çünkü bana göre Allah insanların koyun gibi olmasını istememiştir; insan düşünmeli, sorgulamalı, korkmadan inanmalıdır.

Neyse, öncelikle filmin adı "Oh My God". Hint yapımı, başrolde Akshay Kumar reyiz var (oyunculuğunun hakkını vermekle kalmayıp, yanında eşantiyon bile dağıtıyo). Filmi izledikten sonra biçok konuda hissettiklerime tercüman olması dolayısıyla çok şaşırmıştım, sanki beni duymuşlarda, benim için bollywood filmi çekmişler gibi nan. Senaryoyu yazanın zekasına ve kalemine hayran kaldım, adı Bhavesh Mandalia.

Peki ben bu filmi neden çok sevdim? Şöyle izah edeyim;
Hep dikkatimi çeken şeyler vardı; dini ticari amaç olarak kullanan, sözde dindar kesim, hatta din adamları. Dünya öyle biyere gidiyor ki, ileride bir hoca çıkıp "dua satıyoruz, parasını verin ben sizin yerinize okurum" dese, hiç şaşırmıycam. İşte filmde bunu çok güzel ele almışlar. Hindistan da gelenek diye tapınaklara bağışlanan tonlarca sütün gizli giderlerden kanalizasyona akıtılması, inançlı olduklarını kanıtlamak için kafasını kazıtan insanların saçlarının paketlenip dış ülkelere peruk vs gibi ürünlerin yapımı içi satılması. Kiliselerin insanların inançlarını sömürerek onlardan para tırtıklaması; daha neleeeer neleeer...

Filmin başında başrol oyuncusu bi ateist. Fakat film çok farklı bitiyo; çünkü baş roldeki ateist sorgulayan, ve aslında Tanrı'ya inanmadığı halde, inanıyormuş gibi geçinip din üzerinden pirim yapan sahte alimlerden daha inançlı birisi ve farkında değil.

İnsanların dini putlaştırmasına, ticarete dökmesine ve Allah/Tanrı inancını saptırmasına çok güzel değinilmiş bi film. Aslında film hakkında yazmayı düşündüğüm çok şey vardı sevgili okur; fakat hassas bi konu olduğu için yazdıklarımın çoğunu tekrar tekrar siliyorum; benden bu kadar . Filmdeki herşeye %100 katılmamla beraber, mutlaka izlemelisiniz diyorum. Hayatımda izlediğim en iyi din temalı film oldu diyebilirim.

Dipnot:Filmin gidişatı çok farklı, sonu ise çok farklıdır, o yüzden sabırlı olup ön yargısız bi şekilde izleyin lütfen. Bıdı bıdı edip erkenden kapatmayın filmi, monitörünüzden fırlar ağzınıza hazır kek kalıbıyla vururum şerefsizim.

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

17 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. hadi yaaa ben kepçeyle vurdummu gözünün ağını çoğaltırım alim allah ona göre ... :D doğru şeylere değinmişsin arkadaşım ama biraz daha fazlasını beklerdim senden o sildiklerinide merak ediyorum ayrıca ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sildiklerim biraz kendi görüşlerime girip filmden sapmaya başlıyodu ondan sildim :) Ayriyetten bi yazı yazacağım sanırım.

   Sil
 2. Filmi izlemedim ama en yakın zamanda izleyeceğim. Yazdıklarınızdan yola çıkarak Tanrı'nın Doğum Günü diye bir kitap okumuştum. Yazdıklarınızla çok ortak yönü olan. Ben de kitabı ısrarla tavsiye ediyorum :) ne çok doğrumuz yanlışmış, apaçık görüyoruz. Film öneriniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok teşekkür ederim :) Aklımda bulunsun bahsettiğiniz kitaba bir ara bakayım :)

   Sil
 3. Haci ben taylandda tapinaklara gittim ayinleri fln oluoodu boyle sesler gelio
  Ummmmmmmmmmmmmmmaaaaoouuuuummmmooooouuuuuuuuuuummmmmmummmaaaaaa
  Hic bise anlamadim melodiye ayak uydurdum mum yaktim tutsu yaktim koydum :)
  Bu arada mumla tutsuyede 5 tl kadar para mine vermistim
  Mumcagizim eriyip gitmistir :)
  Milleti gordum ordaki bagis kutularina para atmadan gecmiolardi ii dedim rezil olmayak cebimdeki degeri en dusuk kagit paradan attim :d
  Anliican budist tapinagi acsam cok feci para kazanirim orda :d gelen giden para verio :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe :) Halbuki dinde, Tanrıya inanmak yada ibadet etmek için neden yüzlerce mum yakmak gereksin ki :) ? Yaratıcı tüm dinlerde ben her yerdeyim derken insanlar kendileri bi kulp bulup onu tapınaklara, mabedlere sokma peşindeler :)

   Sil
  2. Bu biraz insanların dini kitapları okumamasından kaynaklanıyor. Zaten bizim inanışımızda Kuran'ı elimize almamamız için çok neden var. Abdestsiz olmaz yok yukarıda dursun bütün bunlar insanları gerçeklerden uzaklaştırmak için uydurulmuş hikayeler. Tanrı her yerde en önemlisi tanrı bizde. Hepimiz onun nurasından üflenmiş bir beden de can bulmuşuz. Neyse çok dini bir konuşma oldu sanırım kalın sevgiyle güzellikle..

   Sil
  3. Yok, kesinlikle haklısın. Dinlerde olmayan birsürü şey topluma çaktırılmadan öyle yedirtiliyorki, araştırmayan yada okumayan insanlar direk inanıyor. Hiç sorgulamıyorlar. Sanki Tanrının başka işi gücü yoktu da azap çektirmek için insanları yarattı. Tüm dinlere bi şekilde bu saçma fitneleri soktular.

   Sil
  4. Diğer dinleri bilmem ama müslümanlıktaki sorun şu; Kur'an günümüze değişmeden gelen tek kitap. Bizi Kuran'ı okumaktan uzaklaştırmak için hürafalar ve peygamber diyorkilet yaratıldı. Bir de biz toplum olarak okumaktan çok haz etmiyoruz biraz da işimize geldi biri anlatsın ben inanayım. Ben de tam tersi olmuştu, din adamları çıkıp aynı konuda 1001 yorum yapınca iş başa düştü deyip 4 kez okudum Kuran'ı. Diyeceğim son sözüm şudur; sadece dinlemeyelim okuyalım başka insanların fikirlerin kölesi olmayalım. Umarım haddimi aşmadım:)

   Sil
  5. Yok yok, aynen öyle. Hatta şu efendi demişki, bilmemney-i maliki cartu curtu demişki, hanifi bilmemne çok muhterem bi zat'a demişlerki falan filan... mişki-muşki, masal anlatıyolar insanlara :) İnsanımızda az tatlı, espirili konuşan birini, yada anlatırken hüngür hüngür ağlayan birini görünce hemen "Bu esaslı hoca" diyip anlattıklarına hiç araştırmadan inanıyor. Cemaatler, müridler, tarikatler ohooo neler neler :) Alayı başka başka yorumlayıp, kendi neticelerinden, kendi işlerine geldiği gibi fetva veriyor.

   Sil
  6. Bu bir sektör, insanların duygularını sömürülp para kazanıyorlar. Bir de hukuk yetmiyor, kurallar yetmiyor insanları yönetmeye din de buna alet ediliyor. İnanın Kuran'da yazıldığı gibi yaşasaydık hoşgörü, saygı ve sevgiden ibaret olurdu dünya. Bahsettiğim kitap da size ayrı bir bakış açısı kazandırırp, sınırlarınızı genişletiyor. Umarım bulabilirsiniz, ben aldığımda yayını durdurulmuştu. Bu arada aynı şeyleri düşündüğün insanların varlığı paha biçilmez :)

   Sil
 4. Valla bir 'deist' olarak asla kaçırmam ben bu filmi.:) ben de Müslüman ana, baba, dede, tüm ailede doğup, büyüdüm, hep Müslüman adetlere göre yetiştirildim (ama asla baskı yoktu oruç tut, namaz kıl diye kimse kimseyi zorlamazdı) ben kaç yıl oldu tam bilemiyorum ama sora sora sonunda deist oldum. Deist kelimesini bilmiyordum, google'da araştırınca benim gibi düşünenlere 'deist' dendiğini öğrendim yani bir Allah'a inanıyor ama dinlere, peygamberlere kuşkuyla bakıyor. Galiba biraz da agnostik. Her neyse. Benim görüşüm şu ki, dinler yüzyıllardır var ama insanlığın hali ortada! Şu yorumumu okuyana kadar belki 5 çocuk hatta bebek porno sektörü için can verdi, 10 çocuk tecavüze uğradı, şu kadar hayvana işkence edildi, şimdiye kadar ne kadar 'dindarım' diye bağıran esnaf vs. varsa hepsinden kazık yedim! Ayıplı mal satıp geri almamak iade etmemek için bin dereden su getirenler hep dükkanlarına gittiğimde ya namazda, ya abdest alıyor olurlardı! En yeni örneği Ramazan ayında kapısına şeker için gelen küçük çocukları azarlayıp, kovan ve şeker vermeyen teyze! Bizzat yanımda oldu ve bu kadın tüm Ramazan oruç tutup, mukabele yapan kadın! 5 vakit namazını da asla kaçırmaz iyi biliyorum. Peki kardeşim insanların ahlakına milim katkı yapmıyorsa bu dinler neye yarıyor?
  Varsın filmdeki gibi ateist olsun ama ahlaklı olsun, dürüst olsun, kimseye iftira atmasın, köpeğe kediye tekme atmasın, çocuğuna eşine kötü davranmasın, iyi insan olsun yani...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deist olduğunu bugün okuduğum yazından anlamıştım (yorumda bıraktım) :) Tesadüftür ki son 1 yıldır bende deistim; hemen verdiğim bir karar değildi uzun yıllar boyunca düşünüp kendimi yedim. Fakat dinlerdeki mantıksızlık sonunda deist oldum. Dünyada ölen insanların %70i din faktörlü nedenlerden dolayı ölüyorsa, birinin Tanrısı kendi yarattığı diğer bir kısım insan için onlara lanet olsun öldürün falan diyosa diğerininki cennette 1000 huri olucak sabah akşam cinsel ilişki yaşıycan diyosa ve diğer birinin Tanrısı kadınları kısırlaştırın diyosa, din denen şeyde sorun aramak gerekir. Eğer Tanrı merhametliyse kendi yarattığı diğer birçok insanı cehennemde cayır cayır yakıcam, kazıklara oturtucam diyemez, o zaman kendiyle çelişir, kendiyle çelişen Tanrı da kulağa pek hoş gelmiyo. Bu film benim üzerimde çok güzel etkiler bırakmıştı. Bizleri yaratan tabi ki var; fakat gerisi...

   Sil
 5. "Neden Deist Oldum?" yazını çok beğenmiştim tavsiyen üzerine "Sevap Points" yazına da baktım ama "Neden Deist Oldum?" yazısının gölgesinde kaldı diyebilirim.

  Filmi de merak ettim sen böyle anlatınca. Onun haricinde bu yazında dahil diğer yazılarından da anladığım kadarıyla sen Türkiye de son zamanlarda artan dinci kesime çok kızgınsın. :) Şekilcilikleri sinir bozucu ama o kadar üzme kendini bi başka iktidar gelse bu kadar dinci olmaz piyasada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o yazıda anlatmak istediklerim çok farklıydı belki o yüzden olabilir :) "Neden deist oldum" un gölgesinde kalması çok normal çünkü o yazı çok genel bi yazı değil, ama diğeri birçok konuyu ve benim inanç sürecimi kapsıyo :)

   Filme gelince mutlaka izle derim, alınacak güzel mesajlar içeriyo film. Evet kızgın olduğum çok şey var, bahsettiğin de onlardan biri. İktidar kısmında haklı olabilirsin fakat bu her şeyi tam olarak değiştirmeyecektir (mesela insanların kafa yapısını).

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları