Yazan / Çizen : Admin Panpa 28 Aralık 2013

Neden deist oldum?, deizm nedir, deist, müslümandım, dinler, Tanrının dini yoktur, bana göre Tanrı, Yaratıcı, deizm, mizah, inancımı sorguladım, körü körüne inanmak, din olmasaydı, iyilik, inanç,
Haculaaar, hocalaaar, papazlaaar, rahüpleeer, inananlaaar, az inananlaaaar, psikoya bağlamuşlaaar, şamanlaaar, yahudüleeer, falanlaaar fülanlaaar, öncelikle belirtmek isterim ki bu yazıyı yazma sebebim size laf sokmak, sizden nasihat almak, din kültürü ve ahlak dersi almak yada diğer fesat antin kuntin şeyleri yapmak değildir. Sadece kendi hikayemi, içsel çatışmalarımı ve değişimimi anlatmaktır; günaha giriyosam giren çıkan bana sonuçta :) Tabi yaşadığımız ülkede çoğunluk müslüman olduğundan ve yetiştiğim aile de bu inanca sahip olduğundan yazacaklarımın gidipte peynire tapanlar hakkında olmasını beklemek garip olur be reyiz. Fakat ben yinede biçok şeye değineceğim. Aslında bu yazıyı yazmaya başlayarak hata ettiğimi biliyorum çünkü bizim insanımız iki şeyi çok sever "Ağzından dini düşürmeyeni", bide "mazlum edebiyatını"; fakat kendimden ödün verecek değilim, bunu da yazıyor olma sebebim aslında biraz deşarj olmak, birazda yaşadıklarımı yaşayanlara yalnız olmadıklarını göstermek :)

Bu ay ne yazık ki 26 yaşıma girdim; deist olalı henüz 1 yıl veya ondan acucuk fazla oldu. Kısacası aklım kıçımdan başıma 10 yaşımda geldi desem, 25 yaşıma kadar geçen 15 yılı tamamen zarardan sayıyo, boşa geçirilmiş, kandırılmış hissediyorum. Normalde her ramazan orucumu full tutar, mission complete yapardım. Cumalara gider, ara sıra 5 vakit namazlardan bazılarını da kılardım (sık olmamakla birlikte). Dinimi sorgulamam aslında tamamen yaşayıp yaşamakta olduklarım, dünyaya bakışım ve aile içi boktan durumlar sayesinde başladı (iyi ki de başladı babasını satayım).

Mike Tyson düşün, karşısına da Kasımpaşa'lı Pakizeyi koy ve ortaya çıkacak kavgayı, curcunayı hayal et, işte çocukluğumdan beri öyle bi dalaşmanın içindeyim ki kafam olmuş Minotaur kafası. Bu ve diğer tüm zor zamanlarımda dua edip bişeylerin düzelmesini istedim yıllarca. Çok uzuuun yıllar, bilbo yüzüğü çaldığından beri diyelim biz ona. Neyse efem, öncelikle ardı ardına aparkatlar yemeye başladım:
- Allahım nolur bize huzur ver, aileme huzur ver dedim, işler dahada boka sardı, eskisinden de bok oldu yıllar geçtikçe level atladı resmen.
- Allahım nolur şu işlerim iyi gitsin dedim, 2 güne kalmadı kapının önüne koydular.
Tabi diğer yandan da nasıl daha iyi müslüman olurum diye uğraşıp Allaha yaklaşmaya çalışırken, bazı şeyleri fark edip, dini sorgulamaya başlamış buldum kendimi.
Yıllarca dikkat ettim, kimseye kötülük yapmasam da, dua da etsem hiç bişey değişmedi ve burada aklıma George Carlin geldi, "hiçbişey değişmeyecekse dua etmenin ne anlamı var ki". Hatta öyle hissediyodumki son yıllarda hacı, "Tanrım ne olur meteor düşmesin" diye dua etsem evimizin çatısına devasa boyutlarda at çükü düşücek de altında kalıcam diye korkar oldum. Tabi burada da klasik inanç sistemi giriyodu devreye "seni test ediyo, hayırlı olan bu demek ki, şükret, falan filan inter milan"

Ben önceleri ateistlere, deistlere yada müslüman olmayan herkese karşı internette yardırıyodum diyebilirim; yani biri din aleyhine bir şey dese ona demediğimi bırakmazdım yada "aptal bu" der küçümseyerek bakardım (Şuan bana atılan bol küfür ve hakaretli dindar yorumlardaki tiplerden biriydim yani eskiden bende) İnancımı sorgulamaya başladığımda aslında kendimin bile bunu düşünmeye, sorgulamaya götü yemiyodu diyebilirim :) O yüzden çevrenizdeki bi çok insandan duyduğunuz şu cümlelerle geçiştiriyodum kuşkularımı "yok ya o öyle demek istememiştir" , "o ayet yada hadisin öyle olduğuna inanmıyorum" ve diğer türevleri. Kendimi sorgulamam, içine düştüğüm koca boşluktan çıkmam 4-5 yıl kadar sürdü, düşünmekten 5.beyin çıktı koltuk altımda. Aslında sorguladıkça ve sorgulamaktan korkmadıkça bazı şeyleri daha kolay fark edip korkuyu bi kenara bıraktım reyiz.

Hocalara baktığımda hepsinin farklı konuştuğunu görüyodum, buda "o apaçık bi kitaptır" ayeti hakkında ister istemez düşünmeye itiyodu beni. Apaçık bi kitap ama bu işe yıllarını vermiş din alimleri bile sürekli tartışma içindeler, biri A diyo biri B, apaçık bi kitapsa daha bu adamlar bile anlayamıyoken bizlerin anlayabilmesi beklenebilir mi? Apaçık bi kitap ama en iyi araplar bilir :) Hatta günümüz arapçası bile yeterli değil.

Neyse ne, sonra cebimdeki 3 kuruşlarla günlerce kevaşe gibi yaşayıp hayatımı sürdürmeye çalışırken bok gibi paranın içinde harlem dansı yapanları, audisi ile kornaya basıp "kenaraya kaysana mınısına koduuum" diyip jaka satanları, milyon dolarlık evlerde götünü devirip hiçbişey yapmadan yat kalk yapanları, durumları daha iyi olanları fark ettim. Burada boktan bişeyler dönüyodu. Eşitlik nerede lan! Cizıs kırayst... "İstediğine verir istediğine vermez", "böylesi daha hayırlı demek ki", "parası vardır ama mutsuzdur belki (he yav he, her parası olan mutsuz zaten klasik fakir edebiyatı)" gibi sözlerle avunmak yeterli gelmiyodu bana. Eşit olarak salınmadıysak eğer bu dünyaya, bu kadar uçuk farklılıkların arasında, bu adamların bokunu temizleyerek yaşamanın neresi mantıklı ve adaletliydi ki...

Bi ara özellikle çevremi sentezliyim dedim, hani kim nasıl, kim napıyo, belki acabalardan falan kurtulurum, evime gidip "Nolur beni cehenneme atmeeaaaa piliiissss" diye korkuyla yalvarırım diye (ama o merhametlidir). Neyse, herkesi güzelce bi süzmeye başladım (gözleriyle yemek anlamında değil); dedikodu yapanlar, namazdan çıkıp göte bakanlar, gösteriş yapanlar, ibadetle bile ego tatmini yapanlar, şovmenler, fesatlar, arkandan konuşanlar vs. vs... Ahlak'ın dinle olmayacağını hep düşünürdüm zaten, fakat bazı şeyleri görüp yaşadıkça iyice kesinleştirmiş oldum. İnanınca otomatikman insana ahlak download edilip yüklenmesi saçma olurdu zaten. Tamam insanlar 4/4lük değildir, fakat bu insanların yinede bizlerden farklı, daha iyisi olması gerekmez miydi?

Akabinde Filistin'de ölen müslümanlara, Suriye'de katledilen insanlara ve Afganistan'daki zulümlere döndü gözüm (intihar saldırısı yapan, tekbirle kafa kesen mübarekler de gözüme çarpmıyo değildi; tabi onlar müslüman değil canım, bunlar hep Amerikanın oyunları). Ne zaman baksam ölüyolarda ölüyolar, ölüyolarda ölüyolar, paso başları belada, bomba, kurşun, kan,ezilme, bezgin bi hayat. Peki bu yüzbinlerce insanın hiçbiri mi dua etmiyodu, hiçbiri mi doğru insan değildi lan? Birinin bile duası kabul olmadı mı katliamların durması için. Eğer bunca müslümanın duası bile işe yaramıyosa ne anlamı vardı Tanrıya dua etmenin, havaya karaya, dağa taşa yada herhangi bişeye dua etsen sonuç yine aynı olacaktı, loto oynamak gibi. Eğer gönderdiği dine inananları kollayan bi Tanrı varsa, onun insanları hiçte umursamadığını, geriye yaslanıp bişeyler çizerek bizi izleyip eğlenceye katıldığını düşünmeye başlamıştım artık (özellikle kopan kafa, kol, bacak,çük ve havada uçuşan onlarca insan organının bu görüşümü pekiştirmekte katkısı oldu diyebilirim, çünkü ortada hiç merhamet yoktu).

Neden deist oldum?, deizm nedir, deist, müslümandım, dinler, Tanrının dini yoktur, bana göre Tanrı, Yaratıcı, deizm, mizah, inancımı sorguladım, körü körüne inanmak, din olmasaydı, iyilik, inanç, god has no religion


Düşündükçe daha birsürü şey dank ediyodu kafama inşallah. Mesela doğduğun yerin önemi. En basiti Türkiye'nin %99u müslüman diyorlar dimi (biraz abartı ama olsun), şimdi sıkıntı şurada. %99u müslüman bi ülkede doğduktan sonra Hristiyan olma ihtimalin % kaçtır. %2 ? Ne alaka falan diyen varsa kendini camdan aşağı atsın, bal gibide alakası var. Doğup büyüdüğün kültür, daha küçükken sana anlatılan ve inandırılan ve ülkede egemen olan din. Doğal olarak senin bu kadar kalabalığın ve kafası doldurulmuşluğun içinde başka dini seçmen yada sorgulaman düşünülemez bile; çünkü seninki hak din, onlarınki ise kaka, ıykk kaka onlar. İyide Malta adasında doğmuş olsaydın orada sonradan müslüman olma olasılığın kaçtı? Bişey diyim mi, aynı, yine %2 falan, hatta dahada düşük lan =) Çünkü oradanın da kültürü ve toplumsal yapısı, din sistemi kendi elindeki insanları tutacak şekilde sürmekte. He şöyle diyebilirsiniz (nasılsa benim tuzum kuru hesabı), "iyide kardeşim, göz var, ağız var, okusalardı da inansalardı". Çakaaal :) Tabiiii yaa tabiii, adamında işi gücü yoktu birden bire senin inancına merak saracaktı dimi :) Niye sen hiç diğer dinlerin kutsal kitaplarını okudun mu? "Olur mu canım ne gerek var ben inanıyorum zaten". Lan iyide onlarda inanıyo zaten, sıkıntı orda; durduk yere neden gelipte senin dinini incelesin adam. Onlara görede onların dini doğru. Herkese göre kendi dini hak din zaten, sadece bizimkilere göre değil yani :) Houston'da doğan birinin barda birasını tokuşturup pazar günleri günah çıkartmaya gitmesi onlara göre doğru sana göre yanlış olandı, yine tüm dinlerdeki gibi.

Sürekli merhametli olduğunu söylerken bi yandan da beni ateşlerin içinde kebap yapacağını ve çeşitli acılarla bunu süsleyeceğini anlatan, kendisinin ibadetimize ihtiyacı olmadığını söyleyen ama her duada onu yücelten, öven sözlerin bulunduğu bi Tanrı / Yaratıcı inancı kafama yatmıyodu. Eğer bir Tanrı varsa ve dinleri microsoft'un windows yeni sürümlerini çıkarttığı gibi piyasaya sürüyosa, burada arada kalan insanlar ne olacak? Onların suçu ne hacı :) Tıpkı windows Xp çıktığında windows 98 kullanan herkesin gidip onu alamamış olması gibi. Fakat hayır, bir din çıkıyor, kitabı iniyor, sonra tekrardan yeni din ve yeni kitap geliyor; neden? İstese tek seferde tek din ve tek kitap işini yapamaz mıydı çünkü ne istese hemen yapabiliyor; neden insanları bunca şeylerle uğraştırdı, din savaşlarının ve çatışmaların içinde kan akıtmalarına sebep oldu? Savaş ve ölüm eğlenceli miydi? Tanrının dini olmazdı bana göre; bunları da aklım hiç almıyo, hiç mantıklı gelmiyodu.

Sonrasında huri akımı başladı birdenbire, maşallah. Tüm hocalar hurilerden bahseder oldular, taki tenasül huzuvlarına (pipiler), 1 adama 1000 huri verileceğine kadar. Bu ise zaten inanmama yoluna girmiş olan beni bayır aşağı yuvarlayıp ivme kazandıran şeydi. Dünyada günah ama orada serbest? Hemde 1000 huriyle? Enteresan, çok enteresan, bayağı bi enteresan lan...

Türkçe mealleri okuyunca bazı şeylerin değişeceğini sandım ama ayetlerde ise beynimi keşküle çeviren, gece 4 lere kadar pc ekranında mala bağlamama sebep olan şeyler vardı (yine o apaçık bir kitaptır ayeti geliyodu aklıma, çünkü çelişkide kaldığım her ayet hakkında farklı farklı görüşler vardı). En basiti Enam-108 de "Allahtan başkasına tapanlara sövmeyin" diye emredilirken, Araf-179, Furkan-44, Tevbe-28, Bakara-65, Maide-60, Cuma-5, Araf-176 gibi ayetlerde farklı inançda olanlar ve inanmayanlara "hayvan, hayvandan daha aşağı, eşek, köpek, domuz, pislik, maymun" gibi sövülüyodu. Burada aklıma bişey geliyodu, 1) Tanrı sövebilir miydi? 2) Sövmeyin diyip sövmesi çelişki değil miydi? Savaşta ele geçirilen kadının ganimet sayılması ise başka bi karışıklıktı. Yine kendimi teselli edememiştim.

 Çocukluğumdan beri aklıma en çok takılan şeylerden biride şeytandı. Çoğu dinde olduğu gibi insanları cehenneme götürmek için görevlendirilmiş, bizimle makara kukara yapıp, oynamasına, aklımızı çelmesine izin verilmiş, bariz bizden daha üstün bi varlık be hacı :) Hayat zaten yeterince zordu, neden bize karşı birde şeytan denen düşman yaratıldı ki, bunun için teşekkür mü etmeli bilemedim. Bana sorarsanız şeytan diye bişey yok, asıl şeytan her haltı yiyip "ayyy şeytana uydum vallaaa" diyip suçu şeytana atarak götüm ayağıyla kurtulmaya çalışan insanlar...

Dinlere şöyle bi baktığımda çoğu dinin içinde diğer bazı dinlerdekilere karşı düşmanlık beslendiği aşikardı. En basiti Noel bayramı gelirken Kadıköy'deki camiye yazılan "Ey iman edenler, yahudi ve hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdır, sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır" ayeti gibi, yada musevilere göre müslüman öldürmenin günahı olmaması gibi diyelim. Yani aslında hepsi insanları bölüp birbirlerine karşı düşmanca şeyler beslemelerine sebep oluyodu hacım. Fakat insanımız işte, yabancı uyruklu birine aşık olunca, yada cüppeli Ahmet gibi fenomen olup tvlerde çıkmaya başlayınca "nolcak canım o ayet öyle demek istemiyo, evine girer çıkarım ziyarete giderim ne olcak" tarzında kıvırırlar. Halbuki ayet çok açık, dost edinmeyin diyo. Herkesin dininde ve kitabında buna benzer söylemler var; buda = bölünmüşlük, zamanla düşmanlaşma, savaş, kan, ölüm, bomba da bombaaa bombaaa amaaaaaan bombaaaağğğ...

Fakat dediğim gibi herkes işine geldiği gibi anlıyo dinini, kendine göre çekip çeviriyo :) En basiti şuan İrandaki, Suriyedeki müslümanlarla ülkemizdekilerin çoğu birbirinden çok farklıdır. Onlarda yüzü, bacağının ucu göründü diye kadına kezzap atar, değersiz köpekmiş gibi davranırlar, bizde yapılmaz. Adam asarlar, göze göz, dişe diş usulü kol bacak keserler (şeriat kanunları), bizde uygulanmaz. Çünkü toplum ne şekilde geldiyse ve gelenekleri kültürel yapısı neye yön veriyosa inançlarıda ister istemez ona göre değişmeye ayrılmaya başlıyo. Dinin herkes tarafından bu kadar farklı anlaşılıp yaşanması bile aradığım biçok sorunun cevabıydı aslında.

Neden deist olduğuma gelirsek en büyük sebebi bir yaratıcının varlığına inanıyor olmamdır. Fakat bu yaratan nedir, nasıl bişeydir, yüce bir varlık mıdır, saf enerji midir, yada aklımın alamayacağı bişey midir onu bilemem (ki buda aklımın almadığının göstergesidir). Fakat yaratan bi güce inanıyorum diye "sınav için dünyaya geldik" klişesine takılamam, bumudur yani, bunca şey sınav için mi. Yani yaratanın canı sıkılmış demiş ki "du bakam, insanlar yaratayım, şuraya da az dağ koyayım, azda suuuu, heh tamam, şimdi şeytanıda salayım orayaaa, oda tamaaam, azıcıkta felaket falan ekleyeyim patch çıkartıp, şu karşıki dağlara da biraz cenderme ekleyeyim, oda tamamdır. Heh şimdi insanları sınava tabii tutayım" Neden? Durduk yere? E biz yokken iyiydik :) Türklerin, atalarımızın eski inancı daha mantıklı geliyodu (deizme çok benzetiyorum zaten).

İyilik kavramı üzerinde de bolca düşünmeme neden oldu. Cüppelinin de dediği gibi "bu kadar müslüman nasıl duruyo sanıyosun, bunca korkutan ayet, hadis olmasa nası başa çıkacaz? (cehennemler, kalbe kadar yakan hiç durmayan, normal ateşten bilmem kaç kat güçlü ateş, fireball cast eden zebaniler falan)". Hatta birilerinin başına kötü bişey geldiğinde bile ne der hep "sende hiç mi Allah korkusu yok". İnsanın iyi olması için cehennemden yada Tanrıdan / Yaratıcıdan korkması mı gerekir. Bu durumda gerçek iyilikten, ahlaktan bahsedilebilir mi? Hiç zannetmiyorum. Korktuğu için sevmek, bişeylerden korktuğu için iyi olmak yerine iyi olmak için iyi olurum ben. Mecburiyet hissettiğimden değil, iyi olmayı daha mantıklı ve insancıl bulduğum için iyi olurum be hacım; huriler yada nuriler için de iyi olamam. Bence iyilik dediğin şey, saf olmalı, içten gelmelidir. Keza ahlakta dinlerle gelmez insana, inanana gökten ilahi bi güç tarafından ahlak yüklenmez, hayvana insana tecavüz etmenin, şiddetin ve birçok kötü şeyin ahlaksızlık olduğunu kavramam için bi din gönderilmesine gerek yok.

Yazımı bitirirken belirtmek isterim ki tüm inançlara, farklı dinlere sahip herkese saygım var, ama onların bana duyduğu saygı kadar var be hacım. Sanal ortamda bize "ahahaha cehennemde götünüze girsin kazık görürsünüz ebenizin bişeyini pis kafirler" diyen yada inancım değişti diye beni yok sayan insan benden değil saygı neticemi bile göremez. Keşke dinler hiç olmasaydı, böylece binlerce yıldır insanlar ölmez, gruplaşmazlardı... Böylece neden deist olduğumu anlatmış oldum hacılar (bloga uğrayan mı var anasını satim? Zaten 3-5 kişi uğruyodu, şimdi bu yazıdan sonra alınganlık gösterip kimse gelmez artık:)). O değilde sırtım çürüdü, parmaklarım gemlik zeytini gibi oldu, bu ne lan yaz yaz bitmedi, vay sakalıma, vay posedionun bişeyleri adına, bu ne laaa öldüm öldümmm, kısalta kısalta yazdım yinede kafam kadar yazı oldu ya la... Aranızdan kaçarken "korkmayın, sorgulayın", gece rüyanızda içi para dolu ayakkabı kutusunu görün diyor ve sizlere sevdiğim bi sözle veda ediyorum (nan okuyan yoktur ya buraya kadar, neyse):
“Benim ülkem dünyadır, tüm insanlar benim kardeşimdir, iyiyi ve doğruyu yapmak benim dinimdir.”
-Thomas Paine

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

459 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. Ben tam oraya kadar okudum ....:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, yazı sıkmadı umarım; ilk kez böylesine uzun yazdım :D

   Sil
  2. Yooo çok açık yüreklilikle yazılmış bir yazı bence.. Ayrıca bu yazı nedeniyle okumayı bırakacak olanlar hiç takip etmesinler zaten...

   Sil
  3. Çok sağol, evet haklısın sanırım...

   Sil
  4. BRAVO ADMIN PANPA..

   Sil
  5. Arkadaşım mükemmel bir çalışma bugün blogda paylaştım yazını tüm deist olanlar kendinden birseyler buldu supersin çalışmalarının devamını bekliyorum

   Sil
  6. Ben teşekkür ederim, beğenmelerine sevindim :)
   Ama umarım paylaştımdan kastınız link paylaştığınızdır, lütfen yazıyı kopyala yapıştır yapmayın :))

   Sil
 2. "Paylaş :)" Bende buraya kadar okudum. :) Olsa daha okumak isterdim.
  Daha korkusuz yazılabilir miydi? Türkiye de hayır.
  Yazılsa mı? Keşke olsa da okusak. :)

  Yalnız olmadığından emin ol. Dünya genelinde dinler artan şekilde üye kaybediyor.

  Türkiye de bazen popüler akımlar oluyor.Önce Ateizm vardı şimdi Agnostisizm(Benim Agnostis arkadaşım var. Duydum yuh dedim ne biçim kelime.) Not: Bura da popüler kelimesini aşağılamak için kullandım. Hedef aldığım kitle hiç bi cacığa kafa yormadan sadece profile yazarak caka satanlar.

  Bunun haricinde sorgulayan insanlara hayranım. Kendimde sorgulamaya çalışırım. Şuraya varmaya çalışıyorum: din öyle 'tövbe' deyip konuşmayarak cennete gidebileceğiniz bi sistem değil.

  Bana gelince ben inanıyorum. Bende bi İZM seçecek olsam Mistisizm seçerim kendim için. :) Tasavvuf'a hayranım. (Yorum gittikçe "şimdi ben buraya niye çıktım?" kıvamına geliyor)

  Neyse efenim ben daha fazla oyalanmadan bu yazıya benzer yazıların var mı bir bakayım.

  Son olarak "bu yazı nedeniyle okumayı bırakacak olanlar hep takip etsinler inşallah :)" diyerek bitirmek istiyorum. Neden? 1.Müşteri velinimettir. 2.Onlar okumazsa yazı anlam bulamaz. Mazallah sonra "körler ile sağırlar birbirini ağırlar" durumuna düşeriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcası anca bu kadar korkusuz yazabildim :) Çünkü malum ülkemiz sözde adaletin olduğu ama din hakkında konuşanın içeri atıldığı bi ülke :) Halka %99u müslüman diye etiket yapıştırılıp duruyolar, hayır efem o kadar değil.

   Dinlerin üye kaybetmeleri çok normal, çünkü insanların düşünmemesini, soru sormamasını, sorgulamamasını istiyolardı hatta kutsal kitapların çoğunda bu yönde ayet bile var ki insanlar hiç sormasınlar... Fakat devir değiştikçe bazı şeyleri fark ediyoruz veya düşünmeye başladıkça. Eğer Hz.İsa ile aynı kaderi paylaşan başka dinlerin yüce kişileride varsa (bakire anneden doğma vb) burada bi bit yeniği var demektir :)

   Benzer yazılarım için üstteki arama kutucuğunda "Sevap Points" "Oh My God" diye aratabilirsin. Evet hoşuna giden yada gitmeyenlerin takip etmesini bende isterim fakat insanımızın beyni öyle yıkanmış ki deist oldum diye hiçbişey demeden facebooktan silen arkadaşlarım var :) Güzel yorumun için teşekkür ederim, iyi günler.

   Sil
 3. Nasıl bir yazıymış bu oku oku bitmedi! Herkesin sorgulaması gereken şeyler bence. Türkiye'de fakir insanların çok şükür, parayı kutularla götüren insanların hiç şükür dediğini görmedim. İşlerine gelince dini kullanan insanlarla dolu bu ülke. O değil %99'u müslüman mı bu ülkenin dediğin gibi güya % 1 bile Müslüman değil, dinin ahlaki boyutunu öğrenmemiş, uygulamayan namaz kılmanın vb. yapmakla Müslüman olduğunu zanneden insanlarla dolu. Çokta güzel bir yazı olmuş, umarım herkes kendine buradan bir pay çıkartır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamen katılıyorum; ayrıca yazıyı beğenmene ve okumuş olmana sevindim.

   Sil
  2. Bu ülke de siyaset, etnik kimlik bir de din adına yazı yazmak zordur. İnsanlar o kişiyi kendisi gibi düşünmeye teşvik ederler. Bir de yazıdan herkes istediğini anlıyor. Senin anlattığın değil karşındakinin anladığı önemli olan. Benim yazından çıkardığım sonuç gibi. Hepimizin yorumu farklı farklı tekrar inceledim de.

   Sil
  3. Doğrudur, herkesin algısı, görüşü, inancı farklı sonuçta :)

   Sil
 4. Benim de deist bir arkadaşım var o yüzden az çok biliyordum nasıl bir inanç olduğunu.
  Yüzde yüzüne katılmasam da aynı fikirlerde olduğum yerler var.
  Sonuç olarak her türlü inanca da saygım sonsuz.
  Ve ne diyeyim senin için doğrusu buysa hayırlısı olsun.
  Kendini çok açıkça ifade edebildiğin ve tabusuz bir yazı olduğundan bence çok şahane bir yazı olmuş sonuna kadar hiç de sıkılmadan okudum.
  Yazmaya devam et. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Yazmaya devam etmek için kendimi zorluyorum şu sıralar açıkcası, yani zorlamak derken yazamama sorunu değilde sanki yazdıklarımı kimse sallamıyormuş gibi hissediyorum buda şevkimi kırıyo :) Ama sanırım yazıp çizmeyi istesemde bırakamam.

   Sil
  2. Kendi adıma söyleyebilirim ki ; her zaman yorum yapamasam da her yazdığını okumaya çalışıyorum ve sıkılmıyorum.
   Ayrıca bu son yazdığın yazın sayesinde ben de yazmayı düşündüğüm romanımın konusunu hatta hikayesini buldum. :)

   Sil
  3. İşte psikoloji öyle bişey ki, yorum falan görmeyince "lan acaba kimse okumuyo mu" oluyo insan. Çünkü blogger'ın istatistiklerine pek güvenmiyorum. Senden bunları duyduğuma çok sevindim, ayrıca farkında olmadan romanının konusuna ilham kaynağı olduysam da ne mutlu bana :) Benimde yazmakta olduğum fantastik kurgu bi romanım vardı ama mizah blogunda yayınlamayı mantıklı bulmadığım için onu hiç buraya karıştırmıyorum :)

   Sil
  4. Harika bir ilham oldun gerçekten :))
   Bu arada kitap demişken ilk kitabım "Sifon" Ocak ayında raflarda.
   Kapağını sayfamda paylaştım...

   Sil
  5. Benimde 1 yıldır mizah kitabı çıkartma planım var fakat hiç bişey yapabilmiş değilim henüz. Hayırlı olsun :)

   Sil
  6. Brawo süper yazı sıkılmadan okudum sanki bunu ben yazmışım gibi harika düşünceler tamamen aynı

   Sil
 5. İnsan neden deist olduğunu bu kadar mı güzel izah eder? eline sağlık, facebook ta paylaştım, ben de hep bu ve benzer şeyler sorgulamaya başladım Benim deist olmamdaki en büyük nedeni de yazayım:Allah sadece insanı yaratmadı bu dünyadaki tüm canlıları da o yarattı ve merhametli diyoruz di mi. Üstelik diğer canlılar derken milyonlarca canlıyı amipten, mikroorganizmaları vs. kastetmiyorum. sadece kedi, köpek, rakum, tilki, fok, fil, aslan, kaplan gibi canlıları düşündüm..çünkü amip, mikroorganizma belki acı çekmiyordur...bilemiyorum o kadar bilgili değilim..Şimdi bu saydığım kedi, köpek, tilki, fok, fil, aslan, kaplan canlı Allah'ın merhametine sığınmış canlılar, insan olmadıkları için GÜNAH işlemeleri imkansız, Peki bıraktım insanları bu canlıların çektiği işkence, zulümü hiç mi Allah görmüyor? Tövbe tövbe (bak hala böyle diyebiliyorum) demiş ki sizin için hayvanlar yarattım etinden yararların, yiyin diye! Yani yazık değil mi? İnsanı otobur yaratamaz mıydı? Sen de demişsin ya 'her şeye gücü yeter, ne istese yapar. İnsanı otobur yaratmadığı gibi hayvanları da birbirini yiyecek şekilde yaratmış! Mesela ben aslanı, kaplanı kedi olduğu için çok severim ama aslan sürüsü dalıyor zebra sürüsüne en minik, en yavru olanı kapıp götürüyor anasının gözü önünde, anası resmen kahroluyor ya gösteriyor BBC nin kameramanı! Çaresiz izliyor yavrusunun yem oluşunu:( Ya her gün yediğimiz (ben yemiyorum gerçi) köfteler, hamburgerler, İskender kebaplar için mezbahalarda yaşananlar?:( bir yazar demiş ki, mezbahaların duvarları camdan olsaydı herkes otobur olurdu. (gerçi emin değilim)PETA videolarına asla tıklayamam ama resmi oluyor mesela gizlice çekmiş mezbahada, işte bir inek, kesilmiş mi kesilmek üzere mi ne dehşetten bakamıyorsun ama bir saniyede olsa gözün görüyor:( yerde yavrusu hamileymiş o da çıkmış karından:( yerler kan gölü, O koyunlar kesilecekleri yere giderken Ayşe Arman röportaj yapmış okudum kahroldum ya hissediyorlar kan kokusundan gaz odasına götürülen zavallı Yahudiler gibi.Ya Çinlilerin kürk için daha hayvan ölmeden derisini, kürkünü yüzmeleri, rakum resmi vardı hayvanın kürkünü almışlar kanlar içinde ama hala gözünü kırpıyor:(tavşanlar ki sessiz hayvanlardır ses çıkartamaz ama tüyleri canlı canlı yolunurken acıyla bağırıyorlar videosu dolaştı korkudan tıklamadım ama yazısını okudum:(o fokların çektiği yine malum:(her yıl fok katliamı:(
  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Kesinlikle haklısın isteseydi tüm bunları yapabilirdi. Tabi yaratan neden böyle yaratmayı tercih etti, yada zamanla her şey bu yönde mi gelişti, yada yaratıcı dediğimiz şey aslında hepimizin özünü oluşturan bi enerji mi bilemem. Fakat senin bahsettiklerini zamanında bende çok düşünmüştüm ve burada dediğin gibi merhamet konusu hikaye oluyor...

   Sil
 6. adminpanpacığım yorumum çok uzun diye izin vermedi html.
  kalanı tekrar yazıyorum.

  işte canlılar, hatta 6 aylık bebeklere tecavüz edilmesi, dünya tarihi (işkencelerle dolu savaşlarla dolu) senin yazdıklarını düşündükçe tanrının tüm bunlara seyirci kalması çok tuhafıma gitti. Olamaz yaa dedim. Seyirci kalamaz, merhametli tanrı nerede? Niye ceylanı aslana yedirtiyor? Niye 6 aylık bebeğe tecavüze seyirci kalıyor? Efendim öteki dünyada cezasını verecekmiş. ! ! Ne anladım ben bundan? Geç kalan adalet adalet değildir ki? Bu dünyada engellesin ki bir işe yarasın. Ve senin de yazdığına yürekten katılıyorum insan İÇİNDEN geldiği için ahlaklı olacak yoksa ne kıymeti var? Bu arada %99 güya Müslümanız her gün gazetelerde evlerden uzak olsun - öz bacısını (üvey olsa sanki ne farkeder)tecavüz edenleri okuyorum ! Ne bu yaa? Bu nasıl bir ahlaksızlık? Sorsan camiden çıkmıyordur! Katolik rahiplerin sübyancılık rezaletlerini de unutmadım. Benim dinim senin dinin dövere ise gülüyorum. Bunca yıl dinler ne işe yaramış? Birbirini kesmekten başka?! Bu arada mikrosof versiyonu benzetmene bayıldım, harikasın. Bu kadar mı güzel anlatılırdı tekrar diyorum, çok beğendim yazını, soluksuz okudum. Eline sağlık.
  sağlıcakla kal
  not: ha belki matrix gibidir tüm bu dünya sanaldır acı çektiğini yazdığım canlı türleri (insan dahil) aslında acı çekmiyordur - MU? bilemiyorum kafayı yememeliyim, beynimin bir sınırı var bundan ötesine cevap bulamıyorum düşün düşün nereye kadar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezasını öteki dünyada verecekse bizi ve tüm canlıları acı çekelim diye mi dünyaya gönderdi dimi :) Ayrıca tabi ki burada adaletten bahsedilemez.

   Sil
 7. Bucurukveben in face booktaki paylasim sonrasi sayfaniza gelip son noktayi koydugunuz yere kadar ve yazdiklarinizi onaylayarak okudum..gayette guzel bir paylasim olmus tesekkurler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, aynı fikri paylaştığım insanları görmek güzel his :)
   Paylaşım buttonlarını kullandığı için bücürüğede ayrıca teşekkürler :))

   Sil
 8. Hem yazıyı hem de yorumları okumak ne kadar uzun sürdü bilemezsin :) Eh bu kadar geç yorum yazmayaydın diyeceksin ama Antalya'dan kardeşim geldi. Gittim Hobbit'i izledim. Hem de "sinemada" :)))
  Gelelim konumuza; yazdıklarının her birine o kadar katılıyorum ki kelimelerle anlatabilmem mümkün değil. Aynen senin gibi bizi, evreni atrafımızdaki her şeyi yaratan/ortaya çıkaran bir güç olduğuna inanıyorum çünkü aslında hayatın seyri, insan/hayvan bedeninin işleyişi, gezegenlerin hareketleri vs o kadar muhteşem bir uyum içerisinde ki rastlantı eseri olmuş olabileceğine inanmıyorum. Ama evrim teorisine de inanmadan edemiyorum.
  Dinlerin ortaya çıkış sebebinin, özellikle yaptığım Mısır seyahatinden sonra, insanları belli bir düzen içerisinde tutmak için olduğunu, çeşitli yaptırımlarla da bunu sağladıklarını gördüm. Daha önce de söylemiştim sana, dilerim Mısır'daki tapınakları gezme imkanı bulursun bir gün.
  Ülkemizdeki Müslüman yüzdesi üzerine konuşmak çok komik artık çünkü bizlere öğretilen müslümanlığı yaşayan topluluk belki de bir avuç. Müslümanlık = iyi insan olmaktır bana öğretilenlerden yola çıktığımda ama benim ülkemde iyi insan yok. İyilik yapan çıkar peşinde çoğu zaman.
  Eğer bir güç bizi bu hayatımız sonunda ödüllendirecek ya da cezalandıracaksa bence ona inanıp inanmamamız değil, iyi/ahlaklı insan olmamız yeterli.
  Bu konuyu günlerce konuşabilirim ama fazla uzatmaya gerek yok. Demek istediklerimi herkes anlamıştır sanırım.
  Ayrıca bütün yazılarını okuyor, bütün çizimlerine bakıyoruz. Yorum yapmadık diye hemen moralini bozma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanırım uzun sürdüğüne çünkü hem yazım hemde yorumlar uzun oldu :) Haydi bakalım filmi de aradan çıkartmışsın :)

   Konumuza gelirsek ben insanın maymundan geldiğine falan inanmıyorum fakat bazı şeylerin evrimi aşikar ortada. Mesela en basiti verdiğim şu canlılara iyi bakın: Karides => Kerevit / Istakoz. Aslında 2 hayvanında her şeyi aynı, birisi küçük kalıp gelişmemişken diğeri ondan daha büyük ve ek olarak kıskaçları var. Fakat diğer her şeyi aynı. Teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Siz kendi görüşlerinizi iletmişsiniz bende kendi görüşlerimi ileteyim :)
  Hep olumsuzlukları görmüşüz birde bardağın dolu tarafından bakalım;
  Uzak değil hatırlayın bizim atalarımız Çanakkale Savaşında ellerinde sadece silah mı taşıyorlardı, bir çoğunun üzerinden Kur'an'ı Kerim çıkıyordu ve bu insanlar anzaklar ve düşmanlar ile ekmeklerini paylaşıyorlardı, yaralıları "düşman askerlerini" kendi canları pahasına tehlikeye atıyorlar peki neden? Çünkü bizim dinimiz bunu gerektiriyor... 21. yy'da malesef insanlar çığrından çıktılar, peki bunu yapanlar kimler? İnsanları bu kadar şuursuzlaştıranlar kimler? Sadece TV'ye bakmanız yeterli, sürekli ölüm haberleri, tecavüz haberleri ve bir sürü iğrenç şeyler ile dolu TV'ler.Peki bu iğrenç TV'ler kimlerin?... Sorgularken buraları atlamayalım. Peki sadece dünyada kötü müslümanlar mı var? Müslümanlık sadece Kelime-i sahadet midir? Kelime-i şahadet getiren herkes müslüman mıdır yada? Bu zamanın insanı kötü diye Allah yoktur demek ne kadar doğru? Müslümanlar çok acı çekiyor diyoruz, HZ Muhammed döneminde neler yaşamış nasıl acılar çekmiş bir bakalım ancak o acılara rağmen Allah'u Teala'dan onlara zulm etmesini istemiyor. Allah'u Teala ne akdar merhametliyse o kadar da azap vericidir çünkü adalet bunu gerektirir.
  Bende çok sevdiğim bir sözle yazımı noktalamak istiyorum;
  "İnne'd-Dine İndallahi'l-İslam "

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana sorarsanız Çanakkale savaşı ve benzeri savaşları kazanmış olmamızın sebebi vatan sevgisi ve saf inançtır, sebebinin üzerlerinde taşınan Kuran falan olduğunu düşünmüyorum. O zaman kutsal kitap diye düşünülen kitabın muskadan, tılsımdan farkı kalmaz. Ölünce cennete gideceğine inanan insanların dini ne olursa olsun aynı şekilde savaşırlar, bu şekilde sadece biz Türklerin yada müslüman olanların değil, unutmaki diğer dinlerden olanlarında zaferleri var.

   Tv kısmına ise katılmıyorum, yıllardır müslüman ailede büyümüş hatta 1 yıl öncesine kadar müslüman olan biri olarak diyebilirimki herkes bu söylediklerine benzer bahaneler uydurup "mazlumu oynuyor" ve bunların arkasına sığınıyor. Dünyada kötü yada iyi müslüman var mı yok mu benim derdim o değil, ben tüm dinler için genel yazdım bu yazıyı. Her dinden iyi insan var fakat benim ülkemde ben müslümanım diyen 10 kişiden 9u inanmayan birçok kişiden daha beter. O halde insanlara ahlak getiren, iyi insan olmayı sağlayan tek şey dindir diyemeyiz.

   Ayrıca kelime şehadet veya diğer tüm dinlere geçiş şekilleride bana artık anlamsız gelmektedir. Yani Tanrı insanları yaratır, o herşeyi bilen olduğu için aslında birkaçtane din çıkartacağını, binlerce peygamber göndereceğini ve tüm bunların yüzünden milyonlarca insanın öleceğini bilir, ama yinede sırayla din yollar, peygamber yollar. İnsanlar ölürde ölür, neden? Eğlence için mi? Gariptir...

   Müslümanların acı çektiği kısma gelince, yine sadece onlar çekmedi ve çekmiyorlar diyeyim sana. Almanya yahudileri kazana koyup eritirken merhametli olan neredeydi? Sırf müslüman değiller diye mi öldü hepsi? Gerçi müslüman olanlarıda kimsenin koruduğu yok görüyoruz müslüman ülkelerden. Yahudiler ve birçok dinden insan tarihten beri işkence gördü. Alman nazi kampında duvara "Eğer bir Tanrı varsa onu affetmem için bana yalvarmalı" yazan yahudi, bana sorarsan kendi açısından pekte haksız değil. Dinlerin olmadığını, aslında hepsinin insanları yönetmek, para kazanmak ve otorite amaçlı uydurulmuş şeyler olduğunu anlamak için geniş düşünmek yeterli bence. Adalet azap vericiliği gerektiriyorsa bunu "ahirette görürsünüz siz hıııı" tarzında değilde, dünyadayken göstermeliydi. Adalet anlayışıma ters benim. iyi benim anamın bacımın ırzına geçsinler, bana çeşitli işkenceler yapsın, domuz boku yedirsinler zorla, tırnaklarımı kerpetenle kazısınlar, kurtlara parmaklarımı yedirsinler, Tanrı sadece izlesin. Sonra "ahirette görürler"... Ben bu cümleyi duyup bunları yaşamak için dünyaya geldiğime inanmıyorum bu kadar basit. Son cümlene gelirsek, yine her dinin kendisi için benzer sözleri var, kime sorsan kendi dini hak dindir. İsviçrede doğmuş olsaydın hak din islam demeyecektin emin ol.

   Sil
  2. Çanakkale savaşının kazanılma sebebini söylemek istemedim orda, Çanakkale savaşında askerimizin gösterdiği hoşgörüyü belirtmek istedim. Peygamber efendimiz döneminde hiçbir zaman saldırı savaşı yapılmamıştır, her zaman savunma savaşı yapılıştır, Mekke tek bir damla kan dökülmeden müslümanların eline geçmiştir. Yani İslam hoşgörüsü diye birşey var ama eskisi kadar değil bunun sebebini söyledim zaten TV'lerde şuursuzlaştırma operasyonudur.

   İkinci olarak, ben müslümanlığın doğru olarak yaşandığımıza inanmıyorum zaten, kendimin bile islam dininin gerektirdiklerini tam olarak yerine getirdiğimi düşünmüyorum zaten önceki yorum da dediğim gibi her Kelime-i Şahadet getiren müslüman olarak kabul edilir mi bilemem ama bence o kişi dinin gereklerini yerine getirmiyorsa müslüman değildir.

   Üçüncü olarak, islam bu dünyanın imtihan dünyası olduğunu söyler, ve savaş kötü birşeydir deil mi yani Allah yolunda savaş etmemek(Peygamber efendmiz sadece savunma savaşı yapmıştır tekrar yineliyorum...) günah olarak kabul edilir, ve haksız yere insan öldürenin sonu malum, tüm insanlığı öldürmüş olarak kabul eder İslamiyet. Yani burda insanların iradesini Allah sınıyor.
   Dördüncü olarak, Allah sadece öteki dünya için değil hem bu dünya hem kabir hemde öteki dünya için insanlara ceza hazırlamıştır. Yani insan herşekilde cezasını er yada geç bulur.

   Sil
  3. Bende hoşgörü, ahlak gibi kavramların dinler olmadan da edinilebileceğini anlatmaya çalışıyorum. Hoşgörüden bahsettiğimiz dinin içinde eğer "kafirlerini başlarını vurun, parmaklarına vurun" diye ayet varsa burada hoşgörü olduğunu kabul edemem. Bizim insanımız islamiyet olmadığı zamanda hoşgörülüydü.

   Hz.Muhammet sadece savunma savaşı yapmıştır (anlatılan,hadis vb. resmi evrak yok) fakat zaten kalabalık olmaları, etraflarına adam toplamaları uzun zaman almıştır. İsteselerde yıllar boyunca saldırı savaşı yapamazlardı.

   Allah eğer hem bu dünya hem öteki dünya için ceza hazırladıysa merhameti nerede? Bizlerin bazılarımızın günahkar olacağını bile bile yarattı ve cezalandıracak mı? Burada ciddi mantık hatası var, bu şekilde yine merhamet ve adaletten söz edilemez kanımca.

   Sil
  4. Kafirlerin başlarını vurun, ayaklarını vurun diye bir ayet olamaz. Meal'i güvenilir kaynakalrdan okumakda yarar var. :)
   Hz. Muhammed Mekke'yi feth etmeden önce ulaştığı güç ile kafirlerin hepsini dize getirebilirdi fakat tek bir damla kan bile dökmeden bu işi yapmıştır. Anlatılan ve hadis diyorsun ama bu savaşlar ile alakalı birsürü yazı ve kaynak var, o kadar kolay geçiştirmemek gerek :) neyse :)

   Allah-u Teala her insan günahkardır diyor zaten ancak insanada bir tövbe kapısı açık bırakmıştır işte burada devereye cuzzi irade giriyor, insan tövbe etsinki affedilebilsin.
   Kur'an'dan eyetler ;
   De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır"

   bir başka ayet; “Bütün ademoğulları günahkardır, günahkarların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.”

   Peki din olmadan hoşgörünün oluşabileceği konuya gelince;
   Cahiliye dönemine gdelim o zaman , o dönemde insanlar sokak ortasında çıplak geziyor, küçücük kız çocuklarını toprağa gömüyorlardı. İnsanlar eğer İslam hoşgörüsüne inanmasalar yada böyle birşeyden kimse söz etmese o zamaan neden Camii önlerine bebeklerini bırakıyorlar.(-Bekir Develi'den alıntı)
   Başkalarının evlerinede bırakabilirler elbet ama neden Camii? Yine burda İslam hoşgörüsü ortaya çıkıyor.

   Sil
  5. İşte işin en eğlenceli kısmı burada başlıyo :D Bende böyle deist olmuştum, yazıyı tam okudun mu bilmiyorum, "öyle ayet olamaz", "öyle demek istemiyodur", "yanlış çevriliyodur falan filan".

   Bak Enfal-12 (ki kendisi ayettir):

   Diyanet vakfı meali: Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak ben sizinle beraberim; haydi iman edenlere destek olun; Ben kâfirlerin yüreğine korku salacağım; vurun boyunlarına! Vurun onların bütün parmaklarına! diye vahyediyordu.

   Diyanet işleri meali: Rabbin meleklere, "Ben sizinleyim, inananları destekleyin" diye vahyetti. "Ben inkar edenlerin kalblerine korku salacağım, artık vurun onların boyunları üstüne, vurun her parmağına" dedi.

   Muhammed Esed meali: Hani, Rabbin (inananlara ulaştırılmak üzere) meleklere: Mutlaka sizinle beraberim! (mesajını) vahyetmişti.(Ve meleklere): İmana erenleri (benim şu sözlerimle) yüreklendirin: 'Hakkı inkara kalkanların kalplerine korku salacağım; öyleyse (ey inananlar) onların boyunlarını vurun, parmaklarını kırın!

   Elmalılı Hamdi Yazar meali: O vakıt ki rabbın Melâikeye şu vahyi veriyordu: «ben sizinle beraberim, haydin iymanı olanları tesbit edin, kâfirlerin yüreklerine dehşet bırakacağım, hemen vurun boyunlarının üstüne, vurun onların parmaklarına.

   İşin tövbe kısmı bana inandırıcı gelmiyo açıkcası, yaptığımız hatalardan dolayı görmediğimiz birine yakarıp duruyoruz, tıpkı yardım duaları gibi, ne kadar işe yaradığı ve gerçek olduğu bilinmez (inananlara lafım yok)

   Bütün ademoğulları günahkarsa yaratan zaten bizim bu haltları yiyeceğimizi, kimin cennete kimin cehenneme gideceğini bildiği halde bizleri yarattı, sanırım cehennemi boş bırakmak istemedi, boş akvaryum izlemek gibi olurdu çünkü.

   Cahiliye dönemi :) Evet cami önlerine getirip bırakıyolardır (ki buda hadis, hikaye tırı vırı), ki normaldir, o zaman oralarda bulunan insanların çoğu pagan ve putperest inancına sahipti. Onların inançlarıda onu söylüyodu. Hoşgörü demişken peygamberin zamanından beri suç işlediğinde yada kafir denerek yakalandığında toprağa gömülerek taşlanarak öldürülenleride unutmamak lazım, hoşgörülü insanlardır (hala çoğu arap ülkesinde uygulanır) Bence tüm dinler dahil birazdan yaptıkları katliamları araştır tarihten beri, en basiti hoşgörülü dediğin o arap müslümanlar bazı Türk boylarına neler yapmış bi araştır bakalım.

   Çocuklarını camiye getirmeye gelince, normal bi durum, oranın o anki inanışının mal gibi olması yine din ahlak getirire bağlanamaz. Kızıldereliler müslüman değildi ama kendi hallerinde yaşayan iyi insanlardı. Böyle yüzbinlerce dinsiz ama iyi insan mevcuttu, bazı insanların sapıtmış olması dinsiz olduklarından sapıttıklarını ıspatlamaz. O halde dini olduğu halde sapıtan müslümanlara ne demeli ? Burada da bi çelişki var, demek ki din yine ahlak ve insanlık getirmede bi işe yaramıyor. Olay tamamen insanların içinde, eşek olacak kişiye 40 kerede anlatıp ceza versen yine eşektir. Bu yorumu bitirirken artık muhabbetin bu kadar uzamamasını da rica ediyorum :) Ben 4-5 yıl kadar kendimi patlatarak bu süreci yaşadım ve anlattım, yazının başındaki paragrafta da dediğim gibi din dersi falan almak istemiyorum beni yanlış anlama ;)

   Sil
  6. O meali nerden buldun bilmiyorum ama şuraya bak birde ;
   http://www.kuranmeali.org/8/enfal_suresi/2.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
   Cahiliye döneminde camiilere çocuk bırakılıp bırakılmadığını söylemedim zaten :) Onu bu dönem için söyledim. Sen diyorsun ki din olmadan ahlak ve hoşgörü olabilir bende diyorumki Cahiliye döneminde ahlak ve hoşgörü varsa çocuklar neden toprağa gömülüyordu? Bunun sebebi pagan inacı falan değil, insanlar kız çocuklarının olmasından utanıyorlardı ki Hz. Ömer bile müslüman olmadan önce böyle bir hata yapmıştır. Peygamber efendimiz döneminde heleki onun döneminde kafirlerin taşlanması diye birşey olamaz ki Peygamber efendmiz amcası Hz. Hamzayı öldüren Vahişiyi bile bağışlamıştır. Sen söylediğim herşeye hadis, tırı vırı diye bakarsan bende senin söylediklerine böyle bakarım. Yukarıda söylediklerinin hepsi tırıvırı, anlatılan o zaman :)

   Son olarak bende sana din dersi vermiyorum zaten ki haddim de değil :) Sadece herkes burda kendi düşüncesini savunmş bende kendi düşüncemi savunuyorum bu kadar, başka bir amacımda yok zaten :) Ki benim dinimde şöyle bir şey vardır "O halde sizin dininiz size, benim dinim banadır" :)
   Neyse haklısın fazlada uzatmamak gerekir çünkü bu muhabbet yıllarca devam edebilir :) Kendine iyi bak ;)

   Sil
  7. Valla oraya buraya bakmama gerek yok, bi ayete 40 tane anlam vermişler tutupta hangisi nedir diye uğraşamam, dini daha anlaşılır halde yollasaydı o zaman yaratan. Ayrıca sana yolladığım o tercümeler diyanete ve din alimlerine ait, gir ara istediğin kadar çokça bulursun.

   Benim anlatmak istediğim şu, kız çocuklarından utanmaları bile o zamanki inanışlarının ve kültürel yapılarının bi ürünüydü. Kimse durduk yere vahiy gelmiş gibi kız çocuğundan utanmaz di mi? Kafirler her dönem taşlanmıştır ve taşlanmayada devam eder, hatta şuan gördüğün gibi müslüman müslümanı taşlar, sokaktaki hristiyan kadına kafir diye bağırarak cadde ortasında tecavüz eder, ruj sürdüğü için toprağa gömüp taşlarlar falan. Söylediğin şeylere hadis tırı vırı dememi anlaman lazım çünkü yeterince hikaye dinliyoruz her gün. Hadis denen yada anlatılan çoğu şeyin hiçbi dayanağı yoktur, öyle yapmış, böyle yapmış, benim için bunlar yeterli değil, sen inanmak istiyosan inan abicim sana kimse inanma demiyoki, olay benim inanç hikayemden nerelere geldi baksana :) Ben kimseden ayet, hadis yada yıllardır duymaktan sıkıldığım şeyleri tekrar duymak istemiyorum ki, öyle olsa camiye giderdim :) Benim söylediklerimde başkalarına tırıvırıdır, doğrudur, dikkat edersen inanan herkese göre diğer inançtakilerin söylediği tırıvırıdır. O yüzden konu boşa uzuyo bence. Onlarca yıldır yüzbinlerin çözemediği olayı biz ikimiz burada birbirimizi yiyerek çözemeyiz :) Fakat yazımda da belirttiğim gibi benim aklıma yatmıyo bu kadar basit, ingilterede bi dükün çocuğu olsaydın şuan bana buradan Hz.Muhammet hakkında yazı yazmak yerine youtubedeki müslüman videolarına "terrörist" yazmakla uğraşıyo olurdun :)
   Bencede daha fazla uzamasın, sende kendine iyi bak ;)

   Sil
 10. Hayır ya :) , yanlış anlaşılmışım galiba :) Ben söyledim zaten kimseye ne din dersi vermek gibi bir niyetim nede verecek bir kapasiteye sahibim orda demek istediğim ben kimsenin dini inancını yargılamam anlamındaydı. :)
  Tamam bu sondu gidiyorum sadece ynlış anlaşılmayı düzeltmek için yazdım :)

  YanıtlaSil
 11. çok güzel yazıydı. İlgimi çekti. Tesadüfen gördüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, beğenmenize ve yolunuzun buraya düşmüş olmasına sevindim :)

   Sil
  2. Bende Allaha inanırım. Nazi kampında işkence gören kişinin duvara yazdığı benim Allahı affetmem için onun ayaklarma kapanması gerekir paylaşımını incelerken tesadüf sizin yazı çıktı. Okudum hoşnut oldum. O durumda Allah yardım etmiyorsa neden dua ediyoruz kurtar bizi diye.Namazıma ihtiyacımı var diye kendimi sorguluyorum.Biz oyuncak değilizki.

   Sil
  3. Aynen öyle, fakat eğer dinlere kulak asarsan bizim oyuncaktan farkımız olmadığını görürsün. Bi tanrı vardır, canı sıkılmıştır (bilinmek istemiştir), bizi yaratır, yetmez şeytan yaratır, yetmez, sırf bilinmek istediği için durup dururken bizi ve şeytanı yaratmış olması yetmezmiş gibi cehennemi yaratır. Felaket, ölüm, açlık falan verir, bunu da "hayat sınavdır" safsatasıyla geçiştirirler. O yüzden haklısın.

   Sil
  4. nekadar garip! bazı şeyleri sadece ben içimden geçiriyorum derken ve kafamda yaratanla sürekli hesaplaşırken aynı şeyleri biçok insanın da yaşadığını görmüş oldum sayenizde....

   Sil
  5. Bu yaşadığım evreyi yazmamın sebeplerinden biride buydu zaten, çünkü bizim gibi çok var, yalnız değilsin ;)

   Sil
 12. Kardeş best of cahils'de olsam, sen nasıl ki inanmadığın için çelişki var diyorsan, bende inandığım için çelişki yok derim. Anlamak isteyene sivri sinek saz, istemeyene davul zurna az..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoo cahillikle falan ilgisi yok zaten. Fakat benim çelişkiler bulma yada farklı düşünmeye başlamamın asıl sebebi öncesinde müslüman olmamdı; yani bende Kurana inanıyordum belirtmek isterim. Anlamak isteyen mevzusu karışık, yazdığın yazıdan sonra o söz ters düşmüş aslında :) Herkes farklı anlayıp farklı görür dersen anlarım ama. Tarihten beri ortaya çıkmış o kadar çok yaratılış efsanesi, din, yaratan, mucize gibi kavramlar varki, birçoğu müslümanlıktan önce ortaya çıkmış olan kavramlar olmasına rağmen yıllar sonra kutsal kitaplarda yer aldığını görüyorum. O halde aslında inanılan hiçbir yaratıcı yanlıştır diyemem, çünkü bir yaratan olduğuna inanıyorum ve geçmişteki insanlarda bunlara inanıp hikayeler üretmişler (bana göre)

   Sil
 13. Hz. Ali’ye (r.a), birisi geldi. Adam, ölümü, tekrar dirilmeyi, ahirette hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu

  Hz. Ali’ye :

  - Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz. Siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. Bu zahmet değer mi? Hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?” diye sordu.

  Hz. Ali (r.a) adamı sükunetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi:

  “Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz vardır. Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok. Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz.

  Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin hâlin nice olur? diye sordu. Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra:

  ” Vallahi, her iki durumda da siz kârdasınız, ahiret varsa vay bizim hâlimize! Yolunu öğret, ben de müslüman olacağım,” dedi ve müslüman oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakma ama "Ya varsa lannn?" diye ibadet etmek, yani aslında kendi içinde bile çelişkide olarak o dine mensup olup ibadet etmek, samimiyetsizliktir, Allahın bunu anlayacak kadar aklı yokmu, "ya varsa" diye inanan samimiyetsizleri görmeyecek mi Allah ? =)

   Ayrıca iyilik yapmak için dine mensup olmak gerekmez, islamiyet dışında bir sürü farklı dinden ve hiçbir dine inanmayan insan da iyilik yapar.

   Sil
  2. Cennet nasıl bir yer. Herkesin mutluluğu tanımlaması farkl. Her sevdiğin yiyecek aynı anda geliyor. Muz çilek bir gün 2.gün sonra sıkılır. Bazılar internetle mutlu olur. Ceylanlar,kuzular yeşil bahçeli ev. Herkesin mutluluk anlayışı değişiktir. Bazıları erkeklere çok güzel huriler verilecek v.b.Bence cennet bu dünya.Diğer yorumcu arkadaş Hz Alinin söylediği şeye katılıyorum Kaybedecek bir şey yokki. Ama biz adımızı yazamadan size yorum yazabiliyoruz. Çünkü insanlar böyle düşünenleri katli vaciptir diye fetva veriyorlar. Şeriat yönetimini ve kurallarını benimsemiyorum. Cumhuriyetimizde özgür olarak müslümanlıklarını yaşadığı halde ,kendi rejimlerini getirdiklerinde özgürlük yok..Dinimiz hoşgörü dinidir deniliyor. Ben hoşgörü görmüyorum. O hoşgörü lafta kalıyor.Bence Cumhuriyet yönetimi en iyisi. İsteyen inanır isteyen inanmaz.Her koyun kendi bacağndan asılır.Tövbe kapısı sonsuza kadar açıktır deniliyor. Sen adamı öldürürsen ne zaman tövbe edecek. Hangimiz günah işlemedikki. Turan Dursunun Türkler istesede müslüman olamaz (Buhari alıntı) yazıs ilgimi çekti. Türkler zorla müslüman olmuşlar. Kimse dinini kolay değiştirmez. 100000 Türk asılmış. Ben tarihçi değilim. Allah kalbimin temizliğine ve yaptığım iyilikleri değerlendirmesi lazım.

   Sil
  3. Kesinlikle öyle, bende ortada hiç hoşgörü falan göremiyorum, görmedimde. Sadece lafta.

   Sil
 14. Birincisi: Ahlaklı, düzgün karakterli bir insan olmanın faziletlerinden bahsedip, bunları kendimiz yapmıyorsak yeterince sorgulama yapamamışız demektir.

  İkincisi: Bir sorgulama yapılırken kullanılan kelimeler edep dahilinde kullanılmalıdır. Ben diğer inanışlara da saygılıyım, ben sadece kendime göre sorgulama yapıyorum diyerek başkalarının değerleriyle lan'lı konuşamaz ve bel altı kelimeler kullanamazsınız.

  Üçüncüsü: Üçüncüsü yaptığım paylaşımın konusun başlığı "İYİLİK" değil. Ama anlamak istediğin gibi de anlamakta serbestsin. Herkes gönderilen mesajı kendine göre alıyor.

  Dördüncüsü: İyilik yapmak için bir dine mensup olmak gerekmez diyorsun ama verdiğin örnekte diğer dinlerde de iyilik yapanlar var diyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim sıkıntı şurada, ilk olarak ben dinlere inanmıyorum, saçma ve gereksiz buluyorum, bir yaratan varsa onun dine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum o yüzden o konularda yazıp kendini yormanı istemem (hatta son zamanlarda yaratıcı konusunda bile kafam karışık)

   Sorgulama üslubuna gelince, yazdıklarımda çok alaycı şeyler göremiyorum, sadece olayları yorumlayış şeklimi ve içinde o an bulunduğum durumu mizahi yolla yazdım.

   Dinler iyiliği emrediyor evet, fakat bir o kadar saçma ve düşmanca şeyleri emrediyor. Eğer bu kadar farklı dine mensup insanların büyük çoğunluğu yanlış, savaş ve kargaşa içindeyse dinler mutluluğu getirir diyemeyiz. O zamanda insanlar dinleri yanlış uyguluyor diyip sıyrılmaya çalışılıyor. Demek ki uyulması zor olduğu gibi, yine aynı yere dönmüş oluyoruz, zorlamayla, dinle falan iyi olunmuyor.

   Sen iyilik mevzusunu yanlış anlamış daha doğrusu cümleye dikkat etmemişsin. Diğer dinlerden ve dinlere inanmayan insanlardan da iyilik yapanlar var diyorum. Bunun "iyilik yapmak için dinlere inanmak gerekmez" sözümle ne ilgisi var ? Cümlelerin anlamlarını iyi düşün. Dinsizlerden de, dindarlardan da iyilik yapanlar var, demek ki bu sadece dinle gelen bir şey değil.

   Sil
 15. Bir diğeri zekice yazılar yazan bir insanın okuduğunu çarpıtma çabası beni şaşırtı. Çelişkiden bahsediyorsun. Ama aslına hikayede tam inanmışlıktan bahsediyor. Karşındaki insan birşeye inanmıyorsa, ona "hayır inanmadığın şey var demek" muhatapına çok saçma gelecektir. Hz. Ali zekice cevap verip "Ya varsa" diyerek karşısındakini düşünmeye sevketmiştir. Bir yaratıcının varlığına inanan size bu söz neden çelişkili geldi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam karşısındakini düşünmeye sevk etmiştir de, adamın hemen müslüman olmuş olması komiktir. Ne çabuk düşünmüş öyle :) Ayrıca yine tekrarlıyorum, tamam düşünmeye itmiş olabilir, ama "ya varsa, o zaman ben kardayım" diye ibadet olmaz, bu içten bir ibadet ve inanç olarak sayılamaz; kendi görüşüm.

   Sil
  2. En azından taklidi iman,imansiz olmaktan iyidir hatta mükemmeldir

   Sil
  3. Yav he he hocam tamam öyledir, taklidi imana devam eden etsin. Siz bir sürü din arasından bir dini seçip diğerlerine kafir dediniz, bende sizden farklı olarak fazladan 1 dini inkar edip sadece yaratanı seçtim. Din ve inanç konularının ıspatı olmaz, vicdani ve ruhani meselelerdir, o yüzden bana empoze etmeye kalkmayın, zaten müslümandım ben. Şuanki inancım bu, ve hoşgörü dini mensubu olduğunuzu söylüyosanız (ki ne yazık ki hiçbiriniz öyle değil), hor görmemek zorundasınız. Sen neye inanıyorsan inan, bu benim inancım. Tanrının dini olmaz diyorum o kadar.

   Sil
 16. Ve aslında farkında varmadan, Allah'ı çok güzel tasvir ediyorsunuz.

  1. Allah samimiyeti sever,
  2. Allah herşeyi hakkıyla bilir ve büyük bir ilim sahibidir.
  3. Allah kendine tam inanılmasını ister. Mış gibi yapılmasını istemez.
  4. Allah hesabı sorar,
  5. Allah bu dünyada yapılanları görüyor. (Sizin aklınızdaki en büyük soru işaretlerinden biri de bu. Madem görüyor. Neden bütün kötülüklere müdahele etmiyor. Cevabını da sadece sorgulayan değil, sorgulayıp cevap bulmak isteyen bulur."
  6. Allah adaletlidir. Bu dünyada kim bir işi samimiyetle yaparsa, ahirette de ona göre hüküm eder. (Bu da siz inanmak istemesenizde, onun adaletine inanmışlığın bir göstergesidir.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkına varmadan değil, farkındayım aslında, fakat bahsettiğim Allah değil, benim aklımdaki yaradan fikri. Çünkü Kurandaki Allah bana göre adaletli falan değildir, hesabını sorma kısmı ise ahiret denen şeyle geçiştirilip fakirlerin ve ezilmiş halkın kendini avutmasının yoludur, dünyada yapılanları görüyor kısmında ben gerçekten cevap bulmak için aradım, yani fantazi olsun diye kendimi bunaltmıyorum. Fakat dünyadaki bu kadar saçma sapan zulümün, ölümün ve binlerce zorluğun sebebini "hayat sınavdır" diye sunan bir tanrı inancını da mantıksız buluyorum. Ahirete inanmıyorum, adaleti varsa bu dünyada göstersin, sömürülenlere, ezilenlere o adaletinden azıcık dağıtı versin, gerisini ahirette verse de olur. Onun adaletine falan inanmışlığın göstergesi değildir, bal gibi inanmıyorum efem. 4-5 yıllık bi süre sonunda deist olmuşken şu sıralar zaten yaratıcı fikrinde bile çelişkilerdeyim. Eğer bu kadar şeye göz yuman bir tanrı varsa, oda bana çok mantıksız gelmeye başladı. İyi günler.

   Sil
  2. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Halimize şükür diyelim olsun bitsin. Diyelim çirkin doğdunuz. Kimse sizi beğenmiyor,evlenmiyor. Halime şükür diyelim hep sizden kötüleri var gözü görmeyen kulağı duymayan falan filan .Tamamda eşit şart olmuyorki. Niye bizden kötülerini düşünüp şükür diyoruz.Bizden iyileri gibi olmak istemek günahmı. Evlenemeyen kişi beğenilmediğinden isyan etmezmi Aile kurmak her insanın hakkı. İnsan demir değilki. Düşünen varlık. Yada ailende psikolojik hasta var ve sen hergün onun kahrını çekiyorsun. Allah imtihan ediyor mükafatını verecek. Elbette ailendeki hastayla ilgileneceksin. Kimsenin geleceği garanti değil. Ben şunu diyorum Çile hastalıkları doğurur oda zincirleme dahada kötü yapar ve ölür. Çocuğu olmayan birinin duası ne olabilir Bana araba ver ev ver geç. Çirkin tabir edilen, kimseyle evlenemiyen kişi Allahım yuva kuruyum demesi çokmu fazla istek. Kusura bakma ama acıları yaşamayanlar kendi acısının küçük olduğu halde diğerlerine şükret demesini normal karşılamıyorum.Biz bu dünyaya niye geldik. Dua ediyoruz Allahım neden bu sıkıntıları veriyorsun.İnsanların mutlu bir şekilde olması ,o şekilde sana dua etmesi daha iyi değilmi. Afrikadaki açları düşünürsek ilk istenilecek şey karnının doyması.Onlarda düşünür bizim suçumuz neydi diye. Doğar doğmaz annesi ölen bebeğin anne sevgisinden mahrum kalması. Eşitlik yok. Yaratan vardır.Çünkü hiç bir şey yoktan varolmamıştır. Gezegenlerin mükemmel işleyişi, İnsanlar ve hayvanlarn üremesi. Bilim nasıl olduğunu gösterir nedenini açıklamaz. Bende öbür dünyada soracam.Neden mutlu olmadım. O senin psikolojik sorunun diyenlere şunu diyeceğim çeken bilir. Polyanna değilim. Çok şeyler çektim. İş bulamayanlar karnı aç olan ne yapsın. Allah yardım etse ne olurdu. İsmimi yazamıyorum. Belki IP no belli olur. Ama şeriat düzenini benimseyenlerin benim gibi düşünenlere hoşgörüsü yoktur. Allah affeder ama insanlar affetmez.

   Sil
  3. Ağzına sağlık, açıkçası aynı düşünüyorum seninle. Ortada eşitlik veya adalet olduğunu düşünmüyorum, "sınav" kelimesi adı altında eğer insanlara işkence çektiriliyorsa bunun sonunda ödül verse bile bişeye değmez, eziyet çektirip sonra ödül vermenin anlamı nedir. Kemal Sunal'ın tokat atıp, sonra adamı öptüğü komedi filmleri gibi :)

   Adınızı yazmaktan korkmayın hocam, Ip no belli olsa ne olur, görüşümüzü paylaşıyoruz o kadar. Bende çok zorluklar çektim ve çekiyorum, eskiden müslüman olan biri olarak deistliğe geçmemdeki en büyük etkenlerden biride buydu diyebilirim. Yorumun için teşekkürler.

   Sil
 17. Savunduğunuz şeylere bakarken hayata sadece kendi pencerenizden bakmamanız gerek. Yaratıcı adaletli değil diyorsunuz. Herkese eşit davranmıyor diyorsunuz. Bana göre herkese eşit davranılması asıl adaletsizliktir. Üniversiteye giriş için on hazırlanacak olsa muhakkak bir sonucun olması ve muhakkak bir sıralama olmak zorundadır. Sonuncu olup hiç ders çalışmayan öğrenci "Ben hiç çalışmadım ama ben bu topraklardaysam devlet hepimize eşit davranıp banada birincinin puanını versin." demek ne kadar saçmaysa, dünyada müslümanlar neden hep ezilen ülkeler, neden Filistin,Irak,Suriye,Afganistan eziliyor derseniz. Bende size derim ki; oralarda yaşanılanlar vicdanlarımızı parçalıyor, zihinlerimizi harap ediyor ama şuda bir gerçek ki bu coğrafyalar dünyanın en cahil ve eğitimsiz yerleri. Buyrun yanlışsa söyleyin. Yatarıcı, benim Allah dediğim bu durumda nasıl muamele etmeli. Cahil olup sadece kendine inanamı? Yoksa kendine inanmayıp ilim yapan, insan olmanın gereklerini yerine getiren, gece gündüz birşeyler yapmak için kafa patlatana mı? Sizce Allah hangisine güç vermeli? Günümüze bakılınca da cevap ortada. Bir diğeri yazılanlardan zulmü yapan Allah gibi lanse ediliyor. Dünya'da zulmü yapan insan mı, yoksa yaratıcı mı? Şu zulmü de Allah yapıyor dediğiniz bir olay gösterin. Ve bir diğeri de bir ibadetin samimiyetini sorgulamadan önce daha önce bunu ne kadar uygulayıp uygulamadığınıza bakmanız gerek. Daha önce bende bir iki vakit namaz kıldım biraz da oruç tuttum diyerek birşeyler hakkında tam fikir sahibi olamazsınız. Bu bir coğrafya kitabına göz gezdirip ben coğrafyayı çok iyi bilirim. Çok gereksiz bir ders demek gibi birşeydir. Bir konuya mantıklı gerekçeler sunduğumuzu zannedip kendimizi asıl mantıksızlığa sürüklediğimizin farkında olmayabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin bahsettiğin eşitlik kavramı ile dindeki ve benim anlattığım çok farklı. Neden dersen senin okul örneğinde neticede herkesin sınava hazırlanmaya hakkı var. Ama dinlerin söyledikleri öyle mi? Akılsız yaratılan insanlar, kusurlu doğanlar, 5 yaşında tecavüze uğrayanlar, biri bok gibi paranın içinde janbon yerken suya ekmek banarak genelde çöpten beslenen insan eşit midir? Bana sorarsan alakası bile yoktur. Dünyaya getirdiğini söylediği insanları o kadar adaletsizce ve eşitsizlikten yoksun dağıtmıştır ki bana göre eşitlikten hiç söz edilemez.

   Ayrıca bana sorarsanız çalışana da çalışmayana da veren tanrı değildir. İnsan çalışıp kendisi elde eder, 20 yıldır dua eden biri olarak duaların hiç ama hiçbiiiiir getiri olmadığını kendi gözümle yaşayarak gördüm, hatta hayatımı daha da boka sardırdı.

   Zulüm yapan insan mı Allah mı diyorsun, aslında ikiside. İlk önce Allah insana özgür irade vererek ona seçenekler sunmuş oluyor ve bu seçenekler içinde zulüm yapmakta var, insanların yaptığı zulümler. Herkes zulüm yapacak olmasa da hayat sınavdır anlayışı içinde birçok insana zulüm yapma özgürlüğünü veriyor.

   Ayrıca kendiside bana göre zulüm yapıyor (eğer varsa). Deli doğan, kendi burnunun bokunu yiyecek kadar psikolojisi bozuk insanları yaratıp onlara zulüm ediyor, özgür iradesiyle başka insanın hayatını zehir eden insanlar var, fakat ya özgür iradesini kullanamadığı halde zulme uğrayan insan? Burada da yaratan izin verdiği için zulmetmiş olmaz mı? En basit örneği:

   5 yaşındaki bir kız çocuğunu düşün, amcası buna tecavüz ediyor (özgür iradesiyle). Fakat burada bir sorun var, kıza özgür iradesini kullanma şansı verilmiyor, sırf yaratan herkese seçme şansı verdi diye 5 yaşındaki kızın tecavüze uğraması, buna izin verilmesi zalimlik değilde nedir? Sınav mı? Yerler öyle sınavı...

   Sözümü bitirirken sadece 1-2 oruç tutmakla müslüman olanlardan olmadığımı da söylemek isterdim. Hastalıktan ölüyorda olsam orucumu tutardım, cumaları hiç kaçırmazdım, kimseye kötülükte yapmadım (kendimden başka) sonucunda hiçbir duam kabul olmadığı gibi hayatım iyice boka girdi, bu dünyada hiçbirşey vermeyecekse diğer dünyada da vermesine gerek yok. Demem o ki çok araştırdım, herşeyi, aklıma gelen herşeyi, Kuran'da dahil ve sonrasında deist oldum. Yine kurtulmuş değilim, benim gibi insanların acabaları ve düşünme eylemleri asla bitmez. Demem o ki, bence benimkiler mantıklı gerekçeler...

   Sil
  2. Bir yarışta eşit şartlar olmalıdır Sizce herkes eşit şartlardamı giriyor imtihana. .Gözü görmeyenle ,gören eşit şarttamı girer. Renk konusunda bir soru sorulsa hangisi soruyu yapabilir. Acı çekmeyen anlamaz. Şimdi mutluluğu anlamak için mutsuzluğu yaşaman gerekir. Eğitimli yerlerde yaşayan insanlar neden İslamiyeti seçmiyor acaba. İlk emir oku değilmi. Allahtan bize hastalık verme diyedemi dua etmeyelim.İslami forumlara baktım Allah bazılarını zengin yarattı fakirlere yardım etsin diye.Bazılarını fakir yarattı. Sabır ve kaderine rıza göstermesini istedi. Siz hastayken karnınız ağrıyorken ağrının bir an önce geçmesini beklersiniz. Ağrısı olmayan sabret der. Kuranda hristiyanlarla yahudilerle dost olmayın kafir olmayın denilir. Buyrun hayati pozisyonda olan kanser vb gibi ilaçları kullanmayın. Bunlar hristiyan .Facebook yahudi ürünü kullanmayın. Biz Allahımıza inanıyoruz ama sizin bana ,istediğimiz şekilde inanıcaksınız şeklinde dikte edilmesine karşıyım. İnsan düşünen varlıktır. Belli bir zamana gelince isyanda eder. Zulmü yapan insan. Kabul. Duamızın anlamı ne oldu o zaman.Allahm beni burdan kurtar deyip kurtulamadık. Hayırlısı bumuymuş mu diyelim. Daha anlatacak çok şey var. Ben sözlerimi noktalıyorum. Kuran tercümesi okumaya devam. Ben 55 yaşındayım. Üniversite mezunuyum. Kuranın tefsiri kolay değil. Ben anlamıyorsam diğerleri nasl anlıyacak Kuran açık şekilde indiriliyor deniyorda kolay değil yorumlamak.. Kulaktan dolma bilgilerle olmaz. Allah bazılarının gözünü kapatır ne söylesen anlamaz diye.Allahım araştırmamdamı suç. Hiç mi sormuyum.

   Sil
  3. Size katılıyorum fakat bunu söyleyince "sınamak için yapıyor" argümanını seriyolar önüme, banane abi, böyle saçma şey mi olur, eğer bir adamı belden aşağısı felçli yaratıp ona hayatı zindan ediyorsa o zaman nasıl merhametli olduğundan söz edilebilir, sınavmış, bana mantıksız geliyor. Ayrıca düşünsenize bir, bi yaratan var, ve durduk yere evreni, insanı yaratıp "dur şunları bi sınava tabii tutayım diyor" :) Neden? Sadece yaratmış ve bırakmış olamaz mı? Yada hepimizi var eden birşey olamaz mı? İnsanlar, taaa M.Ö. den beri cennet, cehennem, ahiret benzeri yerleri uydurmuşlardır, sadece kutsal kitaplarda yazmazlar; isimleri başkadır o kadar.

   Ayrıca tespitiniz doğru, bakın eğitimli olupta müslüman olan yada dinlere inanan yok demiyorum. Var ama ne kadar var ? Dünya çapında yapılan araştırmaya göre dünya nüfusunun %30'u ateisttir, bu küçümsenmeyecek bir rakamdır ve bence eğitim arttıkça dinler kaybolacaktır, tıpkı şuan mitoloji dediğimiz ama eskiden insanların din olarak benimsediği kavramlar gibi... Poseidon, Hades, Zeus, Krishnak, Baal... hepsi tarih oldu...

   Evet, hiç sorma istiyorlar, kitabı öyle bir yazmışlar ki, millet uyanmasın, hiç sorgulamasın istiyorlar :) Bakın en basit örneği:

   Maide 101-102
   "Ey müminler açıklandıkları takdirde zorunuza gidecek konuları sormayın, eğer Kuran inerken bu soruları sorarsanız onlar size açıklanır. Oysa Allah onlara değinmemiştir. Hiç şüphesiz Allah affedicidir, yumuşaktır (halimdir). Sizden önceki bir ümmet böyle konuları sordu, fakat sonra bunlar yüzünden kafir oldular." =)))

   Sil
  4. Kardeş madem araştırmacısın bir zahmet bu ayetin hangi konu için gönderildiğini araştır..

   Sil
  5. Araştırmacıyım diye bir iddiam yok :) Sadece beni ilgilendiren şeyleri araştırırım. Fakat o ayeti araştırdığımda farklı bir sonuç çıkmadı ortaya, Türkçe meali ile hemen hemen aynı anlatılmak istenen şey. Bakın:

   Allah Teâlâ, "Peygamberin üzerinde tebliğden başka (hiçbir vazife) yoktur" buyurunca sanki şöyle demiştir: "Resulün size tebliğ ettiği şeyi alınız ve O'na uyunuz. Resulün size tebliğ etmediği şeye gelince, o hususları sormayın ve o tarafa girmeyin. Çünkü eğer mükellef tutulmadığınız bir şeye dalar ve sorarsanız, bu yersiz davranışınız yüzünden, çoğu kez size ağır ve güç gelecek olan şeyler (hükümler) ile mükellef tutulursunuz."

   Ben buradan şunu anlıyorum, Muhammed ne derse ses çıkarmayın, ki bu ayetleri kendisine Allahın söylediğini iddia ediyor, neticede ben buradan şunu anlıyorum: "Bana işime gelmeyen şeyleri sormayın, yoksa üzerinize daha fazla yük biner" Bir nevii tehdit...

   Fakat bir şeyi tekrar ve tekrar belirtmek isterim hocam, benim niyetim millete inancımı lanse etmek değil, bir şeyleri ıspatlamakta değil. Zaten manevi mevzular bilimsel olarak ıspatlanamaz, insanın iç dünyası ile ilgilidir. Sadece inancımı anlattım o kadar, yoksa kimin neye inandığı beni ilgilendirmez :)

   Sil
 18. Sizi bir konuda ikna etmek veya birşeyi kabullendirmek gibi bir maksadım yok. Öncelikle bunu belirteyim. İkincisi uslüp konusunda size tekrar telkinde bulunmak isterim. Tanımadığınız bir insanla konuşurken belden aşağı kelimeler kullanmayın. Madem ahlaklı ve iyi bir insan olmaktan bahsediyoruz. Önce bu insan modelini kendimiz uygulamalıyız değil mi? Ve bir konuda da sizi takdir etmek isterim. Başka görüşlere açık birisiniz. Ve mertçe yapılan bütün yorumları duvarda paylaşabiliyorsunuz. Çok karakterli bir davranış. Benim söyleyebilicek başka bir sözüm yok. Mevcut Başbakanın yolsuzluğu gibi bütün sorulara bir senaryo üretmişsiniz zihninizde. Ve doğru cevabın bu olduğuna inanıyorsunuz. Size çok kişi dinle ilgili telkinlerde bulunacaktır. Belki yıllanmış ezber cümleler kullanarak; " kafirce konuşma, cehennemde yanda gününü gör, böyle şeyleri sorgulayıp Allah'ın işin karışma vb." diyebilir. Bu sözler size kazandırmak yerine dinden daha da soğutacaktırr. Size sadece birkaç tavsiye verebilirim.

  1. Milyonlar var dediğine yok deyip sürekli bunu kanıtlama isteği sizi zihnen ve bedenen yıpratacaktır.

  2. Bulunduğunuz ortamı ve arkadaşlarınızı sorgulamanız ve gerekirse değiştirmeniz,

  3. Sorular cevap verebilecek biri bulunduğunda değer kazanır. Cevap bulunamayan sorular ağacı kemiren kurt gibidir. Zamanla sizi tüketir.

  4. İnsanların yaptığı hataları hep Allah'a mal etmesi bana çok saçma geliyor. Aile hayatım huzursuzdu çünkü Allah bize adaletsiz davranıp böyle bir aile verdi. Bu psikolojiyle giden sizin çocuğunuzda aynı şekilde sizin hatalarınız yüzünden bunu Allah'a mâl edecektir. Suçlu kim? Siz mi? Allah mı?

  5. Allah özürlü insanları neden yarattı? Onların suçu ne? Bu sözler gerçekten vicdanın varlığını gösteriyor. Peki bu vicdan nasıl oluştu? İnsanlarda acıma duygusu nasıl ortaya çıktı? Bizi dizayn eden yaratıcı yazılımımıza acıma hissini neden koydu? Bütün insanlar sapasağlam, hastalıksız olsaydı bu vicdan mekanizması yine işler miydi?

  6. Allah'ın bizlere irade vermesi asıl adaletsizliktir diyorsunuz. Ve tam tersi akıl sağlığı iyi olmayıp kendi iradeleri olmayan insanlarında yaratılmasına adaletsizlik diyorsunuz. Size göre pozitif değerde yanlış, negatif değerde yanlış. Allah iradeyi verip sınırlarını da belirtmiş. Sağa da, Sola da gidebilirsin. Doğrunun soucunda bnu yanlışın sonucunda bunu alacaksın demek neden adaletsizlik olsun?

  YanıtlaSil
 19. 7. Tecevüze uğrayan bir küçük kızın maduriyetini yine Allah'a bağlayamazsınız. Niçin? Hiçbir yerde Allah'ın tecavüzü övücü ve teşvik edici tek bir bildirimini gösteremezsiniz. Aksine caydırıcılığı ile ilgili ürpertici bildirimler bulursunuz.

  8. Peki, Allah'ın ürpertici şeylerle korkutması doğru mudur? İnsan'ın ateşler içinde yanması Yaratıcının şevkatine sığar mı? Peki o tecavüze uğrayan küçük kız sizin kız kardeşiniz olsaydı yine bu soruları sorar mıydınız? Böyle büyük bir suç işleyen insanın çok büyük bir yargıç tarafından yargılanması ve cezalandırılması size yine saçma gelir miydi?

  9. Allah'ın koyduğu kurallar insanların zararı için değil, aksine dünyayı daha yaşanılır hale getirilmesi içindir. Diyebilirsiniz ki, iyi de bunlar din olmadan da yapılabilir. "Zina etmemek, hırsızlık yapmamak, yalan söylememek, emanete ihanet etmemek, dilinde ve davranışlarında doğru olmak vb." bunlar zaten bir insanın yapması gerekenler. Evet doğru bir insanın yapması gerekenler. Peki bu duygular insanda nasıl hasıl oldu? Kim yerleştirdi bunları insanın yazılımına? Kim dedi insan doğru ve ahlaklı olmalı diye? Bir kesimin sığındığı saçma gerekçelerden biri olan, insanlar zamanlar çoğaldı ve toplumlar oluştu. Ve toplumlar bu kuralları oluşturdular. Toplumlar nerden öğrendiler benim eşimin sadece bana ait olduğunu veya küçük kıza tecavüz edilemeyeceğini. Bu duygular bunlarda nasıl hasıl oldu. ENERJİ İLE OLABİLİR ASLINDA.

  10. Son olarak duaların kabul edilmesi konusu. Hiçbir duanın kabul edilmemesinin imkansızlığı gibi, her duanında kabul görmesi imkansızdır. Yarınının bile ne olacağını bilmeyen aciz bir varlığın, bütün herşeyin yaratıcısı olan ve herşeyin ilmine sahip olan yaratıcıyı sorgulaması bana saçma geliyor. Bana göre istediğim herşeyin olması gerek. Allahtan birşey istemiyorum. Sadece dualarımı kabul etsin. İstediğimi versin. Peki, bütün insanların her istediğinin kabül edilmesi dünyaya huzuru getirebilir mi? Veya bütün insanların dualarının kabul edilmesi size huzuru getirir mi? Sizin için güzel olan başkası için kötülük teşkil etme imkanı olamaz mı? Böyle karmakarışık bir yapı varken insanların her duasının kabul edilmesini istamesi abes değil mi? Yine insanın ben dua ettim kabul edilmedi. Aksine dua ettiğim için daha da kötü hale geldim demesi ne kadar gerçeği ifade edebilir? Yaşadığınız psikoljik problemin suçlusu neden Allah oluyor. Ve sizin mutsuzluğunuz nasıl Allah'ın var olmadığını kanıtlıyor? Arkadaş annem babam boşandı. Param yok. İşim yok.Eşim yok. Bunlar yoksa bence Allah'ta yok. Son soru. Bütün bu sorunlar olmasaydı. Aile huzunuz çok iyi, sevdiğiniz kız da hep yanınızda olsaydı ve hatta onunla evlenseydiniz. Dünya tatlısı da bir kaç çocuğunuz olsaydı. Oğlunuzun elinden tutup beraber camiye gitseydiniz. Beraber bunları size bahşeden Allah'a ibadet etseydiniz yine Allah ve din yok der miydiniz? Cevap hayırsa. Aile hayatı çok iyi olan, çocuğunun elinden tutup camiye giden milyonlarca baba var. Onlarda ALLAH VE ONUN HAK DİNİ OLAN İSLAMİYET VAR diyorlar. Selametle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam öncelikle üslubum biraz bozuk olabilir ama size karşı küfrettiğimi hatırlamıyorum ? Yazarken kendi kendime konuşur gibi yazarım öyle. Birde burası mizah blogu olduğu için böyle konuşmak zorundayım, Bülent Ersoy gibi konuşup insanları sıkamam :) O yüzden inanç evremi bile bu dille yazdım, yanlış anlaşılmasın.

   Aslında doğru olduğuna inandığım cevaplarım var diyemem, çünkü defalarca dediğim gibi hala birçok şeyi sorgulamaktayım ve öyle zannediyorum ki ölene kadar bitmeyecek. Fakat herkesin doğruları vardır değil mi? Mesela en basiti sizde size göre doğru olanları yazıyorsunuz şuan bana :)

   Şimdi maddelerinize cevap vermeye çalışayım:

   1) Birilerine kanıtlama isteğim yada uğraşım yok o yüzden rahatım; daha çok kendimle uğraşıyorum diyebilirim :)

   2) Zaten pek arkadaşım yok o yüzden değiştiremem de, islam inancına sahip ailemle yaşıyorum şuan (mecburen)

   3) Evet sorular beni tüketiyordu fakat aslında artık biraz daha rahatladım denebilir. İnsanlara soru sormayı pek sevmem, çünkü herkes işine geldiği gibi cevap verir.

   4) Her hatayı Allaha mal etmiyorum, anlatmak istediğim şey çok farklı aslında. İnsanlarda hata yapıyor tabi. Fakat Allah inancında kendimce çelişkiler görüyorum.

   5) Vicdan gerektirmeyecek şeyler olmasaydı vicdan tabi ki işlemezdi.

   6) İyi ama tecavüze uğrayan yada dünyaya zihinsel engelli olarak gelen kişiler bana göre ahirette mükafat alsa bile yetmez... Dünyada yıllarca bu şekilde yaşayıp işkence çekiyorlar.

   7) İrade konusunda söylemek istediğim şu, herkese irade veriliyorsa bile (aklı başında olanlar), hepsinin kullanmasına izin verilmiyorsa bunu tabiki Allaha bağlarım. Ürperticiliği ve caydırıcılığı ile ilgili sözleri olsa da bu özgür irade verdiği insanların tümünü durdurmaya yetmiyor.
   Bunu şuna benzetiyorum: Bir çocuğun eline silah veriyorum ve insanları vurmasının kötü bir şey olduğunu söylüyorum. Ama bu kimseye zarar vermemesi için yeterli değil ve birine zarar verirse sadece çocuk suçludur diyemem çünkü çocuğun eline silahı ben verdim =)

   8) Şimdi burada bi karışıklık var. Evet benim kardeşime yapılsa cezalandırılmasını isterdim. Fakat kardeşime bunun yapılmasına izin verenin de cezalandırılmasını isterdim... Ayrıca olay sadece kötülük sonucu gelen cehennem değil, ibadet etmeyenlerin cehenneme gidecek olması bana göre en büyük zalimliktir. Dünyaya gelmeyi ben istemedim, beni o yarattıysa zorla kendine ibadet ettirme çabası gariptir...

   9) Evet diyorum da zaten, bunlar din olmadan da olabilir. İnanmayan yüzdelerinin çoook yüksek olduğu ülkelerde tecavüz ve suç oranının inanan birçok ülkeden düşük olduğunu görebilirsiniz. Toplumlar kendi geleneklerini, ahlak ve kurallarını oluşturur. En basiti dinler yokken de birçok eski toplumda tecavüz, hırsızlık gibi eylemler suçtu.

   10) O zaman "kulum istesin ben veririm" sözünün hiçbir anlamı yoktur. Her isteyene vermesin de, eğer ona inananlara, iyi olan insanlara da vermeyecekse dua etmenin anlamı nedir :) Ben yaratıcıyı değil, dinleri sorguluyorum. Tüm dinleri. Siz Allahtan bahsediyorsunuz fakat ben genel olarak dinleri sorguluyorum. Yaratanın varlığına inanıyorum ama kutsal kitaplardaki yaratıcı inancına istesem de inanamıyorum. Benim için güzel olan her ama herrr şey başkası için kötülük teşkil edemez sonuçta. En basit örneği, Filistinde binlerce müslüman öldü, hepsi sürekli dua ediyordu. Neden o kadar insan katledilene kadar ölümler durmadı. Zararlı ne istediler ki, savaş bitsin diye edilen duanın başkalarına ne gibi zararı olabilir (silah tacirleri hariç)

   Mevzu hayatımın kötü yada iyi olması değil, dünyaya ve çevreye baktığımda gördüklerim, ayrıca ülkemde egemen olan din. Bunlar bana mantıksız geliyor o kadar.

   Kendimi ifade veriyor gibi hissettim :)) Sadece kendi inanç maceramı yazmıştım oysaki...
   İyi günler.

   Sil
  2. Çok güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Tanımadığınız biri için belden aşağı cümle ben görmedim. Takdir edersinizki sizde benim nasıl biri olduğumu bilmiyorsunuz.4. yorumunuz çok doğru hatayı kendinde ara diyorsunuz. İnsan hayatta nelerle karşılaşabilir. Büyük konuşmamak gerek. Ben sadece bunu diyeceğim. Özel durumlarla herkes karşılaşabilir. Diyelim oğlunuz,eşiniz şizofren. Bu hastalar, hastalıklarını kabul etmezler.Tedaviside yoktur. İlerde bizim olmayacağımızn garantisi yok.Her gün çiledir. Allaha dua ederiz. Kabul edilir yada edilmez. Şimdi ben bu duamda araba evmi istiyorum. paramı istiyorum.Alahım benim duama namazıma ihtiyac varmı.
   Siz hiç birine sitem etmedinizmi. İnanmayan kişi zaten Allaha sitem etmez.
   2. yorumunuzda bulunduğunuz ortam ve arkadaşları değiştirin diyorsunuz. Ben ateist değilim ve arkadaşlarım müslüman.Yani yakn çevrem değil kendi özgür düşüncemle yazıyorum. Bir kimse evlenemedi insanlar dış görünüşü çirkin diye beğenmiyor. Oda aile kurmak ister. Suçlu kendisimi. Allahım yuva bende kurmak istiyorum der. O insanın psikolojisi siz olmadığınız için anlayamazsınız. Yada evlenme teklif ettikleriniz size tipim değilsin derse kendince içinden ne geçirirsiniz bilemem. Herkes farklı düşünür. 5. yorumunuza katılmıyorum. Doğruyu ve yanlışı yaşayarak tecrübe ederek öğreniriz. 6. yorumda haklısınız ama diğer insanların zulmüne uğrarsan ne yaparsın. Her şey kendi istediğin gibi olmuyor. 7. yorumunuzdada 6.sı gibi. Diyelim eşi veya kızı tecavüze uğrayanın (inançlı veya inançsız) günahı ne.
   8. Tecavüz eden kişi gönülden tevbe etti. Allah bana kul hakkı ile gelmeyin der. Tecavüz mağduru her gün psikolojisi bozulacağı için gebertmek ister. Allah bilir diyorum.9. yorumunuz hukuk kurallarnın temeli din kurallarıdır. Size katılıyorum. Hukuk fakültesinde islam hukuku dersi var zannedersem. Dinler gelmeden öncede insanlar kendi aralarnda kural koymuşlardır. Toplum kültürü değiştikçe kurallarda değişmiştir. 10. yorumunuz o zaman biz hiç sorgulama- yalım. Allah akıl fikir verdi araştırın diye. Duamız para değil huzur istemek. Bunudamı istemeyelim. Annesi babası boşanan çocuğun dünyası psikolojisi değişebilir. Buda normal. Herkesin yapsı farklı.Benim camiye gitmediğimi bilemezsiniz. Artık gitmiyorum . Arapçadan anlamadığım için arapça dua etmiyorum. Türkçe dua ediyorum. Teşekkürler yorumlarınız için. İyi geceler.

   Sil
  3. Ben şimdi şeyi anlamadım, adsız olarak yorum yaptığı için birkaç arkadaş kafam karıştı :) Bunu benim üstteki cevaplarıma cevaben mi yazdınız? yani 10 maddeyi bana sıralayan arkadaş mısınız? Yoksa ona cevaben mi yazdınız? :) Sanırım 10 maddeyi sıralayan takipçiye cevaben yazdınız değil mi?

   Sil
  4. Ben 55 yaşındaki. yorumcu Admin Panpa size değil ona ifaden yazdım. Dini konularda adsız yazıyorum. Çünkü böyle fikir edenleri bile hoşgörüsü olmayanlar Allah için deyip öldürüyorlar. İnananları bile kendi gibi inanmadığı için öldürüyorlarçBunlar yaşanan gerçekler. Allahın hoşgörüsü var bunların yok. Sevap işlediğini zannederler. Onun için söz gümüşse sükut altındır. Keşke bu konuya girmeseydim.

   Sil
  5. Anladım ve hak veriyorum, Allah adına diye adam öldürmeyi, cezalandırmayı haklı gören çok insan var. Ama yinede bu kadarda korkmayın bişeye bulaşmadınız :) Dediğiniz gibi olsa ben ne yapayım :D Çatmadığım kimse kalmadı, hükümet, pkk, dinler :D Yakında ölürüm sanırım; saygılar :)))

   Sil
 20. inançlar konusunda her zaman içten ve hassas davrandım sanada madem yeri geldi hep laylaom yorum yazacak değiliz bende kendi düşüncemi söylemek istiyorum. Din çok farklı bir konu inançlar çok daha farklı her neye inancın varsa bu kim olursa olsun önce bana göre Allah'a sonrada kişilere saygılı olunması gerektiğini düşünüyorum. İslamiyet tamamen gönül teslimiyeti demektir ki isteyen istediği yere çeker, Türkçe dil olarak lastikçe olduğu için düşüncelerde kişiye göre sakız şeklini alabiliyor kalbini açıpta içimizi görme imkanı olmadığına göre inanmak yada inanmamanın yargısı da bize düşmez başı açık kapalı ateist yada deist müslüman yada gayri müslim..herkes kendinedir, Kafirun suresini bu yüzden seviyorum senin dinin sana benim dinim yada inancım bana hesabı. Önemli olan kişinin niyeti ki önce niyetlerimizi Allah görüyor ve biliyor tüm kalbimle buna inanıyorum, dinleri sorgulamıyorum her kitabın tek bir cevabı var oda Allah..ama bazen deist insanların bile var eden ilaha hakaret boyutunda sorgu sual yapması beni ciddi anlamda sinirlendiriyor keza bunu defalarca gördüm (senin düşünce yazıların yada düşüncelerin değil) kişileri sorgularken kötü olsa bile o kişiye hakaret etme yetkisini kendinde bualn acizleri de gördüm :) onun için şurda yorum yapanları kısmen okuyabildim söyleyecek söz bulamadım..istisnalar kaideleri bozmasın Abdullah tek isteğim saygı kelimesinin kalemde kalmaması..tü kaka demek çok kolay elbette ama dönüp aynaya baktığımızda güzel bir yüzün içindekiyle hesaplaşmak ve kendini bilmek önemli, hiç birimiz melek değiliz şeytan bile olsa..insanız günahkarız hata yapabiliriz sorgularız ama insanın insana inancı yüzünden yada giyimi nedeniyle hakaret veya iftira etmesi o kişinin kendi resmini görmesidir onun karakterini sergiler..bu kadara be kardeş deştirdin içimi dışımı..kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle, benim diğer tüm dinlere inananlara yada ateistlere bir sözüm yok zaten. Benimki daha çok kendi inancım ve dünyamın çatışmasıyla ilgili. Hakaret boyutunda sorgu sual yapanlara da çok kızmamanı öneririm, çünkü onlara göre kafalarındaki doğru değişiyor ve yıllardır kandırıldıklarını hissediyorlar, buda onlara kötü koyuyor. Gerçi deistler genelde o kadar hunharca eleştirmez, ateistler daha zalimdir o konuda :D Benimde komik bulduğum zamanında "buna nasıl inanmışım" dediğim şeyler var, o yüzden birileri beni boğarcasına inancını ağzıma ağzıma dayatıp zorla lanse etmeye çalıştığında ister istemez alaycı oluyorum, fakat yaratıcıya inandığım için (en azından şimdilik) ağır hakaret etmem. Fakat bir gerçek var ki inanan insanlarda kendilerinden başka inançlara sahip olanlara az küfür ve hakaret etmiyor :) Teşekkürler.

   Sil
  2. haklısın kimse kimseyi zorla müslüman veya hristiyan edemediği gibi inaçlar konusunda dayatmada yapamaz yapanlar da var hemde çok o da onların at gözlüğü..deist örneği verirken atesit'i ve dini istismar eden devleti ailyye takkelileride eklemeyi unutmuşum çok ağır küfürlerin geçtiği bloglar ve sayfalar vede kişilerde var, beni bu kısmı ilgilendirmiyor sadece inançsızlığı inancı yada az inancı nedeniyle saygı beklerken yapılan saygısızlığa tepkim..sonuçta alevi kürt yahudi her çeşitten oluşma devşirme bir milletiz adam gibi geçinme kaygımız yok direk kavgamız var :) konuşmasını bilmeyen bi milletiz demek daha doğru..ben kalbini seviyorum, inancın senin özelin ;) ama gönlümdeki adın hacı :D görüşürüz ;)

   Sil
  3. Evet, farklı kültür ve dinlerden oluşan bir ülke, hatta dünyada olduğumuzu anlasalar tüm sorun bitecek zaten. Herkes kendi inancını başkalarının haklarını etkilemeden yaşasın benim istediğim bu. Fakat saçma sapan insanlar çıkıp kendi dinlerine inanmayanları aşağılamaya başladığında, hatta öldürülmeleri gerektiğini söylediğinde işler boka sarıyor :)
   Görüşürüz hacı :=)

   Sil
 21. Yazını okudum sonuna kadarda geldim :) herkesin kendi tercihi saygı duymak lazım..çok sorun var insanlar arası ilişkilerde yalnız maalesef dinden 2 3 kelime öğrenen ortaya hoca diye atlıyor ...1 2 yardım yapan iyilik meleği kesiliyor.. nasihat veren de çok yöneltmeye çalışan da çok Alayına bir sözüm var bu arada inançlı biriyim haa bunuda belirtmek isterim :Elçimisiniz LAAAANNNNN.......İnanıyorum diyorlar nerdeyse kendilerine peygamber muamelesi yaptıracaklar ....Alayınızın nasihatleri kendinizde kalsın ,alayınızın iyi düşünceleri sizde kalsın şunu bilin ki ALLAH ın ve ALLAH ın dininin ,kitabının,peygamberlerinin korunmasında size ihtiyacı yok...Ancak insanları dinden soğutuyorsunuz....Yazınıza gelince hayat senin hayatın , yalnız insanlar islamı ve müslümanlığı yanlış yaşıyorlarsa, dinler yanlış yaşanıyorsa bunu insanların cehaletine vermek gerekir ...geldiği yere değil...diye düşünüyorum ,,demek isterim.. ......Ya mantığa bakarmısın , belirli insanlar var memlekette ALLAH ın ve Peygamberin dinini savunuyorlarmış ,kolluyorlarmış ya siz nasıl bir TANRI ya inandınız ,,,Kendi dinini korumasını size mi yaptıracak ....Yaygınlaşmasını sizemi yaptıracak ...Yani Admin PANPA insanları soğuttular be...Seninde bu yönde düşünmeni isterim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam dediklerinde haksız sayılmazsın ama benim yolumu değiştirmem sadece insanların yüzünden olmadı, Kuran'ı okuduğumda birçok şeyin bana ters geldiğini fark ettim, o apaçık bir kitaptır deniyor fakat dilinin tam olarak anlaşılırlığı yok, 40 kişi 40 farklı anlam yüklüyor, apaçık bir kitap böyle olmaz. Keza bence bir yaratıcı varsa insanlara kitap yada peygamber göndermesi, önceki gönderdiği dinlere inananları cehennemde yakması, yol göstermesi için gönderdiği kitapta peygamberin cinsel hayatından falan bahsetmesi vb. birçok şey bana uymuyo hocam. Aslında bi bakıma insanlara da teşekkür etmem lazım, her ne kadar ana sebebi onlar olmasa da senin yazdığın gibi tiplerden dolayı sorgulama sürecim bayağı hızlanmıştı; saygılar.

   Sil
 22. eline sağlık hacı.takipçin ve destekçinim :D

  YanıtlaSil
 23. keşke bu kadar kafası çalışan bi insan müslümanların yaptıkları yalışları gören bi insan az düşünüp islam için doğru adımlar atsaydı biraz daha araştırıp. neyse ahirette Allah'a soracağın çok şey var. herşeyin cevabını orada alırsın inşallah rahat rahat muhabbet edersiniz ne niçin diye. insan bazen yaratılmış ve aciz olduğunu unutuyo ama senin gibi biz dua deiyoruz senin gibi zeki birine ve senin gibilere din işte bu demek yanlış insanları tanımışsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Din için size göre doğru olan adımları atamadım çünkü ilahi dinlerdeki yaratan inancı ve inançların temelindeki birçok şey bana mantıklı gelmiyor hocam. Ama insanlar özgür, dünyada en az 40 çeşit din var, hepsine göre kendi dinleri doğru din, herkes istediği dine inansın. Fakat ben yaratanın dini olduğunu ve anlatıldığı tarzda entrikalara girdiğini düşünmüyorum, fakat yaratan yok ta diyemiyorum çünkü evrene bakmam yeterli geliyor varlığını anlamam için. İşte bu yüzden deistim.

   Sil
 24. bence deist değil tembelsin tek sorunun bu kardeşim :) hangi dini seçeceksen seç ya da deist ol ama 40 küsur din var diye deist olmak yakışmaz. en son cevap verdiğin yorumcunum ben :) madem öyle 40 küsur dinin herşeyini herşeye cevabını araştıracaksın. ha bak bu ülkede doğmuşun şanslısın yajkından tanıyabileceğin mantıklı bi din var ve sakın aynı şeyleri anlatma tüm yorumları okudum. sen var ya sen kafir deist meist değil tam bi sopalıksın dua et de dünyada ye sopayı komik çocuk iyi araştır oho herkes kendi bildiğini yazsa milyon tane yerçekimi kanunu olur du unutma. bak ilk defa böyle bi dua ediyorum . Allah rüyana girsin de herşeyi anlatsın sana yapacak bişey yok. çünkü soruların insan soruları değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dinler mantıklı gelmiyorki bana, sorun daha orada patlak veriyor zaten :) Tanrının dini olmaz diye düşünüyorum; hatalıysam da sonuçlarına razıyım. 40 dinden birine inanan insan diğer 39dine göre kafirdir :) Ben de 40 dine göre kafir olayım napalım :) Fakat yaratan benim gözümde çok farklı ;)

   Sil
 25. iyi çocuksun ama harcanıyosun be enişte :)

  YanıtlaSil
 26. yine en son yorumu atan ben ismimi ısrarla vermeyeceğum. ama laz olduğumi anladuuun :D

  YanıtlaSil
 27. ama 39 dinden çok genelde islama giydirmeye çalışıyosun olmuyo bak bozuşuruz objektifsin çoğu konuda hem gerçek bi obfektif ama kendini de eleştir. ve bi tavsiye ben kendimde uyguluyorum : ne yaparsan yap ama bilinçli ol özenti olma özgün ol. sen böyle bi adamsın. ama ne yapalım ben bi müslüman olarak sadece sana Allah hidayet versin tekrar diyebilirim beni yanlış anlamzsın di mi. diğer 39dinden olsam da aynı şeyi derdim sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer dinler hakkında da yazılarım var :) Yakup Peygamberin Tanrıyla güreşerek yendiği din gibi :) Fakat yazının başında da dediği gibi hocam, mecburen bu dini eleştireceğim tabi, çünkü o dinin egemen olduğu toplumdayım, ailem o dine inanıyor ve bende o dine inanıyordum :) O dinden neden vazgeçtiğimi anlattığım için bu yazı böyle oldu, şimdi nasıl gidip budizme atar yapayım ilgim yok ki :) Tarafsızım, hep öyle oldum ve sorgulamalarım hiç bitmeyecek, bu yolu seçme sebebim özentilik değil bilmeni isterim :)

   Sil
 28. eyvallah kardaş ozaman :D

  YanıtlaSil
 29. harika bir yazı, izninle facete paylaşıyorum, ve en baştan tüm yazılarını okumaya başlıyorum sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, tabiki paylaşım tuşlarını kullanarak sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Fakat paylaşabilir miyim diyip yazıları seçerek facebooka yapıştıran falan oluyor, o şekilde yapıldığında benim yazıyı yazmış olmamın hiçbir değeri kalmıyor. Bu sebeple lütfen linki kopyalarak yada paylaşım tuşlarını kullanarak paylaşın :)
   Beğenmenize sevindim, tek olmadığımı biliyordum :)
   iyi akşamlar.

   Sil
 30. yok linkten paylaştım zaten:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :) Bu yazım insanları sıkmasın diye yarıda kesmiştim; bunun 2.bölümü de gelecek ama onu yazacak kafaya henüz sahip olamadım :) Şu aralar kafam veli efendi hipodromu gibi :)

   Sil
  2. aynen:) kafanı toparlayınca lütfen devam et, ben blogunu ekledim, yarın gündüz kafam çalışırsa baştan itibaren okuyacağım, benim kafam da pek yerinde değil maalesef son olanlardan dolayı

   Sil
  3. Devam edeceğim tabi :)

   Sil
  4. Ve şunu söylüyorum Cebrail ile gelen ayetler e inanmayanlar Azrail ile gelen ölüm e teslim olacaklar

   Sil
  5. Ölünce bişeye teslim olmayacağız rahat ol, ölümden bu kadar korkup ölüm sonrası hayata inanmaya gerek yok. Ölünce hiç olacağız bu kadar basit. Ben görüşlerimi yazıyorum, siz hala fikirlerini empoze etme peşindesiniz =) İnanıyorsan git az ötede inan sana inanma diyen mi var arkadaş ?

   Sil
 31. kardesım bende hep bole yazacak bırını beklıyordum helal sana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allahım insanları neden yarattın.Hastalıkları yaratmaya mecburmuydun.Vicdan verdin acıma duygusu verdin.Bir bebek annesini babasını kaybederken hiçmi acıma duygun olmadı. Kötü şeyler insanların kendi hatalarından diyorlar. İyi şeyler Allahtan. Mantığım kabul etmiyor. Gözü kör doğan kanser olan çocukların,iyilik yapıpta kötülüğe hastalığa maruz kalan insanlar Allah imtihan ediyor demeyin. mecburmu..Allahım var olduğuna inanıyorum ama adaletini sorgula. Bana göre adaletin yanlış. Hep şükür hep şükür nereye kadar, isyan edecek duruma geldim. Hastalıkları yaratmaya mecburmuydun. insanları üzmen seni mutlumu ediyor.Allahı sorgulamayın diyenler yeter isyan ettim sorguluyorum. Admin panpa bu konuyu açtığın için sağol. Hiç bir şey yoktan var olmaz.Allah vardır. Ama adaleti doğru değil.Bana akıl vermiş bende duygularımı ifade ettim

   Sil
  2. Hocam işte bu gibi durumlarda da senin de söylediğin o klasik cevaplar veriliyor, imtihandı, sınavdı falan filan. Ösym bürosu sanki hayat. Şükür olayı ise bariz insanların bu tür olayları kabullenmesinin adıdır. Sırf şükür kelimesinden dolayı birçok şey normal bi hal alıyo. Anlatınca sanki çok normalmiş, olabilirmiş gibi geliyo. Hatta "şükür benden daha kötüleride var" cümlesi ise hem güldüğüm, hemde bu ne saçma teselli şeklidir nan dediğim şeylerdendir. Yaratan tabiki var, fakat onun adına kutsal kitap denen şeylerde bize sunulduğu gibi olduğunu düşünmüyorum. Barıştan bahsedilen dinlerdeki yaratıcı önce kendisi şeytanla barışmalı; sonra biz insanlar barışırız zaten. Ben teşekkür ederim kardeşim; ayrıca tabularını yıkıp sorgulama sürecine geçtiğin içinde tebrik ederim.

   Sil
 32. Bende 1 yıldır sorgular oldum hayatın içindeki her şeyi. Aklımdakileri ve kalbimdekileri okudum. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, duygularınıza tercüman olabildiysem ne mutlu bana.

   Sil
 33. Tüüüüm yazılarını tüüüm yorumları okudum öldüm diyebilirim :D
  Sonuçta bu senin içsel çatışman ki bu yüzden kimsecikler sana karışamaz
  Ve şu da çok açık ki senin dini düşüncelerinden yazman okuyucunu azaltacaksa da azaltsın
  Sonuçta bu tip davranışlardan ciddi anlamda nefret ediyorum
  Yazılarını okuduğumda içten içe sorgulamadım desem yalan olur.
  Ama çok sevdiğin birini kaybettiğinde sonsuza dek kaybetme düşüncesi yerine birgün yine kavuşmak düşüncesi daha bi rahatlatıyor beni
  Yani demem o ki efendim bir anda verilmemiş bir karar olmamasına içten içe sorgulayarak karar vermene sevindim :)
  Dedim ya tamamen tercih içsel bir mesele bu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim yorulmuşsundur :D Ben bu yazıyı yazdığım gün ameliyathaneye giricektim az daha :D Evet haklısın, azaltacaksa azaltsın sıkıntı yok. Kesinlikle içsel bi mesele ^^

   Sil
 34. Güzel bir yazı olmuş nasıl istersen ona inanırsın benim için ha yahudi olmuşsun, ha deist, ha yezidi ha müslüman insan mısın arkadaş ben ona bakarım ! Ben müslümanım diyorum ama hiç bir şeyini yapmıyorum ne namaz kılıyorum ne oruç tutuyorum lafta müslümanım ama bunları yapmıyor diye dinsiz miyim şimdi ?! Bu blogda şimdi bana çemkircek biri yoktur ama başka bir yerde bunu yazsam alllaaa neler yazarlar.. Ben kendimi biliyorum o bana yeter sevabım da günahımda benim sana neeee demi ama ?! Aman işte biz Müslümanlık görevimizi yapıyoruz seni uyaralım neden sen peygamber misin ?! Yani sonuç olarak herkes içinden iyiliği geçirdiği sürece no problem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe =) Bende temel şeye bakarım, iyi insan mı? gerisi beni ırgalamaz isterse şokellaya inansın :)

   Sil
 35. Yazı uzun ama vakit ayırmaya değer.Bu tarz yazılar okumam genelde çünkü etkileniyorum. Sanırım senden de etkilendim bu konu da :)
  Seni dinine göre sorgulayamam ki ben bu konu da kendine zarar verirse uyarırı yada anlatırım ( ki o kadar bilgim de yok)
  Ateist arkadaşımda vardı, sofi olmuş arkadaşımda ve din görüşünü anlattığında karşı çıkana ezmeye çalışana söverim ben. Kim olursa olsun karşındaki sana saygılıysa sende olacaksın arkadaş!
  Aşırı dindar adamları sevmiyorum ben zamanında hoca evlerinde kalıp oradakilere ipek eşarplar alınıp abla diye bakılırken sana bir meyve çeşidi fazlası alınmazdı. Ki bunlar Allah merhametine, dürüstlüğüne, imanına düşkün arkadaşlar.
  Birde şu açıdan bakarsak Hazel' inde dediği gibi biz ne kadarını yapabiliyoruz ki der kafam daha karışmadan konudan ayrılırım :)

  YanıtlaSil
 36. Yazıyı okudum..Yorumları da okuyum yazık 3-4 kişi yorum yapmıştır dedm ama tonla yorum varmış yalan yok onları okumadım hayatım boyunca da okuyamayacağım..Zaten deist olmama rağmen beynim hararet yapmıştı..Geçenlerde güncelleme geldi beynime ama daha güncelleyemedim.Bu gece güncelleyim en iyisi..Kafamdaki birçok soru işareti ile seninki aynı..Belki cevap bulmuşsundur diye umut etmiştim ama yok yani neden tonla din var da Allah tüm dinleri bir çatı altında toplamamış..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çözüm bulamadım o sorulara :) Fakat son zamanlarda kafamdaki Tanrı inancını sorgulayıp anlamaya çalışırken kafamdakilerle pandeizmin uyuştuğunu farkettim. Yani nedense şu sıralar yaratıcı evrenin kendisiymiş gibi geliyor bana.

   Sil
 37. Keşke herkes senin gibi sorgulamaya başlasana. Gerçeklere gözünü açtığın için tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası biraz geç uyandığım için üzgünüm ama olsun, geç oldu güç olmadı :)
   Ben teşekkür ederim.

   Sil
 38. Amma uzun olmuş 2 sayfa yazmak zorunda kaldım
  Öncelikle amacımın misyonerlik olmadığını yazının tamamını sindirerek okuduğumu ,objektif bakış açısı ile sadece düşüncelerimi aktarmak olduğunu belirterek,sizin yazınız sırası ile paralel yorumumdan dolayı çok edebi olmayacacağını belirteyim.
  -Yazdıklarınızdan “anladığım” mutsuz bir çocukluk,gençlik (bana göre de halen gençsiniz) geçirmişsiniz. Mutluluk bence “beklenti-gerçekleşen” dengesinin olumlu ve olumsuz sonuçlarıdır. Örneğin ben 7.sınıf karne hediyemi bisiklet olarak beklerken,dandik bir tetris alınınca hayatımın en büyük hayal kırıklığına uğramıştım.(şaka maka ben de kendi deşarjımı yapıyorum :D ) O tetrisi elime aldıktan sonra ne yaptığımı aşağı yukarı tahmin etmişsinizdir. Bu konuda aklıma gelen en güzel örnek “küçük bir çocuğa 40 yaşında ne durumda olacağının çizilmesini istendiği resmi o eve yerleştirdiği” aklıma gelir. Hayalleriniz sınırsız olabilir,olmalı da, ancak beklentiyi sınırlandırmak zorundadır. Normal bir insan günde 5 litre içmeli ama birisi 40 litre içmeye çalışırsa belli bir yerde tıkanacağını bilir.Aile içi durumlar konusunda benim annem-babam da zamanında çok tartışır idi. Ben 10 yıllık evliliyim, ne ben eşime ne eşim bana en küçük bir tartışmamız olmamıştır.Ben babamın yaptığı yanlışını,eşim annesinin yanlışını devam ettirmek yerine onların yaptığının yanlış olduğunu gördüğü için “bugün” huzurluyuz.
  -“Hiçbirşey değişmeyecekse dua bir işe yaramaz” bunu 6-7 yaşında başlayıp ölünceye kadar devam ettirip olmadığını görmeniz halinde yazsaydınız haklıydınız,ancak hayat bir süreç ve siz sürecin daha 3de 1 in desiniz. 2 örnek: birisi çalışıp bir yerlere gelen :duncan bannatyne ingilterenin en zenginlerinden birisidir.Ablasının ölümü sonrası hayata küsmüş,hapislere girmiş çıkmış (kendisi programda anlattı belki vikipe olmayabilir) şu an ise en zengin,ama onun çok da umurunda değil. Diğer örnek ise dua : Geçen seneydi sanırım Brevick miydi neydi.O vatandaş 60 küsür kişiyi öldüren terörü yaptığı sırada bir vatandaş arkadaşının tavsiyesi ile dua etmiş.Dua sayesinde bir amacının olduğunu keşfetmiş.Dikkat edersen dua kurtarmış demedim,birşeyleri değiştirmiş dedim.Belki de dua hep “maddi” şeylere olmuyormuş demekki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani hayatımın 3/1 ine kadar dua etmek boşa mı ölüm yaklaşırken mi duanın kabulünü beklemeliyim =) Garip. Hocam ben duayı çok saçma buluyorum ne dersen de. Dua sayesinde hiçbişey olmaz. George Carlininde dediği ile tamamen aynı düşünüyorum bu konuda, Allaha dua ettiğim kadar yan komşuma da dua etseydim, alabileceklerim aynıydı, bazen olur bazen olmaz, fifty fifty.

   Sil
 39. Bence örnek almakla mesela Osmanlı zamanında ne güzel yaşıyorlarmış. Zaten şimdiki devirde gördüklerim dinden bihaber ama ''İslam'' dinini yaşıyorlar kulaktan dolma

  Anlamaya çalışıyorum başına gelenleri ama peygamberlerin hayatına bak ne zorluklar çeken olmuş hiç birisi de ''Böyle hayat mı olur lan?'' dememiş. Mesela Hz. Davut (A.S.) ne kadar zenginmiş. Ondan sonra gelen peygamberlerin içinde elbette fakir birisi olmuştur oda ''Davut zengindi ben niye fakirim.'' dememiş.

  Ha dersen ki ''E o peygamber'' o zaman sende bana ''Hayırlısı böyleymiş'' demiş olursun :)

  Bence bırak çevreyi komşudan ordan burdan duyduğun hadisleri gerçek İslam'ı araştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komşudan duyma şeylerle hareket edecek kadar aptal değilim :) İşin en komik yanı ise herkesin kendi bakış açısına göre "gerçek islamı araştır" demesi. Din bu kadar elastik bişey mi herkese göre gerçek islam başka :) Ayrıca hep -mış, -miş, -muş... yani bana masaldan farksız geliyo. Dinler insanları uyutmak için oluşturulmuştur bu kadar basit. Zaten 25 yıl müslümandım, haddinden fazla da araştırdım. Keşke önceki 25 yılımda da uyanmış olsaydım.

   Sil
 40. -“eşitlik nerde” bence ,Adalet Adanada 6 yaşında hunharca katledilen küçük Gizem Akdeniz’in hakkını aldığı yerde. Şöyle düşünelim; bütün dünya ateist olsun herkes mutlu-mesut ve eşit olsun. Ancak bir gün bir vatandaş yanlışlıkla bir çocuğa çarpsın ve öldürsün, tutun ki bu adam ölene kadar da bulunamasın. Peki bu adamın cezası,çocuğun hakkı ne olacak? –işte bu hakların tecellisi (bence) gereklidir.Bu dünyada olmuyorsa; bir alternatifi olmalıdır. Biz tesitlere göre yaratıcı birşeyler sunan,yaratılan ise birşeye ihtiyacı olandır. Bir adam ve karşısında dilenci düşünün.Dilenci diyebilir mi ki “Sen niçin bana 5 lira yerine 4 lira veriyorsun” bizde de durum bu. Vücut vermiş-akıl vermiş daha fazlası (bizce)yine kendi takdiridir.
  -Hukukta güzel bir anlatım vardır. Bir kişi eğer silah ile birini öldürür ise “silah’ı icat edeni” değil silahı kullananı veya azmettiren cezalanır (ilginçtir bu konuda ateist derneği başkanı ile görüşümüz ortaktır) diğer insanların yanlışlarından veya yanlış uygulamalardan “tanrı”yı suçlu bulmak “silahı icat edeni” cezalandırmaya benzer. Geçen bir video izlemiştim ,benim olayım benzeri adam içki içen babasının annesini dövmesinin yanlışını gören adam aynı yanlışı kendisi yapmamayı ilke edinmiş.
  - Bence ölüm “dünyanın en kötü” değildir. Ötenaziyi bir düşünün. Ölmek , 10-20 sene acı çekmesinden daha iyi (bence)
  -“Ateş-kebap” Diğer dinler-inanışlar beni çok ilgilendirmiyor. Benim inandığım din’in ilk emri OKU. Oku ama tamamını ve anlayarak. Zübük filminin sadece Nevra Serezli’nin Kemal Sunal’ı silah zoryla ikna ettiği bölümü izleyin.Sonra da “Zübük iyi midir?” diye sorun cevap –iyi çıkacaktır.Ancak tüm filmi izleyen birine sorarsanız “kötü” diyecektir. Kur’anı bir bütün olarak ele almayan her ayetin açıklanmaya çalışılması yukardaki gibi hatalara yol açabilecektir. Kur’an “öğüt” tür. Elini sobaya uzatan çocuğa sakin ve usulca “uzatma” demek yerine “daha şiddet içeren” kelimeleri kullanır iken koskoca yaradanın bize kötülükleri örnek verirken “iyilik içeren” kelimeleri kullanması da etkisiz olacaktır.
  -Cennet-cehennem-yanma : En çok karıştırılan kısımlardan birisi, ben kur’an portalına girip “cennet” yazdım.Karşıma çıkan sonuçların hemen hemen tümünde “iman edip,salih amel işleyenler” olduğunu gördüm. Cehennem yazdığımda ise “inkar edip,kötülük yapanlar” olduğunu gördüm. Burdan çıkardığım ise penisi peşinde koşup huri amacında olmak kendini kandırmacadır.Tam huri de varmı bilinmez”tertemiz eşler” daha çok kullanılıyor.Yani sadece iman da yetmiyor,sadece amel işleme de olmuyor. Cehennem konusunda ise “inkar edenler” gayet açıktır; kendisine herhangi bir tebliğ gelmeyen kişi “inkar” edemeyeceğine göre sorumlu tutmak mantıksız olur.Diğer çıkarımları araştırarak kendiniz de bulabilirsiniz ,mesela BENİM çıkardığım (inkar etmediği sürece ateistle bile sonsuza kadar (ki bu da meçhul) yanması (cehennemde) yine mantıksız kalacaktır.Tebliğ edilmeyenler inkar edemiyordu ya; onlar da tanrıyı “bilmediği” için ateist kavramına girerler mesela.
  -Sorgulamayı ben de destekliyorum,ancak araştırmadan olmasın  Son olarak sevdiğim bir arkadaşımın sıkça kullandığı bir cümleyle kapanışı yapayım. “Kötü bir şey yapmadıysan şeytanın kapını çalmasından korkma “

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hukukun ne düşündüğü beni bağlamaz açıkçası, silahla birini vuran adam ağzıyla "bang bang, dan dannn" dese birini öldüremezdi sanırım, yani silah çok yardımcı oluyor. Ne yazık ki kimse hakkını falan almayacak, işin en kötüsü bunlara öyle bi inandırıldık ki herkes yuvasına sindi kaldı. Çocuğu 3 parmaklı eğri kafalı yapışık bacaklı yaratan, sonra da ben merhametliyim, yok efendim o çocuk öyle ama öbür tarafta onu ödüllendireceğim, yok teste tabi tutuyorum 70 üzeri alırsa cennette yeri hazır diyen bi ilahım olamaz benim. Bunlarla ilgili ayetler bile bariz millet dinden dönmesin, o dönemlerde ayaklanmasın diye olan ayetler.Tertemiz eşler başka ne olabilir sence peki? Eşin ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca ayetlerde bariz huri tasfirleri de var.
   Yazımı dikkatli okuduysan zaten haddinden fazla araştırmış olduğumu anlaman gerekir, 25 yıl boyunca gayet dindar yaşamış, camiden çıkmamış biriyim ben, fakat artık karnım tok, daha fazla afyon istemiyorum hocam, çünkü hiçbi kötü alışkanlığım yok buda olmayı versin :) Yazımın başında da dediğim gibi bu yazıyı yazma amacım ne akıl vermek nede akıl almak, görüşlerinize saygım var ama katılmıyorum.

   Sil
  2. Yazım 2 kısımda ilk bölümde "misyoner" olmadığımı söyleyerek başlamıştım.Ben fikirlerime katılman için değil,farklı pencereden bakman için yazmıştım.Bize verilen güç-irade sınırlı .Nasil ki normal insan 500 kg kaya'yı tek başına kaldıramaz,mutlaka bir yerden yardım alır,ilahiyat konularında da şu an ulaşamayacağımız şeyleri çok fazla dert edinme derim,biraz bırak akışına gitsin,zorlamaya gerek olmamalı çünkü çözümü bilinmiyor . Birilerinin mutluluğu diğerinin mutsuzluğundan geçecekse öyle mutluluğu ben istemem. Sen de böyle düşünüyorsan teist-deist farketmez zaten doğru yoldasın;)

   Sil
  3. Aynı düşünüyorum, teşekkürler ;)

   Sil
 41. Yalnız olmadığımı görünce nasıl mutlu oldum bilemezsin (:
  Ama benim gözler daha erken açılmış geçen sene deist oldum bende 17 yaşımda.. Felsefe dersiyle çok ilgiliydim ve tüm şeyleri dikkatle okudum o sene... Sonra hayatıma baktım ve başkalarının hayatına sonra da kararımı verdim (:
  Doğru karar verdiğimi düşünüyorum (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sen şanslısın erken uyanmışsın en azından :) Bende doğru karar verdiğimi düşünüyorum.

   Sil
 42. Yazınızı sonuna kadar okudum panpa arkadaş, tesadüfen buldum siteyi az önce , memnun oldum sizle tanıştığıma:)
  Ben ersan benzer şeyleri ben de yaşadım neler gecti başımdan neler isterseniz son yaşadığım olayı anlatayım:

  Gecen kadir gecesiydi yani 2013ün kadir gecesiydi,kötü günler yaşıyordum, işyerinde huzursuzdum ve mobbinge uğruyordum ki bu beni oldukça huzursuz ediyordu, başka beni üzen rahatsız eden bi dünya mesele vardı uzatmayayım:)
  gece vakti ağlaya ağlaya ki uzun süredir dua etmemiştim en azından bu şekilde etmemiştim, ağladım sızlandım neyse ertesi gün noldu biliyormusunuz?

  Bana işyerinde bilenen bir dengesizin saldırısına uğradım, hemde öyle ansızın oldu ki ağzım yüzüm kan içinde kaldı,durun daha bitmedi, bana saldıran kişi dinden imandan bahseden, allah kitap vb anlayacağınız konuşan ve bonus olarak akp yandaşı, daha bitti mi bitmedi, ben olaydan sonra kan içinde kaldığımı gören arkadaşı gelip beni yatıştırmaya vb çalışacağına o da bana saldırmaya kalkıştı

  peki bitti mi bitmedi, o adamı bi dinleseniz alimlerden evliyalardan mı desem bi din dıyanet, din iman menkıbe konuşmaları filan, dışarda bi dinleseniz allah dostu falan dersiniz kesin, kısaca yaşadığım son olay

  İnsan önce insan olsun, neye inanırsa inansın isterse ateşe, köpeğe, tosbağaya falan tapsın ama elindeki taşı bana atmasın, sonuçta cennete de gidecekse beni de götürecek hali yok değil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, gidiyosa sktirsin gitsin cennete. Bana kimse dinler barışı emrediyo demesin zaten, hepsi yalan dolan. Tvlerde hergün ve şuan da görüyoz işte tekbir getirip birbirinin kafasını kesenleri, onlara bunu yaptıranlar ise ayet ve hadisler. Tabi bizim ülkemizde dinler işlerine geldiği gibi sentezlendiği için kimseye göre islamiyet öyle bi din değil =) Niyeyse sadece Türkiye'ye göre. Diğer islam ülkelerine gözünü kapamadan bakan biri herşeyi rahatça görür. Ben dinden imandan dem vuran insanlara uyuz olurum, çoğunun şerefsizin önde gideni olduğunu bizzat yaşayarak, hakkım yenerek gördüm. Dedikodu yapmayın diye fetva veren götoşun şirkette 24 saat dedikodu yapıp sonra abdest alıp namaz kıldığını, cuma namazına gitmiyorum diye bana tip tip bakışını gördüm. Din kimseye insanlık getirmez, insanlık içsel birşey...

   Sil
 43. Anladım ki siz de çok şeylerin tecrübesini yaşamışsınız, ben 35 yaşındayım, son 5 yıldır ciddi değişim oldu bende, aslında, küçük yaşlardan beri sorup duran araştıran biriyim, çeşitli, dinler ve kültürler, tarih, dinlerin gelişimi, antropoloji, astronmi,evrim ve genom gibi çok konularda bilim dallarında kendi kendimi eğittim, annem babam tabiri caisse yani asla kınamak için demiyorum cahil insanlar, kimse bana oku araştır bilimi tanı, bak şu şu tarihciler, bilim insanları, yazarlar, astronomlar, filozoflar falan var demedi, yabancı dillere de ilgi duydum, kendi imkanlarımla bir iki dil öğrendim falan fistan teyyare:)
  hayatımda ve hayatta şunu gördüm, okuyan, araştıran, ilgi duyan, kendini yetiştiren, kimseye el açmayan yada açmak istemeyen, kendini dev aynasında görmeyen ve en güçlülere, en güçlü iktidarlara bile isyan edebilen herkes çok değerlidir, taktire şayandır, özeldir ve benim insanlık anlayışımda en özel en müstasna yerdedir, saygılar, okuyana da dinleyenede,okudukları için...:)
  Sayın panpa, okuduğun için ayrı bir teşekkürü size borç bilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok şey tecrübe etmek zorunda kaldım ve kalıyorum :) Bende sizden pek farklı değilim. Benim de insanlık dışı bi merakım ve araştırma hevesim var. Çok saçma şeyleri bile araştırırım, oturup hikaye kitabı gibi ansiklopedi okuduğum olur xD Asıl ben teşekkür ederim bloga geldiğiniz, okuduğunuz ve yorum bıraktığınız için.

   Sil
 44. evrime inanılmaz zaten evrim bilinir. bu kadar güzel düşünen meraklı bir birey olarak seni evrim gerçeğini öğrenmeye davet ediyorum.
  http://www.youtube.com/watch?v=FOgcxisnG7k&list=PL48IwtBKtXrbjVHu0eXBUTb-1mKP5Z9Br

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında evrime tam olarak inanmıyorum denemez, inanıyorum ama belirli sınırlar içinde. Mesela bazı hayvanların evrildiğini düşünüyorum ki görmek çok basit, mesela sırayla karides > kerevit > ıstakoz denen hayvanlara bakınca bariz belli oluyor. Teşekkürler araştırıyorum zaten, fakat blogumda sağ tuş yasağı var o yüzden linkleri yorumla göndermeyip benim mail adresime atarsan daha iyi olur. Yorumu linkten dolayı yayınlamayacaktım ama yanlış anlarsın diye yayınladım :)

   Sil
  2. Mail adresinle uğraşamam misyoner değilim ben. Tek tek yaz o zaman browser'a işin ne haha?:D Istakoz örneğine göre evrimi kısmen biliyorsun o zaman ama kendine göre yontma. "Bana göre böyle" şeklinde bireysel düşünmek yapılan en büyük hatadır. Buna hayatını adayan bilim adamları var ve emin ol senden çok kafa patlatmışlardır. Doğanın işleyiş mekanizmasını öğrenmek de evreni keşfe çıkmak kadar heyecanlıdır.

   Sil
  3. Oldu canım :D Buna hayatını adayan bilim adamları olduğunu biliyorum fakat yinede anlatılan her şeyi kabullenemem. Evet az boz biliyorum fakat çok değil; belkide evrim için henüz hazır değilim, fakat pandeizm inancıma evrim ters düşmüyor, çünkü yaratan evrense, evren içindeki herşeyi sürekli olarak güncelleyebilir, değiştirebilir ;)

   Sil
  4. pandeizme ters düşmüyor evet. ben ateistim illa bir şeye inanma gereği duymuyorum. illa inanacağım bir şey seçseydim de şamanizmi seçerdim:D evrim için neden hazır değilsin yaşın gayet müsait bence:)))

   Sil
  5. Zaten pandeizme inanıyor olmamın en büyük sebeplerinden biride şamanizme benzemesidir :) Evren = doğa ve her şey. Keşke araplar kendi dinlerini ambalajlayıp biz Türklerin kapısının önüne koymasalardı; şaman bile kalsaydık bu kadar geri kalmazdık eminim...

   Sil
 45. Harika yazılar okudum herkesin klavyesine sağlık,seviyeli üst düzey ve oldukça akıcı,
  akillica sentezlemış, kafa yorulmuş,insan olmaya adanmış bir yolda yürüyen kişileri görmek beni mutlu etti.saygıyla kalın kendinize iyi davranmayı ihmal etmeyin lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim; sizin gibi arkadaşların varlığını bilmekte çok güzel.

   Sil
 46. Tam olarak benim düşüncelerim diyebilirim. Ellerine sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Hiç sıkılmadan okudum daha olsa okurdumda. Keşke bu yazıyı daha önce görmüş olsaydım diye üzülüyorum.
  Tekrardan ellerine sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, boşverin zararın neresinden dönsek kardır :)

   Sil
 47. Tamda beklediğim gibi benim deizm inancını benimsememle ilgili bu yaşadıklarımı, düşündüklerimi anlattığım yazılarıma cevap verenler oldu. Fakat kendileri öyle zekiler ki benden bahsederken direk "gerizekalı" diye başladılar. İşin diğer komik yanı ise benim yazdığım hadis ve ayetler iftiraymış, yalanmış :) Sevgi koyayım daha inandığınız şeyi kabul etmekte bile güçlük çekiyosunuz. Müslüman Brotherslar toplanmış blogdeposu denen keko blogda beni karalama kampanyası başlatmışlar, yazdıklarımı tarafsızca okusalarda 40 kere benim inananlarla bir derdim olmadığını ve içimde yaşadığım savaşı yazdığımı anlarlardı. Ayrıca gerizekalının "güyya daha önce müslümanmış bu, ibadet edermiş, içi öyleymiş ama dışı öyle değilmiş bu gerizekalının bla bla, aklınca kendini övüyor, bayanlara farklı görünmeye çalışıyor" diyen blog yazarı, senin yazılarımı anlamadan okuyan o beynine bacağımı sokayım Allahın gerizekalısı, ben onları yazarken kendimi aşağılıyorum aslında ama sen anlamayacak kadar örümcek beyinlisin. Sizin ben kıyıda köşede bana verip veriştirdiğiniz aklınıza iteleyeyim. "Büşra Bayram" ve diğerleri benim hakkımda orada bolca sallayabilirsiniz. Zira sizin inancınız öyle elastik ki, sizin yaptıklarınız hiçbirisi günah değil. Biz 40 tane din arasından sizin seçtiğinize inanmadık ve bu yolda neler yaşadık diye dile getirdiğimiz için gerizekalıyız öyle mi? O zaman sizin adaletinizi s-keyim, Yaratan dünyayı sizin gibilerden korusun, Işidden ne farkınız var...

  YanıtlaSil
 48. Admin bana önerebileceğin pandeizm ile ilgili kitap var mı kuzu ?
  Ben netten çok ama çok kısıtlı bilgi buldum,yetmedi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası Türkçe yazılı kaynak bende bulamadım. Ama genel olarak deizm ile ilgili bir sürü Türkçe kitap bulabilirsin, içinde pandeizme falan da değinenleri olduğuna eminim.

   Sil
 49. Üşenmedim ve okudum. Ciddi anlamda söylüyorum ki kalemine ve yüreğine sağlık. Din konusundaki çelişkiler ancak bu kadar güzel aktarılabilirdi belkide. İnsanlar hep sorgular çünkü bu doğamızda vardır. Ama hiç bir zaman cesaret edipte bunları açıkça dile getirmeyiz. Kendimi bildim bileli hep sorgulayan bir tipimdir ve hiç bir zaman sorduğum soruların cevabını tatmin edici bulmamışımdır. Cevap bulamadıkça Kuran mealine açlığım git gide arttı kaç defa o mealleri okudum bilmiyorum ama okudukça meallerin yoruma açık olduğunu keşfettim ve bunu keşfedince daha fazla boşluğa düştüğümü hissettim. Her geçen gün din adı altında yapılan işkenceler ölümler katliamlar arttıkça sorgulayıp durdum ve elimde var sıfır. Peki ne yapıcam ben dedim. Neye inanıcam. İnsanlar bir şeylere inanmak zorunda bir Yaratıcının olduğuna çünkü en basitinden biri canını yaktığında kendini teselli edip benim bir yaratıcım var deyip ona sığınabilirsin.Çok uzatmadan asıl söylemek istediğim şeye geleyim. Bugüne baktığında müslümanlık denen kavramın çok farklı boyutlara taşındığı aşikar. Ben müslümanlık kavramını Hz.Muhammed in hayatını okuyarak kavradım belkide. Ama öyle üstün körü değil gerçekten hayatını tüm detaylarıyla okudukça müslümanlığın gerçekten böyle olması gerektiğini düşündüm. Amacım akıl vermek değil tabikide sadece paylaşmak istedim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur, zaten isteyen istediğine inansın benim bununla ilgili bir problemim yok :) Başkasının canına, özgürlüğüne kastetmediği sürece isteyen istediğine inansın :) Zaten farklı insanların yaşamasına izin verilmezse dünya birbirinin kopyasıyla dolar.

   Sil
 50. Admin bende aynı senın gibi dusnyrm bide kader konusunda bı kaç çelişkim var 1-herkesin kaderi önceden yazılmış o zaman biz naparsak yapalım bize yazılan olucak yani cennet yada cehennemenden birine gitmeyi biz secmiyoruz 2-bide başımıza gelen güzel şeyler kader yapılan kötülükler bize ait hani bizim kaderimiz önceden yazılmıştı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kader konusunun bana saçma gelişinin temel sebebi şudur:
   Senarist filmin sonunda kimin cennete, cehenneme gideceğini biliyor. Ama yinede onlara "cennete veya cehenneme gitmek sizin elinizde" diyor. İyide filmin sonunda kimin cennetlik yada cehennemlik olduğunu zaten biliyorsan, sırf yakmak için insan yaratıyorsun demektir :)

   Sil
 51. Dostum, okurken bu kadar mı benzer olur diyerek okudum hikayeni ben de Deist'im :) Seni mantığın, yazarken ki emeğin daha da önemlisi sorgulama cesaretin için yürekten tebrik ediyorum. Umarım herkes doğru yolu bulur ve dünya daha yaşanılabilir bir yer halini alır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Bende aynı temenni içindeyim fakat gerçekleşmeyeceğini iyi biliyorum. Hele bizim ülkemizde imkansız. Neden dersen daha geçen gün üniversite okumuş bir arkadaşımın yanındaki elemana: "bilmem ne baba türbesi varmış oraya gidelim, oraya gidenler yanarak yada boğularak ölmüyomuş" dediğini duydum =) diyecek söz bulamıyorum. Umarım herkes gerçek yaratıcının birilerine torpil geçen, takım tutar gibi din ve toplum tutan, gökyüzünden aşağıyı izleyen bir varlık olmadığını idrak eder...

   Sil
  2. Panpa,yazı oldukça sürükleyici olmuş.Sıkılmadan okudum amk. :P Hatta gülümseyerek...Teşekkürler...

   M.S 610 yılına kadar Suudi Arabistan sınırları içinde yaşayan insanların geçmişlerine ( Cahiliye Dönemi ) baktığımızda hac,oruç, zekat, kurban, sünnet ( çükün kesilmesi ),kefen,cenaze töreni,namaz vb. şeyleri yaptığını anlatan yok şu anki İslamiyet denen inançta da aynı şeyler günümüzde yaşatılıyor...Yeni sürümlerle insanlara da sunulmaya devam ediyor.Mezhepler,cemaatler,tarikatlar,yollar vb... adlarla değiştirilerek günümüze kadar gelmekte.

   Paganist/Putperest inançta için yapılan çoğu rituellerin aynısını devam ettiriliyor.

   Bu yüzdenki dinler bir önceki dinlerin devamı olarak gelmektedir...Deneme tahtasına dönmüşüz sanki...

   Aklımızı kullandığımızda, Yüce Yaratıcı'nın varlığını anlamak için dinlere gereksimiz olmadığımı anlarız.Yüce Yaratıcı'nın yaratıklarına baktığımızda bize Yaratıcı'nın varlığını görmemek körlük olur.Yüce Yaratıcı'nın evrensel dilini dünya'nın el değmemiş bir köşesinde olan bir insan Yaratıcı'nın anlayabilir...

   Yaratıcı , var ettikten sonra yarattıklarına bazılarına akıl verdi...Fakat aklı kullanmasına veya kullanamasına müdahale etmemektedir.Var olan akıl ile insan bir yol çizdi ve günümüze kadar geldik.

   Evrim teorisi hikaye...Bakıyorsun yüzyıllar önce yapılan insan heykellerine bizden bir farkı yok...Evrim önceden oluyordu da şimdi mi durdu amk.Bizde değişmeliyiz...Değişmemişiz işte.

   Dinler, ahlakı sadece destekliyor.Adamda ahlaki değerlerde zayıflık varsa din min hikaye kalıyor.Yapacağını yapıyor...% 99 müslüman olan ülke ! olmamızı kabul etmeyeceğim.Çoğu insan İslam'ı bilmiyor...Ama müslümanım diyor...Deist olmadan önce benim dediğim gibi...Araştırınca çoğu şeyi bilmediğimi gördüm...Ve bizim gibi çok kişi bu ülkede direk demesede deist...Tevhid (Tek Tanrı ) inançı var fakat islam dinine inanç ve yaşayış konusunda sıkıntılar var...

   Yaratana inanalım yeter...Araçı olan şeyler olmadanda Yaratana ulaşacağız...

   Sil
  3. Kesinlikle katılıyorum. Dinler insanı iyi insan yapmıyor, önemli olan kişinin kendi benliği. Çevremde birsürü dindar tanıdık var, 2 dakikalığına kazara önlerinde bir kız eğilse hepsi brazzersdaki kel adam kesiliyorlar. Ondan sonra vay efendim sen niye müslüman değilsin, efennimis şöyle yapıyomuş, biz böyle yapıyoz, Allah şöyle diyo bilmemne... Tanrı tektir, dini olmaz, takım tutmaz, sürekli din çıkartıp bu dinler yüzünden insanların ölmesine sebep ve seyirci olmaz.

   Haklısın, ülkemizde müslümanım diyen çoğu insanın dinle alakası bile yok. Herkes kendine göre yontuyo. Klasik sözleride "yok ya öyle şey mi olur bence böyle diyo" yada "benim kalbim temiz".

   Sil
 52. Çok uzun evet, ama mükemmel bir yazı olmuş. Dindar bir aileden gelen, ortaokulu İmam Hatip'te okumuş, her yaz oradan kurtulmak için tantana çıkarmış ve sonunda lisede kurtulabilmiş, sonunda da şu olduğum, isimlendiremediğim türe dönüşmüş biri olarak, katılmadığım tek bir satır bulamadım. Her yazdığına da usulen bişeyler yazıyomuşum gibi oldu, ama yazılarını okurken, bu adam hanidir yazmış, çizmiş. Ben nerdeymişim, niye daha yeni bulmuşum diyorum. Ve demişsin ya, bu yazdıklarımdan sonra herhalde kimse artık beni okumaz. Bence tam tersi, senin gibi görüp, hisseden yurdumun kara koyunları bu yazıdan sonra özellikle takip eder, okur yazılarını. Teşekkürler... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum bırakmana çok seviniyorum, teşekkürler öncelikle.
   Valla imam hatipli biri olduğun halde bişeyleri görmüş olduğun için seni tebrik ediyorum :) Ama bu konulara değindiğim için blog istatistiklerimde biraz düşüş oldu bu bi gerçek; fakat tın mı? Hayır, çıkar için kıvıracak değilim birileri gibi, fikrimi söylemeyecek de değilim. Belki dediğin gibi farklı görüşü olup okuyanlarda oluyodur onu bilemem tabi :)

   Sil
  2. Teşekkürler samimi cevabın için. İstatistiklerini bilemem, ama ben kendim okurken, 11 yaşındaki oğluma da yazılarını okutuyorum. ;) Sorgulamaktan korkmasın, vizyonu, düşünceleri, mizah anlayışı geniş olsun diye. Ve işin güzel yanı, o da severek okuyor. :) Senin kadar cesur olabileceğimi sanmıyorum bu tarz konularda, ama okurken gerçekten kendimi buluyorum. Eline, yüreğine sağlık. :)

   Sil
  3. Bunları duyduğuma ne kadar sevindim bilemezsin :) Cesaret edememeni anlarım, neticede tüm dindarlar "biz hoşgörülüyüz" diyorken diğer yandan da kafa kol kesmeyi, meydan dayağı çekmeyi yada tehdit etmeyi bir köşeye koymuyorlar. Sonra diyincede kızıyolar, çoğu pabucumun dindarı, inandığına bile aslında inanamayan, içi içini yiyen tipler, bazıları da sırf korkudan yada ana babasından dolayı öyle benimsemiş olanlar, hele de bi kısmı var ki, hayatında tek satır okumamış fakat iş dine gelince çok bi bok biliyomuş yada anlıyomuş gibi salyası dışarıda saldırır :) Ondan sonra hoşgörü dini, isteyen istediğine inansın falan...
   Boşver benimki de akıllı işi değil zaten xD

   Sil
  4. Aynen, konuşup konuşup kendimiz dinliyoruz. Akıl işi değil ordan bakarsak. Zaten oturup okuyan, araştıran bi insanın şu inanılanlara körü körüne inanması imkansız. Yapılan akıl almaz şeyleri yapabilmesi de. Ama en azından düşünceleri paylşaral yalnız olmadığını hissetmek bile güzel, iyi geliyo insana... ;)

   Sil
 53. Bravo sana senin zeki oldugunu biliyordum zaten bu arada ben yazmaya tekrar baslayacagım ugrarsın artık :P sizi özledim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Uğrarım tabi, açıkçası bende çok blogger arkadaşı özledim de uğramıyolar artık hiç. Günde 1000 küsür ziyaretçim oluyordu şimdi ise 500 falan :S

   Sil
 54. Allahım isyan ettim.Öbür dünyada ben soracağım.Çokmu mutlu oldun bana sıkıntı vermekle. Senden dua ederken sadece sağlık istedik.Zaten param yok.Para istemedimki.
  Diyeceğim bir sürü şey var. Eyüp Sultan çok sıkıntı çekmiş.Banane. O çektiyse bizdemi çekelim. Dua ediyoruz,Allahım iyileştir beni diye.Madem kabul görmeyecek neden dua ediyoruz. Senin iyileştirme şeyin yokmu.Ben sizi yarattım ne yaparsanız yapın mı demek istiyorsun.Yok Allahım adaletini kendin sorgula . Eşit davranmadın.
  İnsanların mutlu olup sana şükretmesi seni mutlu etmezmi.İllaki sıkıntımı çekmesi lazım. İyileştirici gücün nerde. Neden iyileştirici gücünü kullanmıyorsun.İnsanlar kellesi kesilirken neden engel olmuyorsun. Öldürülen kafası kesilen kişileri ne ile ödüllendiricen bilmem ama onların yakınları mutlumu yaşayacak. Hayır Allahın adaletine isyan ediyorum ve hiç bir şey yapmıyorsun.Bırakda bu düntada azcık mutlu yaşayalım. Sayın Admin bende İslamı artık beğenmiyorum. Hoşgörüsü olmayan bir din. Bir din bu kadarmı farklı yorumlanır. Kadınları niye kel yaratmadın madem saçları görünmesin diyorsun. Ben kalp krizi geçirdim. Gözlerimde ufak ufak gidiyor. Sıkıntı vermen şartmıydı Allahım.Nasılsa bir gün ölecem.Bırak azcık mutlu yaşayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. George Carlin'in de dediği gibi ha Tanrı'ya dua etmişim ha komşuma, istediklerimin olma olasılığı ikisinde de %50-%50 :) Zaten dua başlı başına saçmalık. Sürekli insanların taleplerini dinleyip kabul eden yada etmeyen bir yaratıcının varlığına inanmıyorum ben. He denebilir ki "e sen deist değil misin nasıl Tanrıya inan mıyosun?"

   Ben Tanrıya inanıyorum, fakat benim inandığım Tanrı ego tatmini peşindeymiş gibi adının geçtiği sözlerin binlerce kez tekrarlanmasını isteyen, erkeğe çük verip kesilmesini emreden, kadını sünnet ettiren, kendini siyahla kapat diyen bir Tanrı değil. Ben Tanrının evren olduğunu düşünüyorum ve bizlerde onun parçalarıyız.

   Ölenleri ödüllendirecekmiş :) böyle diyince bana kızıyolar ama ödüllendirmeyecek tabi. Zaten dinler öyle temeller üzerine atılmış ki tamamen insanları dizginlemek üzerine tasarlanmış. Neden? Çünkü birisi gelip dine mensup birini öldürdüğünde "o şimdi cennette" yada "şehit oldu" falan deniyo. Bunun sebebi tamamen onun ailesinin baş kaldırmasını engellemek, çevredekileri de dizginlemektir. Çocuğu ortadan ikiye bölüyolar, neymiş cennete gitmiş, melek olmuş... Öldü, sadece öldü.

   Dediğin gibi bu dinin ve diğer tüm dinlerin hoşgörüsü falan yok zaten, hepsi sadece lafta var. En azından geçte olsa uyanmışsınız, o yüzden tebrik ederim, umarım daha iyi olursunuz. Görüşmek üzere.

   Sil
  2. ERMENİ TOHUMU SENİ BASİT DÜŞÜNEN İRADESİ ZAYIF İNSANLAR BÖYLE DÜŞÜNÜR. SEN ÖLMEYECEKSİN YARI ÖLÜ YARI YARRAK YAŞIYOSUN ...P.Ç KÖPEK SOYU ERMENİ TOHUMU.....

   Sil
  3. Ermeniler s-ksin seni beyinsiz herif ben senden daha Türk'üm emin ol. Dinin Türk yada Ermeni olmakla alakası yoktur beyinsiz CAHİL herif.

   Türk yada herhangi bir insan annesinden müslüman doğmaz seni gerizekalı. Bu arada müslüman yada dindar olan insanların, sırf inandıkları için ahlaklı ve doğru insanlar olamayacağının canlı kanıtısın işte, ağzından y-rrak düşmüyor (dikkat et alışkanlık yapmasın), çok ahlaklısın dinin seni doğru insan yapmış, sağol biz almayalım.

   Ermeni tohumuymuş, mal oğlu mal, lafa bak, örümcek kafalı göt... Şimdi sktir git 1-2 rekat namaz kıl, sonra porno izler yada kerhaneye gider, ondan sonra da tövbe edersin. Siz dindar geçinenler böylesiniz, ağzınızda da aklınızda da hep bi cinsel organ, %99u müslüman diyip salya akıtarak böbürlenmeyi biliyosunuz ama çocuk pornosunda dünya 1.si olmaya utanmıyosunuz. Bana burada andavallık yapıp masal okuyacağına önce dininin emrettiği gibi ahlaklı biri ol ondan sonra gel. Daha kendin bir bok öğrenemişsin dininden, seni doğru biri yapmamış bana burada nutuk atıyosun lan ermeni :)

   Sil
 55. Admin panpa mükemmel yazmışsın yaa. İçinde bulunduğum bu bok duruma çare bulmak amaçlı gugıllara "ailem bana zorla ibadet ettiriyo yeaa" temalı arama etiketlerini yazdıktan sonra çıktı karşıma bu yazı. Ben ailemden aşırı derecede dini baskı gören an itibari ile kuran okumayı reddettiğim için annem tarafından telefonla babama ihbar edilip bi güzel bela okunan mağdur bir ergenim. 15 yaşındayım. Aklım bu konulara eriyor ve ben de sorgulamaya başlıyorum. Daha 3 sene önce içki içen ve hiçbir ibadetini yapmayan ama son 1 yıldır ekstra imana gelen herşeyden tövbe babam tarafından, şimdi kuran okuma hususunda isteksizliğimi beyan ettiğimde okkalı bir dayak yiyen zavallıcığın tekiyim. Senin inandığın görüş ile benimki uymuyor. Ama yazdığın yazı içimde bir yerlerde benden bir parça gibi geldi nedense. Sayende artık daha cesurum en azından beni aydınlattığın için fikirlerimi daha iyi savunacağım. Böyle devaamm :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim. Kolay gelsin gerçekten işin zor. Fakat gördüğün gibi sana seçme imkanı bile sunulmuyor, istemiyosun diye dayak yiyosun. Hani dinde zorlama yoktu ? Tabi ki her zamanki gibi lafta...
   İnsan her şeyin üstesinden gelir, yeter ki istesin.

   Sil
 56. yazı bitti yorumları bile okudum çok güzel yazmışsınız haketten tebrik takdir ne varsa artık :) benim şuan aradığım böyle sizin gibi anlayışta olan insanlarala canlı canlı da bir araya gelip konuşabilmek bakalım şimdilik sanal da olsa bir bağ kurmak güzel.. face den bu konulardan dolayı silen arkadaşlardan bahsettiniz ya bende onları dengelemek için bu konulardan dolayı fece den istek gönderdim :) kabul ederseniz sevinirim. yazılara devam bir şekilde takip ediliyorsunuz ben de facen bi arkadışın putlarla ilgi yazıdan sizin yorumunuzdan ve eklediğiniz linkten teee buralara kadar geldim babasını satayım :) bu babasını satayım düşüncesi bile bende olmuştu daha ne diyim demekki , kitap, hadis ayet olmadan da insanlar bir olup aynı düşünceyi yaşayabiliyorrmuş diye aklıma geldi şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Olur öyle, silen milen çok olur, varsın olsun :) Facebook'tan genelde gelen talepleri ekliyorum, hem lafladığımız hemde yayınları takip eden arkadaşlar oluyo. Açıkçası bende bizim gibi düşünen arkadaşlarla bi araya gelip oturmayı çok istiyorum, hatta çeşitli platformlarda bunu dile de getirdim ama kimseden ses çıkmadı babasını satayım :))

   Sil
 57. ALLAH HEPİNİZİN BELASINI VERSİN BUNU DA SİL YAVŞAKLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam, kendisi gibi düşünmeyenleri, inancını sorgulayanları cehennem odunu olarak gören sevgili YAVŞAK ! Zannediyorum ki şu yazdığın cümlenle Allahın sana sevap falan yazdığını, yada inandığın dini sorgulayan insanlara bela postalayarak sevap point kastığını düşünüyosun, Işid'e söyle boş kontejyanı varsa seni de aralarına alsınlar pek farksız değilsindir.

   Benim inandığım yaratıcı, birilerinin bela dileklerini göndermek, yada işleme almak için memurluk yapmıyo üzgünüm. Siz arapların size verdiği hediye paketini severek kucaklamaya devam edin. Sorun şu ki, dünya arap ve müslümanlardan ibaret değil. Siz Mikail, onlar da Semum değil, bunu kafana yada uygun biyerine sok...

   Tanrıyı dinler yüzünden öyle komik durum ve sıfatlara soktunuz ki, onu öyle şeylere alet ettiniz ki, mokokolardan bile bahsettiğine inanır oldunuz. Cariye alma hakkınızdan, yatağa kaç kadın atabileceğinizden falan. Bence birinin belasını verecekse, o da din adına her boku yiyen ve insanlara dayatan sizler olacaksınız. Bakalım yaratıcının bir dini olmadığını gördüğünüzde ona ne cevap vereceksiniz; çünkü hakem takım tutmaz.

   İyi günler sevgili YAVŞAK

   Sil
 58. lutfen yardim et bana kendimi yiyorum mkendime soru sormaktan.???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl yardım edeyim ki :) Bu yazdığın çok normal aslında, sorgulama sürecine başlayan herkes bu sıkıntılı süreci geçirir. İletişim bilgilerim yazıyor blogda (sağdaki iletişim buttonuna tıklarsanız), mail adresimden kafana takılanları yazarsan yardımcı olmaya çalşırım, tabi bilgim dahilinde ise.

   Sil
  2. oncelikle super yazi olmus tebrik ediyorum mezhep ve din savaslari savaslarin sebebi i se birden fazla din birden fazla mezhebin olmasi ve savaslarda yuzlerce binlerce insan öldü Allah istese tek din çatısı altında insanları toplayamazmiydi toplayabilirdi din savaslari ve olumler olmazdi ayri yeten şimdi ışid,suriyedeki muhalifler adamlar ilk eziyet cektiyor ondan sonra tekbirle kafa kesiyorlar.Işid ise sirf musluman ulke olduklari icin yapmadiklari sey yok bombaymis silahmis acimasizca olduruluyorlar orda insanlarin yahutta dunya capinda insanlar hic mi dua etmiyor katliamlarin durmasi icin ediyorlar ama birsey degismiyor öldürdükçe öldürüyorlar Allah istese engelleyemez miydi engellerdi ndn engellemiyor diyorum oyle devam ederse bir bakacagiz kapimizi calmislar kursuna dizmisler bizleri yahut ta eziyet cektirdikten sonra kafa kesme gibi her bir video izledigimde dinden daha fazla soğuyorum bu gorüşü benimsemeden önce hep dua ederdim katliamlar bitsin diye sadece ben degil cevrem arkadaslarimda ama birsey degismiyor sonra karsima felsefe ciktifelsefe sayesinde bu gorusu benimsemis durumdayim (sağolsun felsefe :-) ) bir yil oncesine kadar herseyi umutsuyordum şimdi hiç umuriyorum ailem cevrem bunu yapma kotu bunu yap iyi diyprlar cevabim bosversene dunyaya ceza cekmek icin gelmisim diyorum kisacasi hayati tesbih yaptim salliyorum kafam cok karisik bu arada uzattim daha bir suru sey simdilik bu kadar yeter daha sonra eklerim uzun oldu bayagi ???

   Sil
  3. Haklısın, zaten dua etmek boşadır hep diyorum bunu, Allah eğer dua etmemizle durduracak olsaydı neden bunca katliam durmadı? Çünkü yüz binlerce insan dua etti, demek ki dua bir şeye yaramaz.

   İnsanlar gerçek yaratıcının dini olmadığını artık anlamalı, bir dine sahip oldukları için kendilerinin cennetlik olduğunu, diğer insanların pislik olduğunu düşünmeyi bırakmalılar. Aksi takdirde dünyada kan ve ölüm hiçbir zaman durmayacaktır. Yorumunuz için sağolun bu arada :) Uzun olması sorun değil rahat olun =)

   Sil
 59. Oyy ne kadar da kırılmışsın sen böyle. Aşkın yerinde yeller esiyor desene

  Biraz da fazla kaderci davranmışsın be admincim
  Mesela işim düzgün gitsin diye dua ettiğinde o iş gerçekten sana uygun muydu? Sonradan oraya baktın mı ? Sen gerçekten o vasıflara haiz miydin? Objektif olabiliyor musun?

  Ayırma beni dediğin kişi seni sevmediyse Allah'ın suçu ne ? Yani Allah seni ayırmasaydı o kişi sevmediği biriyle mi olacaktı ? Ya da o kişi gerçekten de senin hayatını mahvedecek daha da mahvedecek biriydi ve sen bunu aşkından göremedin?
  Sen uzattığın elini tutmayan ele mi dargınsın, tutmayacak bir ele uzattığın için kendine mi kızgınsın ? gibii..
  Biraz öfke ve depresyon sonucu başkaldırış yaşıyorsun anladığım kadarıyla.
  Kuranı okurken korkuyla okumuşsun sevgiyle değil. Şüphenin olduğu yerde aşk olur mu amaaa?

  Amacım seni durumundan çevirmek değil sakın yanlış anlama olur mu? Bu kimsenin haddi değildir elbet.
  Herkes bişiler yazmış ben de yazayım dedim ;) bak bu da güzel bi şiir :
  "Bir gün kaldığın yerden başlayacaksın, Biri seni bulacak. Önce korkacaksın eski acılara yakalanmaktan, Biraz ürkeceksin. Ne kadar dirensen de nafile. İnsansın sonuçta, seveceksin. Eski acılara bakıp da küsme sevdalara, Gavura kızıp da oruç bozulmaz. Sök at kafandan acaba'ları! Bir kemik aynı yerden İki defa kırılmaz.."

  sevgini aşkını soldurma ;)


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok sen o kısımlara takılmışsın ama yazının geneline bakmanı tavsiye ederim, hatta birde 2.bölümünü okumanı. Benim dine inanmayı bırakmamın yüzlerce sebebi var, fakat 1.sebebi Kuran'ın yaratanın sözleri olduğuna inanmıyor ve çelişkilerine göz yumamıyor olmamdır. O aşk meşk, iş güçle ilgili demek istediğim "dua etmenin" hiç bir şeyi değiştirmediğidir. Bu durumda bana klasik şeyi demişsin ki bunu hep duyuyorum "belki hayırlısı buydu" Uzattığım eli tutmayan, aslında boşa inandığım Arap Tanrısıdır.

   Bazı şeylerin neden yapıldığını geçte olsa fark ettiğimde, dua ve ibadet gibi saçma şeylere zaman ayırmış olmama, dinlere inanmayan yada başka dinlere inanan kesimleri küçük gören biri olmama üzülmüştüm. Şimdi kafamdaki takım tutmayan, merhametliyim diyip kavurma tarifi vermeyen yaratıcı inancıyla çok daha huzurluyum :)

   Sil
  2. Ben anladim ki seni . Ben o sekilde algilamiyorum kitabimizi. Hatta ben cok merhametli buluyorum. Yani idrak farki var . Yani incecik bir cizgi farki var. Sorguluyorum ama cevabinda guzelligi buluyorum. Sen sorguladiginda azabini buluyorsun. Neyse admincim herkesin inanci kendine di mi amaa;)

   Sil
  3. Öyle diyorsan öyle olsun :)

   Sil
  4. la arkadaş daha merhamet der ya . sorguluyorum güzelliği buluyorum diyo la . sen bence dini değil kendi özündeki merhameti ve güzellikleri sorgula belki o zaman az da olsa aradaki idrak farkını anlarsın eğer anlayamıyorsanda lütfen o ince çizgiden bu tarafa geçme

   Sil
 60. kalbimden ve aklımdan geçen herşey bu yazıda . eğer illaki bi dine inanmak gerekiyorsa benim dinim iyiliktir . umarım bir gün tüm dünya tüm bildikleri ve inandıkları bu saçmalıktan vazgeçip benim dinime geçerler . aklına ve gönlüne sağlık ADAMSIN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyle olur.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 61. Ya o değil de benim merak ettiğim deizm dinine geçerken herhangi bir şey yapılması gerekiyor mu herhangi bir söz, ayet vsvs.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şaka yaptığınızı düşünüyorum ama yinede cevap vereyim.
   Deizm DİN değildir, yani deizm DİNİNE geçiş diye birşey yoktur. Deizm din, peygamber, kitap gibi zırvaları ret edip sadece yaratıcıya inanılan bir inançtır o kadar. Bu sebepten dolayı ayet falan okunmaz ne ayeti, Tanrı dışındaki her şeyi reddeder deizm, bence deizmin ne olduğunu bir okuyun derim.
   Bu nedenle kutsal kitapları ret ettiği için ayet zırvalarını da okumaz.
   Sadece yaratana inanır o kadar.

   Sil
 62. Her yerde farklı şeyler yazıyor açıkçası çok kararsız kaldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yerde farklı şey yazmaz, deizmin ne olduğu, tanımı kabak gibi bellidir.
   Tanrı dışındaki her şeyi ret edip (kutsal kitap, peygamber, dua, ayet, hadis, mucize, şeytan, melek, cin, fasa, fiso vb...) sadece Tanrıya inanmak ve iyi bir insan olmaya çalışmaktır deizm.

   Sil
 63. Tamamdır teşekkür ederim bilmediğim için soruyorum bu arada öğrenmek amaçlı

  YanıtlaSil
 64. bende yeni yeni soruşturmalara başladım sesli olarak önceden sessiz bir biçimde hallediyordum suan islamiyeti savunan herkese sizin sorularınıza benzer sorular soruyorum ama cevapları tatmin etmiyor :)
  ve birşey sormak istiyorum allaha yalvardığımız şeyler tersine gidiyordu o zamanlar suan hayatınınız nasıl.? yine mi bok gibi yoksa dahamı iyi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru yoldasınız :)
   Sorunuza gelince, dinleri reddedip bana göre doğru Tanrıya inandım diye yaratıcı beni ödüllendirecek değil ya :) Fakat huzur olarak diyorsanız, eskisinden daha huzurluyum, çünkü fırında insan seven bir Tanrım yok. Tam aksine evrenle bütün olduğumu düşündüğüm için huzur doluyum.

   Hayatımızın bok gibi olmasının sebebi biraz bizleriz, birazda şans. Tanrının bu konuda müdahale ettiğini düşünmüyorum, tıpkı dünyaya müdahale etmediği gibi, zaten müdahale ediyor olursa yarattığı düzenin kusursuz olduğu söylenemez :)

   Bana göre Tanrı dua okuyunca bereket veren, kredi hesabına ekstra hesap kazandıran, dua ettin diye sana ayrıcalık sunan, dua edene veririm diyip köşeye çekilen, dilek dileme kuyusu değildir (bu konuda dindarların uydurmaya çalıştığı kulplar umrumda değil, yok isteyene verir isteyene vermez, yok efem sınava tabi tutmak için birine verir diğerine vermez, yok burda vermez öbür dünyada verir, oldu canım).

   Demem o ki İslamiyete inanmayı ve dua etmeyi bırakınca hayatımdan hiçbir şey eksilmedi ;)

   Sil
 65. Tüm deistlerin ortak düşüncelerini yazmissin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle olmasına sevindim :) Teşekkürler.

   Sil
 66. Deist degilde heist olaydın iyiydi :-)

  YanıtlaSil
 67. Allah Cezanı Verecek !!! Şaka yapıyorum cok güzel bir yazı olmus :)

  YanıtlaSil
 68. Gerçekten yazdıklarınızla ışık oldunuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, faydam olduysa ne mutlu bana =)

   Sil
 69. Mükemmel bir yazı ve mizah ta eğlence bi o kadar güzel olmuş. Tebrikler. ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim,beğendiğinize sevindim.

   Sil
 70. Eglenceli bulmus okuyordum, sonra evrim teorisine inanmiyorum diyince sastim kaldim. bu is, aslinda ben yercekimine inanmiyorum demek kadar sacma, cok afedersin yercekiminin 'umrundaydi'. evrim teorisi inanilmasi gereken bir sey degil, cunku bir kere bilimsel bir teori, iyice oku ogren, en mantikli, en dogal 'teori' oldugunu kabul etmek zorundasin. bu dini bir inanctan farkli bir sey tabi. ama inanmiyorum demek sacmalik, acikcasi yazinin ordan sonrasini okumadim halbuki eglenceli gidiyordu....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam açıkçası sonrasını okumuş yada okumamış olman çokta umrumda değil :))) Neden dersen, sen birşeyi anlamamışsın, bana göre inanmak için birşeyleri araştırmak bilmek ve kesinliğinden emin olmak gerekir. Evrime inanmıyorum dememin sebebi evrim hakkında araştırma yapmamış ve hiçbir bok bilmiyor olmamdır. Doğal olarak bilmediğim birşeye inanamam (dinini bilmeyip Allaha inanan dindarlar gibi). Evrime kısmen, mantıken inanıyorum. Fakat araştırmadığım için biz şurdan geldik burdan geldik gibi bir görüşü kabullenemem. Demek istediğim "ÖNCE OKUYUP ARAŞTIRMAM VE ÖĞRENMEM GEREKİR" sonra inanıp inanmayacağıma yine BEN karar veririm ;)

   Fakat aklıma çokta yatmıyor değil evrim, en basiti akvaryumla uğraşan biriyim ve karides, kerevit, ıstakoz gibi canlıların birbirine benzerliğinin farkındayım. Hatta pandeist olduğum için (yaratıcı evrendir) evrime olumlu bakıyorum. Ama dediğim gibi, önce araştırmam, bilmem ve beyin süzgecinden geçirip kabullenmem yada kabullenmemem gerekir. Şuan evrime inanmıyorum diye bana giydirmen gerekmez, sen inanıyorsan inan, inananlara hiçbir lafım yok. Araştırıp içine girdiğimde belki bana da mantıklı gelecek ;)
   Teşekkürler ve daha ılımlı olmanız dileklerimle.

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları