Yazan / Çizen : Admin Panpa 23 Aralık 2013

Yat-Kha Reyiz, Yat-Kha, Legend of mankurt, Neve-Haya, Eski Türk, Türk şarkıları, Türk miti, farklı Türk, tavsiye şarkı, mutlaka dinleyin, farklı tarz, Tuva Türkleri, şarkıları, mizah, müzik,
Uh... Bazen olur böyle, daha önce "aynı şarkıyı günde 50 kere dinlemek" diye bi yazı yazmıştım zaten. İşte şimdi bi şarkı var gün boyunca sıkılmadan dinliyorum denebilir, tüylerim kirpi gibi diken diken geziyorum evin içinde.

Youtube'de seyyar simitçi gibi gezinirken nasıl oldu bilmiyorum o videodan o videoya abaza tavşan misali atlarken bi baktım eski farklı farklı Türk topluluklarının şarkılarında gezerken buldum kendimi (Tuva, Saka Türkleri vb). O sırada gitarla çello karışımı alet çalan bi iblis sembolü gibi bişey gördüm video kapağının birinde (o çalgının adıymış zaten yat-kha), ilgimi çekti daldım içine, sonra sağdaki videolara tıklaya tıklaya update ettim sanırım kendimi. Bi baktım Yat-Kha'nın "Neve-Haya (Legend Of Mankurt)" parçasını dinliyorum, yeniden oynat tuşuna hunharca tecavüz ettim resmen, play tuşunun pikselleri hafızama kazındı, nikahıma alıcam bu videonun linkini, hele 1:30 dan sonrası yok mu, her saniyesine kurban lan o nasıl ritimdir :) Çok sevdim bu şarkıyı, hemde anlamadığım halde...

Minyatür tarzında bir klibi var, anlattıkları gerçekten çok güzel. İzlerken içim üşüyo gibi oluyo. İnsanın kendi özünden nasıl koptuğunun, değiştiğinin göstergesi bi klip... Adamın sesi çok hoşuma gitti, normalde böyle Moğol yada Hun tarzı zırıltılı, mırıltılı ses tonlarını, şarkıları falan sevmez, hatta bazılarının böğürmelerine gülerdim; "napıyo la bu adam, bu dinlenir mi" derdim. İşin özü bu herifin sesinde beni yakalayan bişey var be hacı, anlatamıyorum da, içim çok dolu salya sümük ağlayasım var ondan mı bilmiyorum ama şarkıda ağlanacak bi şarkı değil, hadi en fazla, taş çatlasa bi burukluk yaşanabilecek bi şarkı.

Klipte adamın başında sürekli sarı bişey görüceksiniz, fantastik, mistik bi konusu var diyebiliriz bu yüzden. Düşmanlar gençleri yakalayıp kafalarını kazıdıktan sonra deve derisi yapıştırıyolar, dışarı doğru büyümesi gereken saçlar başın içine doğru uzamaya başlıyo, ve tüm hikaye tamda burada devreye giriyo. Bu arada kısa bi bilgi, Mankurt Mankafa demek ;) Grupta anladığım kadarıyla şaman.

Bu şarkıdan sonra merak edip "acaba sadece bu şarkısı mı güzel lan" diye düşünerekten diğer şarkılarını da gezdim. Araya giren kültürel farklılıklardan dolayı tüm şarkıları kulağıma hitap etmiş olmasa da hiç sıkılmadan dinleyebileceğim 3-5 şarkısını hafızama iğneleyip kazıdım, kliplerini gözlerimnennn yedim resmen.

Keşke bizde de bu tarz şarkılar yapan gruplar olsa, tvde concon görmekten sıkıldım, kulaklarım yaşlı insan şeyleri gibi sarktı sarkıcak aşağıya. Lafı uzatmadan aranızdan ayrılırken sizi hakkında bu kadar yazı yazdığım şarkıyla başbaşa bırakıyorum, seviyom sizi :)

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !


1 Yorum ... UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

  1. anlattığın o kafa kazıma, deve dersi hikayesi cengiz aytmatovun bir romanında vardı, beni çok etkilemişti.. şarkıyı bilmiyorum ama en kısa sürede bakcam.

    YanıtlaSil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları