Yazan / Çizen : Admin Panpa 24 Ocak 2014

akvaryumun deli canlıları, akvaryum, japon balığı, velifera, lepistes, Moli balığı, elma salyangozu, katil salyangoz, karides, beta balığı, çöpçü balıkları, kerevit, mangrov yengeci, zebra tetra,
Bazılarınızın bildiği üzere Adminpanpa akvaryum hobisiyle de ilgilenmektedir efem, zaten işsiz olması yetmezmiş gibi zaman zaman bu uğurda paralar harcamaktadır :) Fakat değmektedir be hacı, böyle tekli koltuğuma uzanıp izlerken psikiyatri koltuğuna uzanmış hasta gibi hissetmekteyim kendimi.İşin komik yanı ben akvaryumu ne kadar eciş bücüş yaratıkımsı şey varsa onları bakma hevesiyle almıştım, fakat sonra annem akvaryum olayını delicesine sevince iş onu sevindirmeye döndü; hayır işleme kampanyası gibi oldu babasını satayım :) Yoksa kerevit, senegal bişiri, yengeç, müren, sarkozi balığı falan beslerdim :)

Neyse bu yazıyı yazma amacım akvaryum hobisine başladığımdan beri baktığım tüm canlıların karakteristik özelliklerinden bahsetmekti; o yüzden şimdi konuyu kaydırmadan o meseleye şey etme zamanı geldi:

Japon Balığı: İlk göz ağrım olmakla birlikte en uzun kaka zıçabilme rekorunu da elinde tutan balıktır. Hoştur keratalar, çok sevdirirler kendilerini, hele birde farklı türleri bir araya getirirsen tadından yinmez, ama bokuna razı olacaksın reyiz :) Yada dış filtre falan alıcan, yoksa ya sürekli iç filtreyi temizlemekten parmakların kas yapar, yada akvaryumu izlemeye gelenlere akvaryumdaki kakaları bitki diye yutturmak zorunda kalırsın. İştahları iyidir, ne versen yerler, yemem demezler, kalın bitkiler koymazsanız onları bile yerler kekolar. Hamile olan dişi doğuma başladığında poposunu dansözler gibi titretmeye, akvaryumun içine yüzlerce yumurtayı saçmaya başlar, fakat beyinsiz totoş aynı anda dönerek doğurduğu yumurtalardan yiyebildiği kadarını da yer :) Çocuk katili anne seni. Ayrıca para uğruna akvaryumcular bu balıkları fanusta bakabilirsiniz diye satmaktadır, alıp hayvanlara işkence etmeyin nan, o hayvan tam aksine çok fazla su hacmi ister. Çükükler sizi :)

Teleskop Japon Balığı: Gözleri iki yana pörtlemiş, çekiç kafa köpek balığına benzer kafa yapısına, koca popo ve geniş kuyruğa sahip japon cinsi. Tüm japonlar gibi yem için çıldırır, kudurur adeta. Göz yapılarından dolayı bakışları bi gariptir, her an cinayet işlemeye, koluna kızıl haç dövmesi yaptırmaya meyilli psikopat gibi bakarlar. Yüzleri önden basık olduğu için ağızlarıda komik gelmektedir bana hep. Bu arada söylemeden edemiycem, akvaryumcular normal japonlarla yaşar diyip verselerde, hatta öyle besliyorum hiçbi sorun yok diyenler olsada ben gözümün gördüğüne inanırım hacı dayı. Teleskopun gözümün önünde 2 japonumu yanlarından vurarak öldürdüğünü bilirim; koca gözlerine koduum psikopat balığı, ağzına vurduğmun sarkozi balığı, lanet beeeh, pis...

Bebek Suratlı Japon Balığı: Sanki insanmışta, sonradan balığa dönüşmüş gibi enteresan bi balık. Kafasında kırmızı saçları, tatliş tombul yanakları, önden bakınca çocuğa benzeyen sevimli yüz yapısıyla narin bi japon cinsidir kendisi efem. Beslediğim zamanlarda annem balığa hasta olmuştu, müdahale etmesem balığın kıçını bezlemeye kadar gidecekti iş, çünkü harbiden bebek gibi nan tipi. Fakat klasik japon türlerine göre daha narin bi balık. Ayrıca balığın kendini sevdirmeye bu kadar istekli olanını da ilk kez gördüm, akvaryuma elimi daldırdığımda bildiğin seviyodum hayvanı kaçmayıp tam aksine oda oynuyodu benle. Çok sevimli, tatliş bi balıktır namussuz. İnsanın "şu akvaryumdan bi çık gelde oynayalım beh" diyesi, içindeki çocuğu dışa vurası gelir.

Koi Japon Balığı: Bak daha adını yazarken sinirlendim :) Bilinçsiz akvaryumcular "al bu japonlarla yaşar, buda japon" diyerekten bize bu balığı bi güzel itelerler. Akvaryuma koyarsın, "ulen normal japonlara göre daha uzun ve hareketli bu" dersin kendi kendine. Sabah akvaryuma bi bakarsın çöpçü balıklarının götleri yok, bazı japonların kuyrukları yok afiyetle hepsini yemiş. Havuzda yada dev akvaryumlarda bakılması gereken, kendimden küçük her çükü yerim felsefesini kendine amaç edinmiş, abazan bi balıktır. Zaten öyle büyür öyle büyür ki, dersin ki üzerine bineyim de beni adalara geziye götür. Çok sağlamdır, hayvan gibi balıktır, yani tamam zaten hayvandır da, ama cidden hayvandır yani :))

Lepistes: "Ayyhhh dokunma ayolll çeksene elini kırcanmı belimeeaağğğğ" sözüne tamamen uyan balıktır. Baktım ve hala bakmaktayım, ben bu kadar çıtkırıldım, bu kadar ota boka ölen başka bi balık görmedim arkadaş. Hastalıklara da çok kolay yakalanıyolar, çok seviyorum çok ciciler ama dertleri bitmiyo yaw. Onlara bakana kadar 3 çocuk büyütürdüm bre more. İç parazit, dış parazit, çük parazit, meraktan filtre ile cam arasına kendini sıkıştırıp ölmeler falan. Ne ararsan onlarda :) Genelde saldırgan değildirler fakat bazen aralarından manyaklar çıkabilir. Hapishane akvaryumunda büyütülmüş bikaç lepistes akvaryumunuza karışırsa gördüklerinize inanamazsınız. Mesela bende bi ipne vardı, elma salyangozunun başında nöbet tutar, tüm gün onun başında beklerdi, salyangoz az bişey açılsa ısırırdı onu hemen. Ayrıca diğerleri karidesleri hiç ellememesine rağmen bu arıza çıt kırıldım ipne gidip karidesleri ısırmaya çalışırdı, hatta tekini ısırıp bıraktığına şahidim. Bol oksijenli su lepisteste kafa yapmıştı sanırım. Balığın güzel yanı ise görsellik olarak manyak güzeller ve çok hızlı ürüyolar. Tavşan gibi sabah akşam çiftleşiyolar :)

Velifera: Erkeği inanılmaz karizmatik, uzun saçlı, artiz görünümüyle Elvis Presley'e, dişisi yemiş yemiş zıçmamış haliyle mandaya benzeyen balık. En sevdiğim balıklardan olmakla birlikte erkekleri çok saykodur, atarlı ergendirler tam. Kendi cinslerine, mollylere ve bazen betalara karşı atar yapar, kuyruklarıyla vurur, pipilerini sürter güç gösterisi yaparlar, sonrada kavga çıkar akvaryumda :) Şekilleri çok güzeldir, bunlarda kolay ürerler, bazılarının gözleri kırmızıdır. Akvaryumda fazla erkek olursa mutlaka cinayetler gelecektir. Dişileri çok çok şişman olurlar, bildiğin manda olurlar, akvaryumunuzda yüzen mandalar olur; ama çok kolay ürerler. Veliferaların güzel yanı ise çok dayanıklı olmalarıdır, hiç veliferam ölmedi hatta.

Molly / Moli: Bildiğin veliferanın yandan yemişi, uzaktan akrabası yada kayınçosunun biraderi. Birbirlerine çok benzerler, tek farkları molilerin kuyruklarının akrep yada ay gibi olmasıdır. Molly ve veliferalar aynı akvaryumda olduklarında fight club filmini izlermiş gibi hissedebilirsiniz. Erkekler karşı karşıya gelip bol bol racon keserler. Molly erkeği gidip veliferaya yükselir, bunu gören veliferada gidip dişi mollyi taciz eder, sonra al sana cinayet sebebi :)

Elma Salyangozu: "Denizden babam çıksa yerim" sözünü yanlış anlamış bi salyangoz türüdür. "Ne olsa yerim" sözü ona daha çok uymaktadır aslında. Fakat sağlam bitkileri hiçbizaman yemezler, çürüyen bitkileri yerler, bazı arkadaşlar bu yüzden elma salyangozlarının bitkileri yediğini düşünür. Ben sağlam bitkilere dokunduklarını hiç görmedim. Akvaryuma çok başka hava  katarlar, ayrıca komiktirler. Akvaryumun tepesinden süzülerek düşüşleri, antenlerini uzatarak akvaryumda gezişleri ve hava almak için akvaryumun zirvesine çıkıp zenci pipisine benzer sifon adlı organlarını çıkartıp içlerine hava pompalamalarını izlemek çok keyiflidir. Çürümüş bitki, ölmüş balık, ölmüş karides, ölmüş at, ölmüş insan, atık yem gibi şeyleri affetmez yerler. Mideleri çok iyi sindirmiyo sanırım çünkü ölen karidesimi yediğinde karidesi olduğu gibi geri zıçtığını bilirim (tabi kararmış halde)

Helena Snail / Katil Salyangoz: Millet ona "salyangoz yiyen salyangoz" desede, bana göre boş gezenin boş kalfasıdır. Hiçbi halta yaradıklarını görmedim; kendi aralarında sevişip yeni yavrular yapmalarının ve leş yemelerinin dışında tabi. Herkes gibi bende adi salyangoz sorunu için almıştım ve adi salyangozları yer bitirir diye düşünmüştüm, sonra gözlemlerken bi baktım adi salyangoz yanından geçiyo ellemiyo, üstünden geçiyo ellemiyo, hatta çoğu zaman uyuyo. Ayar olduğum, ismine hiç yakışmayan canlıdır kendisi. Katil salyangozmuş, totoşumun katili.

Cüce Vatoz: Akvaryuma gündeliğe gelen hamarat temizlikçi, hemde hiç ücret, yol, yemek, ssk istemez. Akvaryumun camlarını öyle bi temizler ki elime fısfıs alıp ben silsem o kadar iyi silemem şerefsizim. Bu canlıyı akvaryuma koyduğunuz andan itibaren camları ve aksesuarları temizleme derdiniz biter. Vatoz koca dudaklarıyla mucuklaya mucuklaya hepsini temizler, en silikonlusundan dudaklara sahiptir kendisi. Ayrıca çokta zararsızdır, öyle ki karides akvaryumlarında bile bakılabilir; ben bakıyorum bi zararını, yamuğunu falan görmedim. Bazıları bu balık için "iyide çok zıçıyo abi beeaaaahh" der. Ulen arkadaş akıl var mantık var, hayvan seni o kadar dertten kurtarıp silmen gereken o şeyleri yiyerek temizliyo, o kadar şeyi yedikten sonra zıçmamasını mı bekliyosun, onca şeyi sen yesen zıçmayacan sanki :) Ayrıca kakası akvaryuma gübredir, fakat temizlemediği zaman görürsün akvaryum ne hale geliyo. Bu canlının tipine her seferinde gülerim, manyak bi tipi var. Koca bi kafa, birbirine uzak gözler, uzun bıyıklar (erkekse), dümdüz bir alt vücut, benekli kıyafet, 70-80ler modası gibi. Yem atıldığında manyağa bağlayıp "hepsi benim ulaaan" edalarıyla çöpçü türlerini kovalamaları ve üstlerine çıkmalarını izlemek ise acayip keyiflidir.

Karides: Hiç kimseye zararı olmayan, akvaryum ortamının en safdirik canlıları. Öyle kendi başlarına takılırlar, akvaryum mu yanmış, bişey mi devrilmiş, birimi ölmüş hiç şeylerinde olmaz. Köklerin, bitkilerin üzerinde durur yosun yerler. Arada bi yem kapma yarışına girerler. Bazen salyangozun sırtına binerek akvaryum turuna çıktıklarını, beslenmek için filtrenin içine girdiklerini, yem atıldığında balığın önündeki yemi çalıp kapkaç yaptıklarına şahit olabilirsiniz. Kolay ürerler, dişi karnında biriktirdiği yumurtaları size göstere göstere dötünde çalkalar, birkaç hafta sonra yavru böcüklerini doğurur; kabuk değiştiren canlılar olduklarından bilmeyen arkadaşlar akvaryumda onların içi boş halini gördüklerinde karideslerini öldü zannederler. Karidesleri çok seven biri olarak en üzüldüğüm yanları ise her zaman av konumunda olmalarıdır :)

Kaya Karidesi / Bambu Karidesi: Normal karidesin 10 katı büyüklüğündeki komik tipli karidestir. Yem attığın zaman hiç umursamaz, "aç değilim anne ben, yemiycem" tripleri yapar. 1 kere bile yem yediğini görmedim, suyu süzerek beslenirler. Akvaryumun akıntılı kısmının karşısına geçip budistler gibi bekler, ellerini açıp perdeli uzantılarına yakalanacak mikroskobik canlıları bekler, sonra sırasıyla ağzına götürürler. Dışarıdan baktığında hiçbişey yemiyolarmış gibi görünür, hani Kemal Sunal'ın yemek yiyen adama bakıp yiyomuş gibi hareketler yapmasını andırır. Annem "oğlum bu nasıl yaşıyo bişey yemiyoki" dediğinde "suyu süzerek besleniyo" dedim, "öyle ne varki suda yicek aç kalır bu" diyerek evhamlanmıştı. Bugün karidesin çıkartmakta olduğu kakanın boyunu görünce onlarında çok şey yediklerine ikna oldu. Fitre açıkken buldukları noktadan kımıldamazlar, ama filtre kapandığı an yeme iç güdüsüyle akvaryumda dört dönerler. Tıpkı normal karidesler gibi tamamen zararsızdır, tek derdi kendidir.

Beta Balığı: Aaah, aah, ne kadarda tatlı bi o kadar psikopat... Akvaryum hacminden dolayı psikopatlığını biraz bastırmış olsam da karideslerimi öldürdüğünü, lepisteslerimden bazılarının kuyruklarını kopartıp onlara yırtmaç hediye ettiğini unutmam. Fakat işin garip yanı abartıldığı kadar psikopatta değil, bana göre tetrazonlar bettadan 10 kat daha psikopattır. Molly ve veliferalar ipnelik yapıp betanın uzun süslü yelpazelerini ısırmaya gelmezlerse yada onun alanını işgal etmezlerse beta pek saldırmıyo. 2 tane ay kuyruk molim vardı, biri kendi halinde takılırken diğer patlak gözlü şişman olanı sürekli betayı otların arasından izler, beta arkasını döndüğü an kuyruğunu ısırırdı. Sonra beta da o sinirle akvaryumda o patlak gözlüyü gözleri biraz daha şişinceye kadar kovalardı. Fakat ne yalan söyliyim görsellik olarak tatlı su akvaryumlarındaki ennnn mükemmel balıktır beta (erkeği tabi), ayrıca tavırları da sizi şaşırtır. İnanılmaz esnektir, başka hiçbi balıkta görmediğiniz enteresan hareketleri vardır, hatta bazıları insanı andırır. İzlerken sürekli "A-aaa" demek zorunda kalırsınız. Üstlerde yüzerken suda yan dönüp aşağıya doğru esneyerek aşağıyı gözetleyebilir, cam ile filtre arasında ne var diye merak ettiğinde kendini cama sıfır yapıştırıp filtrenin arasını gözetleyebilir, yerdeki oyuklu taşın içine girip yattıktan sonra kafasını tıpkı insanmış gibi minder niyetine biyerlere yaslayabilir.Ben betaları balıkla kertenkele karışmına benzetirim hep; hani ortası kertenkele, gerisi balıkmış gibi. Eğer akvaryumunuz bol bitkili, bol girintili çıkıntılı ise canlı doğuranlarla bakabilirsiniz, çok zararını görmedim. Fakat mümkünse karides akvaryumlarına koymayın; ipne işini gücünü bırakıp karideslerin girdiği deliklerin başında sigarasını yakarak bekliyo ve içten içe "nasılsa çıkacaksınız götten bacaklılar" diyo. Akvaryumda yüzen bi perde görmek istiyosanız, beta biçilmiş kaftandır, ama gidipte öyle fanuslara, bardaklara koyacaksanız bu hayvanı hiç almayın.

Komando Çöpçü: Çöpçü balıklarını dışkı yiyo zanneden arkadaşlar oluyo =) Manyakça bi fantezi :) Efem komando çöpçülerde diğer çöpçü türleri gibi dipteki yemlerle, kumda yem arayarak beslenirler. Bu canlıları çok severim, üzerlerinde askeri üniformaları ile askere, altında bulunan 2 yüzgecinin üzerine oturup uçuşa kalkan uçak gibi durduklarında f-16'ya, önden bakıldığında ise sevimli fareciklere benzetirim. Vücut yapıları gariptir, kafalarına doğru büyürler. Biraz tembeldirler, yani bazı çöpçü cinslerine göre daha fazla yatar, şekerleme yaparlar. Akvaryumun dibinde dolaşırken ortaya çıkardıkları görüntü paha biçilemez. Tamamen zararsızdırlar, karideslerimle beraber güvenle bakıyorum, karidesler bazen sırtlarına bile çıkıyo :)

Bronz Çöpçü: Komando çöpçünün hiperaktif olanı, annelerin elinden tutup çocuk psikiyatristine götürdüğü balıktır kendisi. 2 dakika dötünün üstünde durmaz. Sürekli gezer ordan oraya ordan oraya, yem bulucam diye gövdesinin yarısına kadar kuma gömülür, hele bide yeni yem atmışsanız kudurur balık. Kenarlarındaki siyah boyaları ve garip yüz ifadeleri ile en sevdiğim balıklardandır. Özellikle uzun yüzgeci olan erkekleri komik gelir gözüme. Garip bir hareketleri vardır, zaman zaman tekrarlarlar. Birden bire en dipten akvaryumun zirvesine kadar yüzer, şılıppp! sesini çıkartır ve zemine geri inerler, bunun tamamını yapmaları 1 saniyeden az sürer. Manyak hayvanlar aynı ben :)

Kuhli: Tipi yılanı andıran fakat sevimli surata sahip enteresan, ürkek, utangaç ve röntgenci balıktır kendisi. Çok enteresan huyları, garip afra tafraları vardır totoşların. Akvaryumda kök yada kayaların girilecek bi yerleri varsa oralara girer karanlıkta kendilerini güvende hissederler. Sonra dikizlemeye başlarlar ipneler, bildiğin röntgencilik yaparlar. Kafalarını deliklerden çıkarıp sürekli etrafi dikizler ve saatlerce sanki "çıksam mı lan? yada çıkmasam mı tehlikeli gibi? ama çıkmamda lazım; ama ya çıkarda götümü kaptırırsam? off napsam, neyse az daha dikizliyeyim" der gibi dururlar. Sürü içgüdüsüne sahip olduklarından genelde kafalarını yan yana çıkarır aynı yerde toplanırlar. Bu ipnelerin korkaklığı, ürkekliği siz akvaryuma yem attığınızda son bulur. Ayakkabı kutusunu görünce dayanamaz direk ortaya çıkarlar. Ayrıca kumu kazıp yerlerde bi şeyler aramayı çok severler. Fakat bu şerefsiz bıyıklı balıkları yakalamak öyle ama öyle zordur ki anlatamam. Lanet olsun der akvaryumu atar, sinirden ısıtıcıyı ısırıp camını kırar, içindeki ısınmış telleri meme ucunuza değdirip kendinize işkence yapmaya başlarsınız.

Zebra Tetra: Eski model çizgili pijamalarıyla akvaryumda deli danalar gibi dolaşır, sürekli birbirlerini kovalar, oynaşır dururlar. Kendi türlerinden olmayan hiçbi balığı umursamazlar, hatta karideslerime bile bişey yaptıklarını görmedim. Dünya şeyine minare bişeyine tarzı takılır giderler. Şekil şemal olarak en sevdiğim tetra türlerindendir, yüzgeçleri uzun ve süslü, pijama tarzı pembe-beyaz, siyah-beyaz çizgileri çok tatlıdır. Öyle hiperaktiflerdir ki durduklarını hiç göremezsiniz namussuzların. Sürekli "sahip yem versene lan, şşş sarı oğlan yem atsana lan!" edalarıyla akvaryumda debelenir dururlar. Erkekleri tombullaştıkça bayram şekerlerine benzemeye başlar, tombulluktan gözleri pörtler :)


Istakoz / Kerevit: Akvaryumun reyizleri, ağaları, ırgatların liderleridir. İster döver, ister sever, Muhteşem Yüzyıl'ın Süleyman'ı, Ninja Kaplumbağaların Splinter'ı, Street Fighter'ın Ryu'sudur. Ona kimse gider yapamaz; adamın giderine ekstra gider deliği açar. Fakat çok enteresan, çok değişkenlik gösteren canlılardır. Mesela benim ıstakozum bitkilerimi, canlılarımı hiç ellemezken kankamın ıstakozu akvaryumunda tüm bitkilerin ırzına geçmiş, birkaç balığını öldürmüş, cüce kerevitinin tekini yakalayıp canlı canlı götünden başlayarak ısıra ısıra yemiştir. Yani iyi huylusuda var kötü huylusuda, ama iyi huylusu bile bence içgüdüsel olarak dibine giren balığa kıskaçlarını kaldırıp atılacaktır. Benim ıstakozum bu konuda bile çok sakindi, dibine giren balıkları bile ellemiyodu, ama işte bazı karakteri değişik olanlar var, bırak dibine girenin çükünü kesmeyi, kendileri gidip balık yakalamak için pusuya yatıyolar :) Çoğu kişiye korkunç olarak görünen bu canlılar bana çok farklı ve güzel gelmekte be reyiz. Renkleri, kıskaçları, tavırları, akvaryumun dibinde gezinmesi falan, ne biliyim farklıdır yani. Ama bilinen bi gerçek vardır ki balıklarını seven adam bu canlıyı alıp akvaryumuna koyduğunda döt korkusundan gece akvaryumun ışığını açık bırakır (geceleri avlanan bi canlı olduğundan). Yani hem sever, hemde korkar çoğu hobici. Kavga ederken kopan bacakları, kıskaçları, bıyıkları falan kabuk değiştirdiği zaman yeniden çıkar. Pokemon gibi canlıdır yani, bi bakarsın kendisinin aynından bi tane çıkarıp bi kenara koyuvermiş. Çok oburdurlar hacılar, ne bulurlarsa yerler, doymazlar, aç kaldıklarında akvaryumdaki bitkileri yemeye başlar, gözünüzün önünde güzelim bitkiyi koparıp "hahahaha bak yiyorum bitkini ipne" gibisinden alaycı bi bakış atarlar. Buda yetmez, yine açlık hissi devam ederse bu sefer balıkları avlamanın yollarını ararlar. Ama tabi burada bi altın kural var, sizde hayvana oruç tutturmayın canım yem veriş işte babasını satayım :D

Mangrov Yengeci / Kırmızı Kıskaçlı Yengeç: Akvaryumun ıstakozdan sonraki liderleridir, yani ıstakoz kralsa, mangrov vezirdir. Görüntüsüyle akvaryuma çok başka bi hava katar, balıkları falan sittir eder, yengeci izlersin. Kayaların falan arasına girdiyse ocaktaki çayın fokurdusunu umursamaz, mal mal beklersin yengeç çıksın izleyeyim diye. Akvaryumcular "canlı doğuranlarla yaşar" yada "bitkili akvaryumlarda yaşar bişey yapmaz" diye satarlar zaman zaman. Fakat alayı palavradır be hacım, genç kız diye alırsın eve gelip duvağı bi açarsın 90lık nine çıkar içinden. Ahanda yengeç odur işte. Çok güzel, çok farklıdır ama akvaryuma attıktan sonra önce bitkilerinizi taciz etmeye, dötünü başını bitkilere sürterek dalga geçmeye, ardından bazılarını budayarak, bazılarını kökünden söker, gözünüze soka soka yemeye başlarlar. Balıklar yanına yaklaştığında kendini koruma içgüdüyle kıskacını kaldırıp üzerine yürür. Ayrıca zaman zaman kayaların arasında durup cama kafası sıkışacak İffet'i beklediğini görürsünüz, İffet geldiğinde onu yakalamak için bi deneme yapar. Yakalarsa çüker balığı, yakalayamazsa önündeki maçlara bakar, yada "şu akvaryumun ışığını kapatta az şansımı deniyim" diye bekler. Ama bi gerçek var ki, sert, hızlı ve gece kuma yatarak uyumayan balıklarla rahatlıkla bakabilirsiniz. Fakat canlı doğuran akvaryumunuz var ve hiçbi canlınıza zarar gelmesin istiyosanız yengeci unutun. Sonra saçı subay traşı kesilmiş veliferalar, kuyruğu Cemil İpekçinin tasarladığı yırtmaçlı eteklere dönmüş lepistesler görürsünüz emin olun :) Şunu da söylemeden edemiycem; bazı bilgisiz akvaryumcular bu canlıyı tamamen suyun içinde bakar, size satarkende ekstra bişey söylemezler, sonra bu tatlı hayvanlar boşu boşuna ölür. Çünkü yengeç akvaryumlarına ayrı zamanda üzerlerine tırmanıp hava alabilecekleri taş, kütük benzeri şeyler gerekir.

Kribensis: Şekli şemali ve kepçük ağzıyla kendini sevdiren, ortamına alıştığında ve huzuru yerinde olduğunda renkli pijamalarını kuşanan güzel, cüce chiclid türlerinden biridir efem. Fakat aynı zamanda bi o kadar da psikopattır. Yani Afrikalı olduğundan, başka sulara ait balıklarla pek anlaşamaz, özellikle genelde tüm chiclidlerde olduğu gibi normalde çok barışçıl olan bu hayvanlar mokoko dönemlerinde acayip agresif olurlar. Normalde saldırmadıkları canlı doğuran türü balıklara japonların kamikaze dalışını yaparcasına vurmaya başlarlar, bi sabah bi bakarsınız lepistes balığınızın dötü yok, öbür gün bakarsınız moli balığınızın bi yüzgeci gitmiş. Hatta bu namussuz dişiler "ben üreyeceeem ben üreyeceeem lannn" diyip karnına kırmızı bi renk verdiğinde, erkek kribensis öyle deliriyo, öyle yükseliyoki şerefsiz, akvaryumdaki çöpçü balıklarına bile vurmaya başlıyo. Peki bu balığı özel yapan nedir? Ben hayatımda bu kadar meraklı balık görmedim nan, izlemek çok keyif verici oluyo, her deliğe, her köşeye bakıyo namussuzlar.

Cüce Gurami: Enteresan bi balıktır kendisi, chiclid olmasına rağmen hiçte agresif değildir yani. Şekli ise gariptir, ben bunlara uzaylı balığı diyorum. Çünkü kafalarının tam altında 2 tane up uzuuuun uzantıları oluyo ve onlarla merak ettikleri her zımbırtıyı elliyolar, hatta korktukları şeyleri bile onlarla yokluyolar acaba tehlikeli mi değil mi diye. Şekillerinin geniş olması, dayanıklı olmaları, cana yakın olmaları güzel yanlarıdır. Özellikle buz mavisi olanları candır, öpülesidir, okşanasıdır. Canlı doğuran türleri ile bile yaşayabilirler; fakat yeni doğan yavruları görürlerse acımadan yerler tabi. Zaten ipnelerde bi iştah var, bacağını soksan kemirecekler. Yine ciklet türü olduğundan meraklı hayvanlardır, incelemeyi sever totoşlar. Ayrıca su atmalarıyla meşhurdurlar :) Mesela yem atacağın zaman akvaryumun üstüne elinizi tuttuğunuzda elinize su püskürttükleri çok olur. Ne yapsın hayvanlar sinekleri öyle avlıyolar doğalarında.

Öyle görünüyo ki bu hobiden hiç kopamıycam, gerçi kopmakta istemiyorum, bu kadar az maliyete hayvan sevgisi sayesinde rahatladığım, ne yapsam diye düşünmektense uğraşıp bişeyler yapabildiğim, istediğim zaman izleyerek terapiye girdiğim, hobi sayesinde bi ton bilimsel şey öğrendiğim bi uğraşı kolay kolay bırakabileceğimi sanmıyorum. Şuan bu zamana kadar bakmış olduğum canlılar hakkında mizah yazısı yazdım; fakat yeni canlılar bakıp tecrübe edindikçe onları da buraya eklerim belki, hadi görüşmek üzere; cıp cıp cıp ! (Yüzen balık elvedası)

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

63 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. İnanamıyorum ya hiç üşenmemiş tek tek tek yazmış:) Hepsine bayıldım. Tombik japon balığı bakmışlığım var. Ama diğer dediğin balıktan bir tek lepistes biliyorum. Oda tek yaşar sadece deyip, fanusta satarlardı.. Şimdi okuduklarımı da unutum yorum yapacaktım. Bu kadar uzun yazmasaydın.. Birde gece olmasaydı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahaha :D Harbiden hiç üşenmeyip nasıl yazdım bende bilmiyorum :) Senin o dediğin lepistes değildir, lepistesi bardakta satamazlarki o balık bardakta 1 saat dursun ölür, büyük ihtimal beta balığı akvaryumcunun sana "tek yaşar" dediği :) Çünkü lepistesler grup halinde güzel yaşarlar =)
   Gece olayını sen bide bana sor, yazıyı bitirene kadar beynimi 3 kere şarja takmak zorunda kaldım.

   Sil
 2. Tamam o zaman şu upuzun aşağı doğru kuyrukları ve mavi koyu bordo renkleri olur ve tek başına fanusta yaşar:) Aslında yazıyı tekrar okumak istiyorum ama kafam bir milyon olmadığı bir an:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen işte beta :) Tamam rahat bi kafayla tekrar okursun :D

   Sil
  2. Kardes copcu baliklari anubias turu bitki yermi yada salyangozlar

   Sil
  3. Hayır çöpçüler hiçbir bitkiye zarar vermez. Bitkilere de sadece adi salyangozlar zarar verir. Diğer salyangozlar "elma, ramshorn, trumpet, black, poso, helena türü salyangozlar bitkiye zarar vermez. "Verir" diyenlerin hurafelerine inanmayın. Adi salyangoz dışındaki bu adını verdiğim salyangozlar bitkilerdeki yosunları, ölü yada ölecek olan yaprakları kemirir sadece. Yani fayda sağlarlar.

   Sil
 3. ya hacı inan bu bilgileri paylaşman çok iyi oldu çünkü zaman zaman sana soruyorum zaten betayla ilgili sorunları şimdi diğerlerini tanımakta işime çok yarayacak bu arada adam bana betayla yaşasın diye moli vermiş ciklet değil yani ama o moli manyağı acaip itici ve sevimsiz geldi bana birde çok aç gözlüydü betamın yemlerinin önüne geçip onu rızkına bile mani oldu öldüresim geldi hoş bizimkide gardını alıp üstüne öyle bir gidişi vardıki bir kaç gün sonra moliyi hiç sevmediğini anladım sonra hacı üstü ciyak mavi ciyak turuncu kırmızı ama içi oldukça transparan küçük şeffaf görünmlü balıklardan aldım aman ismini getiremeyeceğim şimdi 2.haftasında birden bire sizlere ömür oldular ve arkasından hüküm verdim moliyi aldığım yere götürdüm al kardeşim çirkin balığın senin olsun bir daha balık almayacağım dedim ve betamla başbaşa kaldık bu arada bizimki kız değil erkekmiş başka petshopçu öyle dedi bunlar nasıl balıktan anlıyorlar bilemedim orasıda muallak.. hacı sen bi pet shop tükanı açsan işi acaip götürürsün..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin ol çoğu akvaryumcu benim ve birçok hobicinin bildiklerinin %20sini bile bilmiyo =) Evet beta balığın çok süslüyse, yeleleri falan uzunsa erkektir, betanın dişisi erkeğe göre daha süssüzdür. Moli ile beta yan yana olur ama alan lazım, birde moliler betaya çok sataşır, sonra muhakkak stresten yada savaşmaktan birileri ölür (akvaryumun çok büyükse sorun olmaz tabi). Sanırım o şeffaf dediklerinde gökkuşağı tetra :) Neyse sağlık olsun en azından betan duruyo =)
   Petshop açacak sermayem yok ne yazık ki =) Bidaha balık eklemeyi düşündüğünde buraya bi göz at, karakteri sorun çıkarmayacakları ekle :D

   Sil
 4. ne güzel anlatmışsın.
  ya benimde bir zamanlar balıklarım vardı uzun da yaşadılar.
  sonra ölünce yenilerini almadım ama çok severim balıkları:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilmez mi ya :) Su canlılarının çoğunu severim ben, insanı çok başka dünyalara götürüyo izlerken, beleş terapi diyorum ben ona :)

   Sil
 5. Vallahi bravo hepsini yazmışsın :) Ben de akvaryumdaki türü değiştiriyorum bu ara. Kendi yavrularımı kocaman yapıp verdim. Şimdi yeni güzellikleri bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Bende bi ara besledim hepsi öldü böyle cama yapışan çirkin bi balık vardı o yaşıyodu :)
  Dikkat çocuktuk!
  Bizde aldık onu 5 dakika dışarda tuttuk ölmedi kesmeye çalıştııık kesilmedi attık duyun içine hala yaşayınca göndetdik sevimsizi :D
  Sonra da verdiğimiz çocuklarda aynı muameleyi yapıp öldürememişler sonra ona ne oldu hiiiç bilmiyorum :D
  Çok güzel bi yazıydı anlatışını daha çok seviyorum ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin balık cüce vatoz :) Ah garibim neler yapmışsınız hayvana =)
   Teşekkürler ^^

   Sil
  2. O balık büyüdü 30 yaşında adam oldu. Boğazıma bıçağı dayadığın günü dün gibi hatırlıyorum sudan çıkarıp avcunun içinde boğmaya çalışmıştın Şmdi sıra bende.. Çirkinde sensin..
   İmza: Cüce Vatoz!

   Sil
  3. Çocukluk işte, insan çocukken mahsumiyet ile canavarlık arasında bir çizgide duruyo. Benimde arkadaşım kertenkeleleri yakalar karınlarını kesip içine bakardı ipne sanırsın cerrah olacak, yıllar geçti benim gibi bi pok olamadı :D

   Sil
 7. Çok güzel bir mizah anlayışınız ve akıcı yazma şekliniz var. Akvaryum hobisiyle bende ilgileniyorum yazınızı zevkle, gülmekten altıma zıçarak okudum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neşelendirdiysem ne mutlu bana. Yazıya sonradan baktığım yeni canlıları da ekleyeceğim :) Çok çok teşekkürler.

   Sil
  2. Bende 100cm akvaryum var ilk etapda 2d 1e plati aldım ve kendileri sex manyağa ve şuan 40 adeti geçtiler bu hızla çoğalırlarsa akvaryuma sığmayacaklar. :) Hepsini akvaryumcuya verip 2 adet koi almak istiyorum.

   Sil
  3. Canlı doğuranlar kolay ürerler :) Siz bilirsiniz, ben koileri pek sevemedim ayrıca çok büyük hacim istiyorlar.

   Sil
  4. Platileri bir hobici arkadaşa ücretsiz verdim en son 40ı geçikti sayıları. Şuan akvaryumda 5 melek balığı (muazzam zekiler balık hafızası diyenleri dumura uratacak zekaya sahip) 4 tane çöpçü 1 kuhli 2 sae var. Çöpçüler yumurtladı ancak melekler resmen kokusunu alıp buluyor. Ufak bi akvaryuma 10 küsür yumurtayı kurtararak aldım. 5gün sonra yavrular cıktı. 10 yumurtadan 4 yavru çıktı. Oda bana yeter zaten :D Heh ayrıca elma saylangozlarımda var 4 adet onlar ayrı bi telden çalıyo. İlk akvaryuma bıraktığımda melekler saatlerce onları inceledi. Nerden geldi lan bunlar der gibi bakışlarını görsen koparsın.

   Sil
  5. Fakat uyarmadı demeyin, melekler çok büyüdüklerinde o elma salyangozuna işkence olacaklar :) Balıkların akvaryuma yeni konan aksesuarı, bitkiyi yada salyangozu meraklı meraklı incelemeleri tam komedi zaten gidip gelip bakarlar :)

   Sil
 8. Red Dragon Flowerhurn besliyorum yeni bir melez ama çok psikopat akvaryumda ne var ne yok biçöti kendilerine kaldı 500 lt lik akvaryum :))) tavsiye ederim tabi iyi bir bakım istiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Flowerhornlara asla bulaşmam xD

   Sil
 9. Benim 1 d beyaz molly (platide olabilir) :d ve 2 e siyah molly var siyah mollyler kur yapıyor ama dişi kaçıyor erkeklerde hemencik pes ediyor napsam bir tane siyah dişi molly alsam daha mı çok ilgilenirler ki :) yavru olsun istiyorum:/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Plati ise zaten çiftleşemez moli ile :)
   Fakat moli olduğundan eminseniz sorun değil kaçması falan çok normal canlı doğuranların dişileri zaten hep kaçar erkekten bu bi sorun değil :) Ama dişinin çok strese girmemesi açısından 1-2 dişi daha alırsan iyi olur yoksa gelip gidip aynı kadına sulanan iki abazan olur akvaryumda, bi süre sonra da kadın ya canına kıyar yada bunalıma girer ;)))

   Sil
 10. süper yazı olmuş hacı

  YanıtlaSil
 11. Bakamadığın balık hakkında ne atıp tutuyorsun.Balıklara aşık olan bi arkadaşa sahibim.Durum vahim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakamadığım ? Atıp tutmak ? Sizin kafanız mı güzel yazıyı nasıl okudunuz çok merak ettim, at sütü mü içtiniz okumadan önce ?

   Hayvanlar hakkında bilimsel bilgiler verdiğim yok ki atıp tutayım, bakarken yaşadığım gördüğüm yanlarını, tiplerini falan makara bir dille anlattım bunun neresi atıp tutmak ? 3 yıldan fazladır her gün 3-4 saat akvaryumu izleyen, sürekli araştırıp inceleyen, makalelerini okuyan, kafayı bunun tabiatı ile sıyırmış biriyim, bunları gördüklerime göre yazdım, totomdan uyduracak kadar akıl yoksunu değilim.

   Bakamadığıma gelince, o kanıya nasıl vardın, benimle aynı odada mı kalıyosun? Gece ben fark etmeden odama girip beni mi röntgenliyosun? Aksi halde bu kadar kesin konuşman saçmalığın daniskası olur. Şayet odama falan girip hem beni hem akvaryumu dikizliyosanız haber verin, malum bekar adamım çok değişik yatıyorum gördükleriniz canınızı sıkmasın sonra.

   Amacınızı da anlayamadım ya neyse, eğlenme amaçlı yazılan yazıdan bile insanlara bok atacak kadar değişik birisiniz, bakalım daha neler göreceğiz...

   Not: Siz bu tarz yaklaşınca bende laf sokma gereği hissettim, sonra bana bıdı bıdı ne diyon sen ne biçim konuşuyon falandı filandı diye yorum atma zahmetine katlanmayın kalın bağırsağımdan bile geçemez o yorum. İyi geceler bilmiş bayannnn...

   Sil
 12. Ben 6 balık aldım biri melek balığı biri beta 4ü japon balığı ama melek balığı öldü yada ben öyle sandım daha ilk günün aksaminda akvaryumun dibinde 2 saat hareketsizdir solungaçları da hareketsizdi ağzı açıktı bende attım nişanlım o uyuyordu kesin dedi boşuna mi attım hayvanımı? Beta ile japonlar birlikte yaşayabilir mi betamin çenesinin altında ki boynuzlar uzun ama aynaya saldirmiyor baloncuk çıkartiyor erkek mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Melek eğer hareketsizce dipte yatıyosa ölmüştür atmanız doğru olmuş o yüzden içiniz rahat olsun. Japon ile beta beraber yaşar mı ya gelince, bir araya koyup bakan çok var ama ben tavsiye etmiyorum çünkü ikisi çok farklı suyun balıkları, japon soğuk suyu daha çok sever, ayrıca beta sağı solu belli olmayan bir balıktır, japonlara zarar verebilir.
   Betanın erkek olup olmadığını anlamak çok kolaydır, kuyruğu oldukça görkemli ise zaten erkektir çünkü betaların erkekleri süslü koca yüzgeçli iken dişileri minik kuyruklu ve gösterişsizdir :)

   Sil
 13. O kadar yazmissin panpik insan bi resmini yükler akvaryumun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Youtube'de akvaryumumun her halinin videosu var diye buraya yüklemedim :) Çünkü sürekli değiştiriyorum :D Son hali yine farklı, ilerde onuda yüklerim video olarak :)

   Sil
 14. yorumlarına bayıldım:)

  YanıtlaSil
 15. Beta ve moli balığı besliyorum sanırım betanın cinsi erkek emin degilim.35x15x25 lik akvaryumda beraber yaşarlarmi sadece küçük yavru saklanmasi için bir bitki var zeminde ve bir küçük çalı cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beraber yaşarlar fakat o ölçülerde zor. Çünkü o ölçüde birbirlerine sataşırlar beta ile moliler. Ayrıca o akvaryumda moli yavrun saklanamayacağından beta yavrularını da avlayıp yer.

   Sil
 16. Çok güldüm gecemi aydinlatti bu yazi bi soru 3 lepistes ve kendi dişisi olmak üzere 4 baligi katletmiş asabi bi kribensis cüce vatozlara zarar verir mi?
  Ha bu arada makrakantadan cekiniyor, mağrur olma kribensis senden büyük makrakanta var dedim gitti, selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kribensis cüce vatoza zarar vermez fakat cüce vatoz yetişkin değil ise zarar görebilir çünkü kribensis cins bi balıktır sağı solu belli olmayan minibüs şöförü tribine sahiptir. Özellikle çiftleşeceği zaman akvaryumdaki çöpçülerin bile saçını başını yolar saldıra saldıra, en sonunda kel balıklara sahip olunur.

   Makrakantayı çıkarmanız gerek zaten :)

   Sil
 17. 10 numara olmuş tebrik ediyorum

  YanıtlaSil
 18. Kardeşim adamsın her bir lafin bahsin doğru ve akıcı helalin var bende bu bilgilere sahibim ama bu kadar net anlatamam :(

  YanıtlaSil
 19. S.a kolay gelsin admin panpa bende 10 neon tetra 2 çöpçü 1 vatoz var çöpçü ve vatozu her kez gibi temizlik için bulunduruyorum fakat ben tek tür balık beslemeyi sevmiyorum engin tecrübenize dayanarak neonların yanında besliyebileceğim balık türü önerinizi bekliyorum not: akvaryum hacmi küçük olduğu için biraz içli dışlı yaşayacaklar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Facebooktan da yazıştığımız gibi o hacim çok küçük hocam, senin göz zevkin, hayvanlarında beden sağlığı ve mutluluğu için 100litreden küçük akvaryum kullanmanı tavsiye etmem. 35 lt için saydığın balıklar yeterlidir yanlarına ekleme yapamazsın :)

   Sil
 20. Emeğine sağlık.2 saatdir akvaryumu izleyip yazını yavaş yavaş okudum bitmesin diye :)

  YanıtlaSil
 21. Merhabalar 7 yaşında bir oğlum var japon baligi akvaryumu kurduk kendisine ama petshopa gidince diğer balıklara da hevesleniyor japonlarin yanına ne tür balik koyabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akvaryumunuz kaç litre yada ölçüleri nedir?
   İç filtre ve ısıtıcınız var mı?
   Bunları bilmeden tür tavsiye etmem yanlış olur :)

   Sil
 22. MÜTHİŞ BİR YAZI OLMUŞ.. ÇOK BALIK BAKTIM AMA GÖZ NURUM HEP BETA OLDU DEDİĞİNİZ GİBİ AZCIK DELİ İNSANIMSI KOMİK VE AGRESİF AMCA TRİBİNDELER. ELİNİZE SAĞLIK ANLATIMINIZ SAYESİNDE KOCA AKVARYUM TÜM DETAYIYLA GÜLDÜREREK AKLIMDA CANLANDI..

  YanıtlaSil
 23. Abi okurken kendimden geçtim hatta bazı yerlerde kahkaha attığım oldu :D
  Eline sağlık bide abi bu neon tetra benim karidesleri baya rahatsız ediyo kuyruğunu ısırıyo şerefsiz baya hırçın tetralar sence öldürür mü karidesleri ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maksimum boyuta ulaşmamış karidesleri öldürür ve yerler. En büyük boydaki karideslerin bile garantisi yoktur. Sürü balığı olduklarından merak edip birisi karidesi dürttüğünde av var diye düşünerek hepsi çullanırlar ve dürte dürte büyük karidesleri de avlayabilirler. Yani risklidir.

   Sil
 24. beta balıgı tetrazonlarla yaşar mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır yaşamaz hocam. Tetrazonlar Betanın yüzgeçlerini uzun ve hareketli bulduğundan sürekli git gel dal çek yaparak kopartır ve hayvanı strese sokarlar. Sonunda kopan uzuvları yüzünden betan hasta olur, zayıf düşer ve muhtemelen parazit hastalığına yakalanarak mefta olur.

   Sil
 25. Emeğine sağlık arkadaş. Bir sorum olacak karma akvaryum yaptım. 16 melek, 4 kopek baligi,6 tül zebra, 4 tetrazon, ve 10 neon ve 2 adet kribensis koydum. Neonlar yok nasıl yok diyeceksiniz bildiğiniz yok oldu sanki buharlaştı parçası dahi yok. Ne onların katilini ariyorum ???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köpek balığından kastınız nedir? Pengasus mu? Silversharklar falan mı? Pengasus zarar veremez neona ama diğer köpek balığı türleri verebilir. Ayrıca melek çok agresif balıktır ve avcıdır. Ufak balıklara pek acımaz, kuyruklarını hatta kafalarını bile koparır o size minik görünen ağzı ile. O balık türlerinin içinde neon yaşatmak çok zor, unutma ışıklar kapandığında da akvaryum içinde hayat devam ediyor :) Özellikle de avcılar için :D

   Sil
 26. Adamım benzetmelerin bilimsel verilerden çok daha yararlı olmuş :) Yazdığın canlıların ekseriyetini bakmış bir hobici olarak yazdıklarına aynen katılıyorum. Hele o röntgenci kuhli benzetmesi beni benden aldı :) Sadece cüce vatoza katılamadım. Bende ki tembel artık bilmiyorum ama neredeyse hiç cam emizlemiyor, dana gibi oldu sadece yem bekliyor pezevenk bir de cama yaklaşıp bir bakışı var ''yem versene gavat'' der gibi, pek kanım ısınmıyor kendilerine :)

  Ayrıca gider yapma konusunda kimse erkek cüce vatozla kapışamaz. Kendiyle aynı boyda clarkii kereviti mağaradan dışarı attı düşün artık :)

  Bu arada tecrübe ettiğim guraminiz varsa kerevit almayın. Kerevitler guraminin kuyruğunu lime lime etmiş, yüzemiyor zavallı kıçını sallıyor gidemiyor şu an :)

  Yazı için teşekkürler, yeni başlayanlar burdan baya bilgi edinebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cüce vatozun temizliği bıraktı ise yemi fazla atıyor olabilirsin :) Hatta balıklara her gün yem atma derim. Ben 1 günde 1 yemliyorum daha sağlıklı yetişiyorlar.

   Kerevit zaten birçok balıkla bakılamaz, kribensisi, sarı prensesi bile avlayabiliyor. Öyle enteresan bi canlı ki, kabuk değişince bazı balıklara av oluyor, bazılarını avlıyor. Tabi ateşağız gibi balıklarla hiç bakamıyosun bu seferde balık onu yiyor :)
   Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 27. Harika bir yazi olmus cok açıklayıcı😀 ve bir sorum olacak acaba japonla moli bir arada yasarlar mi? 2 aydir sorynsyz yaşayan molim 2 gundur japonlarima vuruyor.vanusa ayirmak zorunda kaldim ama ic filtresiz yasayabilecek mi bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamazlar. Japon soğuk, moli ise sıcak su balığıdır ve tabiatları farklıdır. İç filtresiz yaşayamaz çok zor. Balık almadan önce araştırma yapın yoksa uğraşmak zorunda kalırsınız :) Ya da dilerseniz mail yada facebook yoluyla bana danışın yardımcı olmaya çalışırım :)
   İyi hobiler.

   Sil
 28. Slm hocam karideslerle canli doguran baliklar birlikte yasarmi
  Not akvaryum büyüktür 150 litre

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşar ama bitkili olması şart :) Yoksa karides yavruların ham olabilir :)

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları