Yazan / Çizen : Admin Panpa 25 Haziran 2014

islamda kadın, Kuranda kadın, Neden deist oldum?, deizm, deist, inancımı sorguladım, müslümandım, yaratanın dini, dinler, inanç, körü körüne inanmak, pandeizm, deizme geçiş, din yalan, Tanrı,
Merhabaaa aklını bi türlü dinlerle ilgili düşünmekten alı koyamayan, sorgulayan haculaaar; bildiğiniz üzere daha önce deist oluş sürecimi, neden deist olduğumu "Neden Deist Oldum" adlı yazımda çatır çatır yazmış ve bunun devamının geleceğini söylemiştim. Ahanda şuanda okumakta olduğun klavyesine koduğum yazısı tamda o yazının 2.bölümü olmakta efem (Not: din dersi vermeye gelmiş olanlar varsa lütfen konudan besmele çekerek uzaklaşsın, din dersi vermek amacıyla gönderilen yorumları yayınlamayacağımı açık açık belirtmek isterim)

Şimdiii hazır hava güzelken ve ben kaynamaktan ebemin sidiğine dönmüş çayımı keyifle yudumlarken sırt ağrımında bana verdiği o dayanılmaz hisle beraber neden deist olduğumu anlatmaya devam edivereyim gari.

Öncelikle kafama takılan şeylerden biri Tanrının Muhammed'in cinsel hayatıyla ilgili ayetler göndermesiydi, çok garip geliyodu bana. Bize ne başkalarının cinsel hayatından, bu kitap ve din insanlığı doğru yola şeyettirmek için gelmemiş miydi? Bence Yaratıcı dediğimiz mükemmel varlık kimsenin cinsel hayatıyla uğraşmazdı, daha önemli işleri olurdu. Üstelik bu cinsel bazlı ayetlerin bazılarında da peygamberine tanıdığı ayrıcalıkları anlatıyor, alayını karın olarak alabilirsin diyor :) İslamiyet kadına değer veriyor, köleliği kaldıran dindir falan deniyordu hep; zira bende öyle biliyodum müslümankene hacı dayı. Fakat Azhab-50 yi tarafsızca, okuduğumda (ağzımla ve tarafsızca okudum, bu çok önemli) hiçte öyle olmadığını anladım. 

Ayrıca kadınlardan bahsedilen "aranızdan isteyenler kendini peygambere hiğbe edebilir" sözünün geçtiği ayeti gördüğümde gözlerime inanamadım; ne demek hiğbe etmek yahu :)? Nası yani hiğbe, kadın mal mı ki, yani kendini mal olarak biyerlere verebiliyo mu? "Ayyy all alll kendimi sana hiğbe ettim sana günah yok kaç karın olursa olsun sana serbest al beni aaaaaaalll" Benim bildiğim hiğbe edilebilecek şeyler "mal" lardı.

Bakınız Azhab-50 diyanet meali: Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan (hiğbe eden), Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir (Aynı zamanda kafayı da kadınlara fena takmış sanırım)

Ayetten anlayacağım üzere kadın o kadar değerli ki ganimet olarak alınabiliyor; eşya gibi bişey babasını satayım. Ayrıca bazı kadınlar kendini ona bağışlayabiliyor, süper bi olay nan :) Kendi kendime "oğlum burada enteresan şeyler oluyo" dedim ister istemez. Yaratanın işi gücü bitmiş, tüm derdi uçkur sanki. Yahu kafası birisine tanıdığı cinsel ayrıcalıklarla dolu olan ve bunu mesaj iletmeye çalıştığı kitabında anlatan yaratıcı olur mu? Hadi tamam "insanlara öğretmek için anlatıyo" falan diyip kendimi kandırmaya çalışayım, tamam da o zaman neden bu ayetlerin çoğunda peygambere verdiği ayrıcalıklardan bahsediyo; bize ne hacı dayı, biz insanlığa getirisi ne, ne yapalım yani peygambere avratlar konusunda torpil varsa :) Ganimet, hiğbe, bilmem ne... Kadının değeri bu mudur? Savaşta ele geçirilen kadınların ganimet sayıldığı ayet ve bazı diğer ayetlerde beni şoka sokmuş, aç karına 1 kilo dondurma yemiş gibi hissettirmiştir.

Kadınların kapanması konusunda da ciddi şeyler takıldı kafama. Kadın erkeklerin nefsinden ve tacizinden sakınmak için kapanmak zorundaysa, 40 derece sıcağın altında örtülü gezmek zorunda bırakılıyorsa ve bunu yaratan emrettiyse bana göre burada da ciddi bi adaletsizlik vardı. Yaratıcı keyifle izliyo olmalı "Ooohhh hava sıcaklığını da 42 dereceye ayarladım izle şimdi cümbüşü, ahahah bak bak nasıl terliyo ahahah Tanrım çok eğlenceli, ahahah bak bak yandı yandııığğğ hehehe..." Kadını çöp tenekesinin içine koy, erkek yinede bununla ilgili fantezi kurabilir. Tanrı hem erkeği böyle yaratıp hemde kadınlara kapanın diyorsa ya ne yaptığını bilmiyor yada bizimle kafa buluyor. Kadın orasını burasını kapatacağına erkek gözünü kapatsa ya, daha iyi olmaz mı? Hem bize beynimizden tamamen bağımsız çalışan, atarlı mahalle delikanlısı gibi bi organ ver, hem nefis verdim de, hemde bununla mücadele edin de, şerefsizim bunları yapan ben olsaydım "eğlence mi arıyosun nan?" derlerdi bana :)

Diğer yandan kader mevzusu, Allah olacak her şeyi, ne yapacağımızı falan biliyosa biz neden sınavdayız? Sınavın sonucu zaten belliyse, kaderimiz zaten yazılmışsa sınava tutulmamız mantık işi mi? Cevap evetse bana acayip mantıksız geldi, "aslında olacak herşeyi biliyo ama aynı zamanda bizi sınıyo" hmmm enteresan. Enam 39 da diyoki "Ayetlerimizi yalanlayanlar karanlıklarda kalmış sağır ve dilsizlerdir. Allah kimi dilerse onu saptırır ve kimi dilerse onu doğru yola koyar" Ne güzel işmiş yahu, fantastik kurgu film gibi. Beni iyi yada kötü yola istediği gibi teşvik edebiliyo, ama bu arada beni sınava tabi tutmuş oluyo ve ben güyya kaderimde serbestim öylemi, yahu iyide kendin yönlendirdiydin beni buraya :) Böyle sınav mı olur reyiz, bu şuna benzedi:
Öğretmen gelip sınıfa yazılı yapacakları kağıtları dağıtmaktadır, ama tüm kağıtlara öğrencilerin alacağı notu aslında yazmıştır. Üstelik öğrenci sıkışıp "hocam şurası şöylemiydi" dediğinde ister yanlış yönlendirir, ister doğru. Ama hey, durun bakam, o sınav yapıyor, aman Tanrım ne kadar da adaletli ne gadaaa da mantıklı geldi bana anlatamam.

deist, deizm, deizme geçiş, din yalan, dinler, inancımı sorguladım, inanç, islamda kadın, Kuranda kadın, körü körüne inanmak, müslümandım, Neden deist oldum?, pandeizm, tanrı, yaratanın dini,

Şimdi bugün islami örgütün birinin başka mezhepten bi çocuğu ikiye ayırdığı bi video izledim. Şaka değil he gerçek, psikolojim hala düzelemedi diyebilirim. Çocuğu brandanın üzerinde bildiğin ikiye ayıran sakallı bi kaç o-rosbu evladı vardı ve arapça bişeyler geveleyip zafer işareti yapıyolardı. Şimdi bu çocuğun kaderinde soluk borusu, damarları, et parçaları dışarı sarkacak şekilde gerdanının orasından kesilip, aşağı kısmı sakallı adamlarca branda üzerinde sağa sola vurularak kesilmiş dana muamelesi görmek mi vardı? Hmmm... Ne güzelmiş nan, merhametli olduğunu söyleyen yaratıcıya ne kadaaaaa da uygun bi davranış, ne kadaaaa da güzel bi kader değil mi? Peki bu gibi durumlara maruz kalan insanların ailelerini yada tepki gösterecek olan halkı nasıl uyutuyolar? Şu gibi sözlerle: "Ayyy o varya şimdi kesin cennette, Allah onu yanına aldı (he mk he bide playstation vermişler çocuğa cennette keyfi bi yerinde ki sorma gitsin)" veya "Melek oldu melek, dinler yüzünden bok yoluna gitti değilde, melek oldu melek, lan bi git dümbelek..." Kör olan insanları yönetmek ve kullanmak için yazılmış ne enteresan şeyler var, sonra bunları insanlara yaratanın kelamı olarak nasıl da yutturmuşlar babasını satayım.

Kafamı karıştıran sayısız şey vardı daha önce de dediğim gibi, yazmaya kalksam destan olur reyiz. En basiti çamurdan yaratılma olayı bile İslamiyet, Hristiyanlık gibi dinler yokken, ben taaaa dedemin dedesinin dedesinin dedesinin testislerinde tohumken vardı. Gılgamış destanında çamur kopartıp yazıya fırlatarak Engidu'yu yaratan, Sümerlerin Enuma-Eliş destanında toprağı Kingu'nun kanıyla yoğurarak, Çinli çing çong reyizlerin destanında Tanrıça Ngüho çamuru yoğurarak,  Luxor tapınağının duvarındaki kabartma resimde Tanrı Khnemu çömlek tezgahında (iyi fikir, süper işçilik), Prometheus'un gözyaşlarıyla toprağı çamur haline getirip şekil verdikten sonra ruh vererek insanı yaratması (romantik çocuk) gibi bir sürü yazı var. Peki Allah orjinal fikir üretememiş miydi de bunlardan alıntı yaparcasına oda çamurdan yaratmaya başlamıştı? Niye yani, niye ille de çamur :) Yaratıcı yoktan var edecek kadar kudretliyse zaten yaratması için malzemeye de ihtiyacı olmaz ki, çamurdu, torna tesbihti falan, "geçicen bunları yeaa" demeden edemedim kendime. Bu tarz şeyleri araştırıp öğrendikçe aklımda ister istemez şu fikir oluştu, hani bizde bi söz vardır ya "Delinin biri kuyuya bi taş atmış..." diye, sanırım din denen olgunun daha ilk başlayacağı zamanlarda birisi bu sözü yumurtlayıp "bizim Tanrımız ulu manitu bizi çamurdan yarattı" demiş ve farklı kültürlerden, farklı ülkelerden olan insanlar bu sözü ve dini alıp kendilerine göre uyarlamış, süslemiş ve zamanla insanları nasıl daha iyi yönetiriz diyip dinleri oluşturmuşlar.

Madem lanetleyecektin, haram kılacaktın domuzu niye yarattın ? "Yaaa bunu güzel yaratamadım lanet olsun tipi bişeye benzemedi, silgimi getirin çabuuuuk! -Silgi kalmamış efenim! -Pfff, tamam böyle kalsın bu, sürün bunu üretime" diyip mi lanetledin, olay nedir? Bi faydası olmayacaksa sadece bize yasakladığını söylemek için mi yarattı yani Tanrı bunu; biz görüp "ıyyy pis hayvan" diyelim diye mi yaratıldı :) ?

İnsanlara vaatler vermeye gelince de dinden iyisini bulamazsınız; ama kuru vaatler tabi, benzin bedava olacak diyen Cem uzan gibi...1000 kere şu ayeti oku, 1500 kere şu duayı okuyup yastığın altına koy bilmemne saçmalıkları, şaka gibi şeyler. Hatta akp seçimi kazansın diye bile böyle şeyler yapanlar var :) Yüce yaratanın başka işi kalmadı da trilyonluk evrende siyasi partilere oy verdirmekle uğraşacaktı. Dinler öyle bir hale geldi ki, git gide güldürür oldular.

Dinimi sorgulamama neden olan şeyler yok mu daha; ohooo olmaz mı reyiz dur:
(Bunları yazarken şunu çok iyi biliyom, yine herkes savunmak istediği için bunları işine geldiği gibi anlamaya çalışacak, tıpkı yıllardır bize farklı anlatılan masallar gibi, fakat ben bunu yapacak olsam zaten sorgulama yoluna baş koymazdım)

Yusuf/2: "Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kuran olarak indirdik"
Şimdi bi saniye, kafam karıştı. Anlamamız için onu arapça mı indirdin :) Hmmm, doğru diyosun zaten tüm dünya arapça konuşuyo hatta tek egemen dil arapça şuan. İş başvurularında bile "arapçan var mı?, kaç kur gittin diye soruyolar" Bana kalırsa bunu ya peygamber kendisi yazdı yada yüce yaratıcı tüm dünyanın arapça konuşmadığını bilmeyecek kadar cahil. E evreni yaratan güç cahil olamayacağına göre? Nanaaaannnttt ! Doğru cevap... 

İhlas 2: "Allah eksiksiz, sameddir. (Bütün varlıklar ona muhtaçtır, o birşeye muhtaç değildir"
Muhammed/7: "Eğer siz Allah'a yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz"
Şimdiii bizi yakıp yıkma tehditlerine geçmeden önce bi karar verelim hacı dayı, yaratıcı yardıma muhtaç mı değil mi? Herşeye gücü yetmiyo mu? Yetiyosa neden yardıma ihtiyacı var? Ayak kaydırmak heee, iyiymiş :)

Kuran 77/23: Biz ölçtük, biçtik. Biz en iyi biçim verenleriz.
Kuran 95/4: Muhakkak ki biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.
O zaman karnında fazladan kol, bacakla, kafasına yapışık başka, orantısız bi kafayla, dötüne yapışık fazladan işlevsiz bacakla, ikiz doğarak bacaklarının olması gereken yerden birbirine yapışık olarak doğan çocuklar nedir? (Napıcan bu iki çocuğu sihirbazlar gibi ortadan ikiyemi bölücen, e böldün diyelim o zaman da sadece elleri ile yaşayacaklar) Kafasının oranı vücuduna göre 8 kat büyük olanları kim yarattı? Eğer bunlar güzelse, yukarıda nasıl bi güzellik anlayışı var merak ettim doğrusu zenci.


deist, deizm, deizme geçiş, din yalan, dinler, inancımı sorguladım, inanç, islamda kadın, Kuranda kadın, körü körüne inanmak, müslümandım, Neden deist oldum?, pandeizm, tanrı, yaratanın dini,


Maide 101/102: Ey müminler, açıklandıkları takdirde zorunuza gidecek konuları sormayın, eğer Kuran inerken bu soruları sorarsanız onlar size açıklanır. Oysa Allah onlara değinmemiştir. Hiç şüphesiz Allah affedicidir, yumuşaktır. Sizden önceki bir ümmet böyle konuları sordu, fakat sonra bunlar yüzünden kafir oldular.
Bunun halk arasındaki tabiri şu "Şşş, oğlum çok kurcalama lan" Yaratıcı dedi diyerek yazmışlar ve işlerine karışılmasını bi güzel engellemişler.

Tabi yaz yaz bitiremem ben böyle yüzleeeeeerce şey var kafamı veli efendi hipodromuna çeviren. Ama enteresan bulduğum bişey daha var, halkımızın çoğu inandığı dinin kitabını okumamış ki :) Anasından, babasından, dıdısının dıdısından duyduğu gibi zannediyolar bu dini. Hoşgörü diniymiş; anlıyorum :) Hoşgörü dini olmadığını zaten arap ülkelerini ve ülkem inananlarını görünce anlıyodum, beynim görevini yerine getirip "hani lan hani nerede hoşgörü hahunha going" diyodu. İşin diğer komik yanı ise, bu şiddet içeren ayetleri fark edenler sorduğunda ise, onları uyutmak için hep şu deniyo "ama o zamanki şartlar", "ama o ayetin indiği dönem", "ama windows xpnin çıkış tarihi"... Peki bakınca gördüklerim nelerdi?

Tevbe 9/29: Kitap verilenlerden, Allah`a, ahiret gününe inanmayan, Allah`in ve peygamberinin haram kıldığını haram saymayan, hak dinini din edinmeyenlerle, boyunlarını büküp kendi elleriyle cizye verene kadar savaşın.
Bak ne kadar da hoşgörülü, Adolf Hitler ne kadar hoşgörülü ise işte o kadar hoşgörülü babasını satayım, buldun da bunuyosun yani dedim kendi kendime, demedim tabi lan manyak mıyım :) "İsteyen istediğine inansın herkes özgür, islamiyet hoşgörü dinidir" demeye devam edin siz, bakın ayet gayet açık, Allah'a, harama falan inanmıyosa onlarla savaşın yada haraç alın diyo. Aaah aaah, yaratanın kelamı diye dillendirip duruyolar, nan azıcık kafamı bacaklarımın arasına alıp düşündüğümde şu soru bile geldi aklıma "cizye verene kadar?" Yaratanın cizyeyle (haraç) falan ne işi var; peygamber olduğunu iddia edenlerin işi olmasın ? Yeeaaaa, doğru cevap... Bu ayetten anladığım şuydu: "Herkes islamı kabul edene kadar onlarla savaş, baskı uygula" Ama a-ma, am,a-ma hoş, hoş-görü? -Sktir lan!

Tevbe 5: Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.
Hmmm, iyide hani nan hoşgörü, hani isteyen istediğine inanıyodu ? Benim dinim bana senin dinin sanaydı? Geçti mi o sezon, ilkbahar yaz kreasyonu bu mu? Namaz kılıp zekat verirlerse serbest bırakınmışmış, sonrada hoşgörüymüş...
Bunlara benzer onlarca ayet çarptı gözüme (Maide 33, Tevbe 38/39, Tevbe 123, Ali İmran 28 vb. Tabi siz bunların her birine bulmak istedikten sonra bi kulp bulursunuz, ama ben istemiyodum. Bi an şunu fark ettim, benim namaz kılıp, oruç tutarken, dua ederken ve sohbet ederken içinde olduğum din ile (ülkemizde yaşanan din ile) alakası yoktu Kurandaki dinin. İslamiyet bu diye inandığım tüm değerlere ters düşmüştü bi kere Kuran. Fark ettim ki asıl islamiyeti yaşayanlar, Kurana göre yaşayanlar, tıpkı Kuranın emrettiği gibi, tıpkı ışid, taliban, elnüsra, elkaide ve onlarca arap gibi, sırf insanlar başka mezhepten, başka dinden diye onlara işkence edenler, öldürenler, kafasını kesip zafer işareti yapanlardı. Çünkü yukarıdakilere benzer ayetleri bende okuyup gaza gelsem, yan komşumu kesmeye bile giderdim...

deist, deizm, deizme geçiş, din yalan, dinler, inancımı sorguladım, inanç, islamda kadın, Kuranda kadın, körü körüne inanmak, müslümandım, Neden deist oldum?, pandeizm, tanrı, yaratanın dini,

"He diyeceksiniz ki bu ayetler hangi olaylar üzerine indi biliyomusunuz?" bilmiyorum, bilmekte istemiyorum, çünkü iş kıvırmaya gelince hep ortaya bu durum çıkıyo. Bazı ayetleri düz okunduğu gibi anlarken bazılarını sırf çıkarım için şunun için dediydi bunun için dediydi diye anlayamam, adaletsizlik olur. Diyelim ki farklı durumlar için indi bu ayetler, ne değişecekti? Sonuçta ortada öldür emri olan bir sürü söz var. Düşündüm şöyle bi, eğer bunlar belli olayların üzerine indiyse ve bu yüzyılda o olayları anlamamıza imkan yoksa yada insanlığa bi getirisi yoksa benim gözüme anı yada savaş defteri gibi görünmekteydi.

Koskoca 6 yıllık inanç sorgulama süremde bu kadarcık mı şey vardı yani; cizıs kırayst tabi ki de hayır. İşin bide hadis boyutu vardı tabiğğğ, devlet porno siteleri yasaklayacağına aşağıdaki hadisleri yasaklamalıydı aslında (işine gelene göre gerçek, işine gelmeyene göre yalan olarak adlandırılan hadisler tabi bunlar).

Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı” ( Buhari, MuhtasanTecıîd-i Sarih, hadis no: 192.) (Bize ne? Aman ne faydalı bi bilgi? Hemde 9 hanımla? E tabi ona Allah izin verdi)

“Cebrâil bana bir çömlek getirdi de ben ondan içtim ve bunun üzerine bana cinsî münasebette kırk erkek gücü verildi” (IbnSa’din, et-Tabakatu’l- Kübra, s.374) (Bakınız eski tarihte ilk viagra, hemde ilahi viagra)

Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar, hanımı Zeynep’le cinsel ilişkiye girerdi.(Buhari, Hibe, 8). (Yorumsuz :D)

Kocasının yatağa davetini kabul etmeyen ya da GECİKTİREN kadına Allah darılır,ve: ''Ebu Hüreyre (r.a)dan rivaytle: Kocası razı oluncaya kadar Allah dargın kalır ve melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler'' Sahih-i Buhari cilt IxS35-6 hadis no:1337 (Mahalle ağzıyla Türkçeye çevirince şu oluyor: Adam istediyse vereceksin lan!)

Hz.Muhammed buyuruyor ki; "Eğer kadın deve sırtında iken kocası kendini cinsi münasebet için isterse kadın kocasına mani olamaz " (İbn-i Mace 1853) (Bildiğin deve üzerinde mokoko yani, fantaziye gel nan, brazzers bunu duysa varya direk bu fikri içeren film çeker)

Şimdi böyle enteresan hadisleri görünce dinden ziyade erotik filmler gelmiyo değildi aklıma. İşin enteresan yanı da burada, çünkü zamanında böyle hadisleri görünce bende şöyle diyodum "ben Kurana bakarım Kuranda yazıyo mu?" Nan iyide namazı mamazı da hadislere göre kılıyoruz, işimize gelmeyince hadisler yalan kaka, işime gelince ooohhh hell yeah Mualla; olmaz, dansözlük yapamazdım içim elvermiyodu ve aklıma 40 tane soru geliyodu bu konuda.

Dediğim gibi ne yazık ki benim ve çevremdeki insanların inandığı islam gerçek islam değildi, bunu fark ettiğimde her ne kadar dünyam yıkılmış olsa da, içimde uyanmış olmanın sevinci de yok değildi hani.

Tabi sorgulayıp tamam böyle değil, bunlar yalan dolan dedikten sonra sorun bitti mi benim için, tabi ki de hayır efem. Bu sefer de "Tanrı varsa neden bu kadar vahşete göz yumuyo, neden dünyada hep kötüler kazanıyo, Yaratıcı varsa ve dünyaya karışmıyosa ne işe yarıyo?" gibi yüzzzzzlerce soru beynime tecavüz etmeye başlamıştı. Fakat önce şunu düşündüm Yaratıcı varsa ve dünyaya sürekli müdahale etmesi gerekiyosa o zaman düzeni düzgün kuramamış, düzgün yaratamamış demek olurdu bu; yani yaratıp sonra karışmaması bile bu yüzden daha mantıklı gelmişti bana. Peki sonra neler olmaya başladı?

Zamanla bu yaratıcı fikri kendime sorup cevap bulamadığım çeşitli sorulardan dolayı kafamda şekillenip durdu, hamur işi yapar gibi yoğurdum da yoğurdum. Sonra dank etti ve şöyle dedim "Peki ya yaratıcı evrense?" Bunun üzerine çok düşündüm ve bana en mantıklı gelen şey bu olmuştu; derken, tana na naaaa. Lan acaba bu delice bişey mi, benim gibi böyle düşünenler var mıdır ki derken fark ettim ki yaratanın evren olduğunu düşünen bir sürü insan var ve tek değilim. Neticede doğru inancı benimsediğim için içimi huzur kaplamış olsa da araplardan ve arapça olan adımdan nefret etmiş oldum... Öyle işte hacı dayılar, nasıl deist oldum yazımı böylece 2.yazımı da yazarak bitirmiş oldum. Bu yazıyı yazma amacım daha önce de belirttiğim gibi, kendi inancımı nasıl sorguladığım ve değiştirdiğim, nelere takılıp ne gibi aşamalardan geçtiğimi paylaşmaktı; yani çıkıpta bana Papua Yeni Gine'nin müftüsü gibi dini öğüt veya ders içeren yorumlar atarsanız yayınlamayacağımı, dubstep müzik eşliğinde bu yorumları sırf bana itaat etmedikleri için cehenneme atacağımı bildirmek isterim.

DİPNOT: Bazı arkadaşlar bu yazılarımı okuyup bana soru sorma yada konuşma ihtiyacı duyuyolar, bazıları da laf koyup ereksiyon olma ihtiyacı duyabiliyor. Fakat sizin zannettiğiniz gibi bilgisayar başında yatan, hiçbir işi olmayan biri değilim, bundan dolayı her sorunuza, yazdığınıza uzun cevaplar veremeyebilirim, hatta hiç cevap veremeyebilirim. İyi durumdaysam zaten sohbet ediyorum, merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışıyorum. Yoğun sırt ve bel ağrıları ile işten eve geldiğimde hiç bir şey yapacak halim olmuyor; kaldı ki cevap vereyim. Bazı arkadaşlar alınganlık yapıyolar (hatta bazıları terbiyesizlik yapıyolar) kısa cevap verince yada "bunu düşünüp sen bulmalısın" diyince sanki onlara ana bacı sövmüşüm gibi bir ruh haline giriyolar. Arkadaşlar ben 444 lü çağrı merkezi işletmiyorum, bir HAYATIM var ve inandırıcı olmasa da ben de İNSANIM ! Lütfen biraz EMPATİ ve HOŞGÖRÜ !!! Bu kadar yazdığım yeter, hadi güle güle...

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

175 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. Öncelikle dediğine katılıyorum. Çoğumuz doğru dürüst Kuran'ı Mealini okumamışızdır. Televizyonlarda, şurada burada duyduğumuz kişileri ağzımız açık dinlemekle yetiniriz.

  Geçen gün arkadaşlarla sohbet ederken bir konu açıldı.
  -Ya benim anlamadığım şey eğer cennet, cehennem inancın varsa. Müslümansan neden bu kadar masum insanı öldürüyorsun. Bakıyorum İŞİD'i n yaptıklarına... Bu davranışları inanmayan bir insanın yapması daha mantıklı geliyor bana. Siz hiç ateist birinin böyle canice şeyler yaptığını duydunuz mu?
  dedi.
  - İŞİD öldürürken karşısındakinin Müslüman görmediği için öldürüyor. O ona cehennemlik bir durum değil aksine cenneti vaaat ediyor.
  - O zaman Müslümanlık şiddet dini.

  Şu konuştuğumuzu çoğu kişi duysa vay kafirler der. Din konusunda öyle katıyız ki azıcık bir şey değinde sus günah diye susturuluyorsun. İnsanlar sorgulamay, düşünmeye başladığı zaman Dünya daha güzel olacak. Bana bir insanı dini bir gerekçe ile öldürmek hiç mantıklı gelmiyor. İnsanca bir davranış değil bu, aksine sapkınlık, sapıklık, canilik.

  Şimdi bakıyorum, gözlemliyorum çevremdekileri dini ağzına alan insan melekmiş gibi davranılıyor. Ve insanların bu özelliği kullanan kişilerde mevcut. Bir ay dini program sunup, programda peygamberin yamalı elbislerinden bahsediyor. Kendisi 600 milyar para vermezseniz dini sohbet yapmam diyor. Eeee sen dinini yaymak, insanlara öğretmek istemiyor musun? Bunu hiç para almadan yap.... neyse uzar gider.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yazdıklarının tümüne katılıyorum. Fakat onlar işlerine geldiği gibi inanmak istiyolar :) Asıl komik olan ise bu...

   Sil
  2. Arkadaşım merhaba,
   Ahzap- 37 'yi atlamışsın.. muhammed'in , Evlatlığı Zeyd'in karısı Zeyneb'i egavlaması için Tanrının bu ayeti göndermesini de bi yorumlayıver hele .. Yazılarından çok keyif aldım..

   Sil
  3. Arkadaşım yorumlamaya gerek bile yok öyle açık ki aslında :D Tam komedi :)
   Göz koyduğu kadını almak için elindeki en güzel kozu kullandı işte, "Tanrı öyle dedi" Tanrı nedense hep dünyada huzuru sağlayacak şeyleri, daha iyi yaşamın sırlarını tembihlemek yerine daha çok peygamberin alacağı kadınlarla, onun cinsel hayatıyla ilgileniyor; ama "YERSEK" :)

   Sil
 2. Ellerine sağlık. Ne diyeceğimi bilemiyorum inan. Bildiklerimi okumak bilmediklerimi öğrenmek çok iyi oldu. Söylediklerine çok çok çok ama çok katılıyorum. İnanılmaz bir araştırma sürecinden geçmişsin. İşte bu yüzden kuranın türkçesi kimseye öğretilmiyor ve işte bu yüzden araştırma yapanlar engelleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle bu yüzden öğretilmiyo yada mealler işlerine geldiği gibi kaydırılıyo. Bak çok iddialı bişey diyim sana, hadi erkekler o kadar değilde, tüm kadınlara şu kadınlarla ilgili ayetlerin meali okutulsa, kıvırtmadan düzgünce ama, sen gör o müslümanım diyen kadınları o zaman :)

   Sil
  2. Öyle tabii canım bilmez miyim :)) ne olduklarını şaşırırlar bir çoğu ama bir çoğunun da tamam diyip kabul edeceğine de eminim. Hemcinslerim içerisinde böyle acayip mahlukatlar da var maalesef.

   Sil
 3. şunu merak ettim gerçekten de bloğa gelip sırf sana ders vermek ! için gelip yorum yapanlar var mı ya çünkü genelde bir uyarı ile başlıyorsun yazılara :))
  yani bu insanların işi gücü yok mu belli ki sen onlar gibi düşünmüyorsun niye gelip biik biik öterler ki anlamıyorum yaa :))
  Ama güzel noktalara değinmişsin kadınlarla ilgili ayetler çok sapıkça gerçekten ben bunları bilmiyordum Kuran'ı bazen okuyorum Türkçe'sini de okuyorum ulan okuduk da ne diyor burada diye öyle çok da okumadım belli başlı dualar var onları yani bu yukarıda dediklerine hiç denk gelmedim demek ki... Neyse ne diyeceğimi bilemedim sapıklık içeren bir dine inanıyormuşum üzüldüm şu anda :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden Deist Oldum adlı ilk yazımda ders verme niyetiyle çok yorum atan olmuştu ve mahçup etmemek için yayınladıklarım olmuştu o yüzden önceden uyarayım dedim bu sefer :)

   Daha neleeer neleeer var bi bilsen... Bu yukarıda yazdığım gibi yüzlerce ayet var Kuranda, zamanında nasıl inanmışım akıl işi değil...

   Sil
  2. geçenlerde kayınvalidem apartmanda bir okuma gününe gitmiş, işte orada dua okuyan kadın bir yandan da bir şeyler anlatıyormuş başlamış Hz. Muhammed'le eşinin arasında geçen konuşmalara anlatmış anlatmış herkes ağzı açık dinleyip aaa tabi tabii diyorlarmış benim kayınvalide de inançlıdır yani sevap olsun diye Kuran okur gider böyle sohbetlere ama moderndir hucuu değildir. Hz.Muhammedle eşinin arasında geçen konuşmalarını nerden biliyosunuz ben buna inanmıyorum demiş bizimki bunu deyince kadınlar aaa ne diosun bak işte karısıyla her konuştuğunu yazarmış da falan biiik biiiik konuşmuşlar yani her duyduğuna körü körüne inanan bir milletiz sorgulama vs yok diceksin tamam bunu demiş de Kuran'da yazanlara niye inanıyor orasına bilmem bir şeylere inanma ihtiyacı olabilir belki de ...

   Sil
  3. Bir şeylere inanma ihtiyacı varsa, doğru şeylere inanmak gerek en azından :)

   Sil
  4. neye mesela???? yazilarnizi keyf alarak okudum .. kafamda dusunduklermi yazmisiniz sanki ... neden bir seyden korkarak inanalim neden ozgur yasamiyalim zaten kurallar icersindeyiz bide tum hayatmiz kurallar ustunde olsa kafayi yeriz mesela ben yedim bile ... zamaninda din icin ateistlrle savasan ben her seyin anlmasiz oldgnu gordum ..

   Sil
  5. Neye?, işte dinlerin uydurma olduğuna ve yaratıcının kutsal kitaplardaki gibi olmadığına inanmak bile yeterli. Zaten en başta vicdan ve mantık böyle bir yaratıcıyı kabul etmiyo, edemiyo. Din olgusu 500mb hard diski olan 1990 model bilgisayara 30gb'lık oyun yüklemeye kalkmakla eşdeğer...

   Sil
  6. Adsız yalnız değilsin internette bende karşı çıkıyodum dinsizlere ve inanca o kadar bağlanmıştımki hiç bir şey bilmediğim halde bildiğimi zannnetim. 4 gündür kuranın ilk kez mealini okudum ve dinden çıktım çok kötü bir boşluk hissediyorum şuan

   Admin panpa yazdıklarına aynen katılıyorum dostum. Kafamdakileri full dökmüşsün oraya. Orta doğu ve Türkiye müslümanlığına değinmen çok iyi olmuş. Türkiye müslümanları gerçek islama değil hayallerindeki daha insancıl sahte islama inanıyorlar. İslamın kendi içinde farklı görüşlere mezhelere felan ayrılıp her birinin hocaları vaaz vererek beyin yıkaması insanları farklı yönlendrmesi kandırması bile dinlerin kudret sahibi olmadığının yalan olmasının delilidir.

   Sil
  7. Kesinlikle, öyle çok delil var ki, bu da onlardan birisi işte. Ama anlayana tabi :)
   Teşekkürler, mutluluklar.

   Sil
  8. Admin panpa oncelikle çok saol bilmiyorum hala forum aktifmi ve bakarmısın ama yazmak istedim demin okudum daha velet diyebileceğiniz yaşlardayım bunu okudum ne kadar yanıldığımı kafamdaki islam olgusunun ne kadar yanlış olduğunu gordum ve pişman oldum gerçekten neyse yazmak istediğim şey bence bizim islamı bpyle insancıl olarak hayal etmemizdeki sebep biz islamı ilk iranlılardan aldığımız sırada kendi kulturumuzle karıştırmış olmamızdır saygılarla...

   Sil
 4. Son bayrak olayından sonra kimseye gitmiyorum, kimseyi okumuyorum, kimseye yorum bırakmıyorum ama ilki kadar mantıklı olan ikinci yazını görünce dayanamadım, aynen katılıyorum, sınav sınav diyenlere şunu soruyorum, tamam hadi insanı sınıyor peki tam bacaklarını ayırmış, doğum esnasındaki zebranın doğan yavrusunu sırtlanların yemesi! Sonra da anneyi yemesi neyin sınavı? Hayvanları da mı sınıyor? Hayvanın günahı olmaz ki...yok yok böyle bir dünyayı bir Allah bile istiye yaratmış olamaz, yaratsa yarattığından memnun olmayıp 3 gün sonra kıyamet kopartırdı, bir Allah var ama yaratıyor, bırakıyor....ya da tüm bu yaşadıklarımız Matrix filmi gibi bir hayal ürünü..yani acı çekenler filan aslında zihnimizdeki görüntüler! Ama bize gerçek gibi geliyor....bilemiyorum aklımın sınırları cevap veremiyor...sonuçta böyle dünyanın içine - affedersin- edeyim keşke yaratılmasaydı ne dünya ne insan ne hayvan....
  eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyiyle söylediklerine katılıyorum Müjde abla, bu arada dayanamayıp yorum atmış ve okumuş olmana da çok sevindim :) Teşekkürler.

   Sil
  2. ne demek:) bu arada yazındaki fotoğrafa dikkatli baktım, işid'li iblis teröristin maskeden gözüken gözleri massssmavi :) Arap değil o adam, İngiliz bile olabilir, 1. Dünya Savaşı'nda Lawrence Olivier'in hayatını okumuştum, bu İngilizlerin aklıfikri Ortadoğu'dadır. Geri zekalı, psikopat Arapları bunlar örgütlüyor, içlerine giriyorlar, zaten adamlar psikopat, parayı da görünce al sana işit! Selamlar

   Sil
  3. Yok abla o resimdeki adam Işidden değil zaten, konuya uygun olsun diye islami terör örgütü diye arama yapmıştım oradan bulup koydum resmi, yani herhangi bir islami terör örgütüne mensup ama hangisi bilemem. Bu arada tıpkı doğulular gibi, araplardan da çok mavi gözlü olan var :) Hatta ben sarışın, mavi gözlü bazı doğulu arkadaşları görünce şaşırıyodum :) Dediğinde vardır tabi, mutlaka işbirliği de vardır. Zaten tarihte de araplar o bok atıp durdukları başka dinden adamlarla ittifak olup bizim kuyumuzu kazmadılar mı? Kazdılar...

   Sil
  4. Aslında arapların içerisinde de azımsanmayacak kadar çok sarışın mavi gözlü var. Sanıldığı gibi kara kuru tipler değiller, birazcık modern olabilseler güzellik/yakışıklılık bakımından ağzımızın suyunu akıtarak baktığımız iskandinav insanlarından daha iyiler. Araya girdim ama, kısa bir bilgi vereyim dedim. :D

   Sil
 5. Kuran'ın Türkçe mealini okurken ben de aynı duygulara kapılmıştım. Herkes ne güzel dini bütün bir kız Kuran'ı Türkçe okuyor derken, ben onlara "Aslında Arapça okuduğunuz bu duanın içeriğinde sandığınızdan bambaşka şeyler var. Sürekli bir sopa, sürekli bir tehdit..." diyordum. Bu uslüp bana anlatılana hiç benzemiyordu. Nitekim yarısına bile gelmeden bıraktım. Sorsan inanıyor musun diye, inanıyorum evet bu içimde bir yere işlemiş çünkü, çıkarıp attığımda hayatımda koca bir boşluk oluyor, ama sorgulamadığım tek bir an bile yok. Ayrıca, madem dinler var, neden bunca savaş, evet... Bir Müslüman'ın sadece farklı dinden mezhepten diye bir çocuğu öldürmesini savunabilenler varsa, dinlerinden de insanlığından da şüphe duymalı...
  Acaba ne zaman tüm dinlerin ötesine geçip sadece insanlık hakkında konuşabileceğiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm dinlerin ötesine geçip insanlık hakkında konuşabilmemiz için dinlerin ve din adına ortada kafasına göre esip geçenlerin kaybolması gerek; yani çok zor :)

   Sil
 6. Yazdıklarınızı okudum çok beğendim. Tabi önce bu konu hakkındaki ilk yazınızıda okudum oda güzeldi.Ben de bir iki yıldır benzer şeyleri sorguluyur, araştırıyor ve okuyorum.Ülkemizde insanları da pek anlamıyorum madem inançlısınız niçin kur'an-ı(meal olarak anladığınız dilde) okumuyorsunuz.Niçin inandığınız dini Tvlerde din programı yapan, dini kedilerine göre çeviren, kapitalizmin satın aldığı bazı kişilerden, siyasi olarak kullanan insanlardan öğreniyorsunuz. Birde şu 3333 kere şunu oku başarılı ol, zengin ol, dertlerinden kurtul vs tarzı şeyler çok saçmalıktan öte bir şey değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamamında haklısınız. Satın alamadıkları hocaları tvye çıkarmazlar zaten çünkü halk doğru dini duysa bu ne saçma şeymiş lan der. Nihat hoca gibi tvlere çıkıp sanki oradaymış gibi hikaye anlatıp ağlayacak, halkı uyutacak hocalar lazım ki millet islamiyetin gerçek yüzünü görüp dini terk etmesin. Hangi hoca tvlere çıkıp şiddet içeren ayetleri kıvırtmadan anlattı bu zamana kadar? Çıkmaz, anlatmazlar...

   Sil
 7. Blog alemine adım attığımdan beri okuduğum yüzlerce yazı arasında en en en beğendiğim yazı oldu admin panpa. Bayıldııımm.
  Kadınlar için yazılmış olanlara ise içim acıdı resmen. Kadın olmaktan utandım. Böylece muhammedin cinsel hayatını da öğrenmiş olduk :D
  Ben kuranın türkçeleştirilmiş halini hiç okumadım. Okumaya da niyetim yok. Daha çocukken insanların hristiyan musevi müslüman şeklinde dinlere göre ayrıldığını farkettiğimde Allah bir taneyse neden bir sürü din var ve neden hristiyanlar bize onlar kafir ve zaten cehenneme gidecekler diye öğretiliyor şeklinde düşünmeye başladım. Biz neden torpilli olalım ki? Bir arkadaşım müslümanlar kıyamet gününü görmeyecekmiş derdi. Neden? Öyle bir gün gerçekten varsa hepimiz görelim.
  Allah tekse neden kuran incil tevrat bir sürü kitap var diye sorardım hep büyüklerime. Ve cevap yoktu her zamanki gibi. O yüzden zaten mantıksız bulduğumdan dolayı hiç bir zaman merak etmedim kuranı. Bir yaratıcı olduğuna inanıyorum. Ve bu yaratıcı evren yada her neyse onun adını Allah koydum. Ben sadece yaratıcıya inanıyorum. Oruçmuş namazmış kitapmış böyle şekli şartlara gelemem aga :D
  Benim bu şekilde vicdanım çok rahat.
  Ayrıca arapça dua etmek kadar saçma bulduğum bir şey daha yok. Ne söylediklerini ne için dua ettiklerini bile bilmeden bıdı bıdı bıdı okuyup duruyorlar. Ben Türkçesinden en ala duamı eder otururum aşağıya. Bari ne dediğimi bilirim :D
  Neyse çok konuştum benden bu gadaaa :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu söylediklerine çok sevindim inan :) Beğenmiş olmana sevindim ^^
   Söylediklerinde tamamen haklısın fakat tabiki dindoşların herşeye olduğu gibi bunlara da kıvrak cevapları var :) "Ayyy kızzz insanlar rahat durmayınca yaratan da yeni din çıkarttı falan yaniiii" derler sana; yeni trojan çıkınca piyasaya sürülen yeni virüs programı sanki babasını satayım...

   Sil
  2. mesela bahsettiğin gibi, adam kurandan bile bahsetmiyor tvde, neidüğü belirsiz menkıbeleri balladırıp ballandırıp anlatıyor, üstüne süper de para alıyor, o parayı işsiz güçsüz, yıllarca çoluk cocuk sürünmüş birine ver hatta onda birini ver hatta dinden imandan hiç haberi olmasın öyle bir süsler püsler öyle bi dramatik hale getirir öyle ağlatırki, adam nerdeyse evliyalardan sayılır, hakkında uyduruk hikayeler söylenip kutsanırdı.

   ayrıca o ayette belirtilen yusuf suresi 2. ayetteki" anlayasınız diye arapça indirdik ayeti" ne türklere ne japonlara ne de amerikalılara denmiyor orda hitap edilen kişi o bölgedeki araplar, bu ayeti müslümanım diyen çok insana sor öyle olduğu yerde kalır.

   Sil
  3. Haklısın kalan kalıyor, kalmayanda kılıf uydurmak için saçma sapan şeyler söylüyo, örneğin "indiği alanda dil arapçaydı amaaaa" gibi. Ulan o zaman nasıl tüm dünyaya gönderilmiş yada "apaçık bir kitaptır" diyebiliyolar aklım almıyo... İyi o zaman bende yeni din çıkardım babasını satayım, az önce Tanrı benimle konuştu hemde eskimoca, eskimoca sözler söyledi hepsini yazdım, tüm dünyaya göndermiş bu dini herkes anlasın diye; ama eskimoca...

   Sil
  4. admin sen bu kafayla din min getiremezsin:) eskimoca din kitabı olur mu yav:)
   bence sen git mormon ol en iyisi, hem o dinde herkes peygamber olabiliyor

   mailide kontrol edersin bu arada

   Sil
  5. Din getirip napacam ya maksat makara :) İşim olmaz mormonla falan :)
   Yorumlara maili kontrol et yazmana gerek yok nan girip bakıyom zaten zaman zaman :D

   Sil
 8. 4 tane Kutsal kitap var. (Aslında üç tane, çünkü Zebur'un gökten indiği iddia edilmiyor, Zebur'da Hz Musa ve Hz Davut'un yazdığı şiirler ve ilahiler var. Kitabın adı da zaten Mezmurlar. 154 tane) Ben bu dört kitabın hepsini okudum. Vardığım bir ton sonuç var, mesela, her üç kitapta da Lut kavmi, Nuh tufanı gibi konular 5-6 tane surede, bölümde birebir aynı şekilde anlatılıyor. Ne gerek var la kağıt israfına. Hem Cebrail'e de yazık her seferinde aynı hikayeyi taşıyıp duruyor. :D

  Bu konu hakkında çok konuşabilirim ama benim diyeceğim şu, Peygamber olmak güzel meslek hacı.
  En güzel örneği de Hz Musa. Tevrat'ta yazar inanmayan açsın okusun, Hz Musa emrindeki generalin (Ki çok güçlü bir herif bu, Hz Musa bu haltı yedikten sonra korkuyor birde kendisini öldürecek diye) karısını bir gece görüyor ve kadını alıp bir güzel şaapıyor. Sonra kadın hamile kalıyor. Kadının hamile kaldığını öğrenince Musa tutuşuyor, kocasını emrine çok az asker vererek büyük bir savaşa yolluyor ki ölsün diye. Adam da tabi savaşı kaybedip ölüyor. Sonra da Musa kadınla evleniyor falan. İşin garip tarafı, Tevrat'ta yazdığına göre Tanrı Yahve Musa'yı affediyor. :D

  Peygamberlik güzel zanaat. :D

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Algıda seçmişsin de yanlış seçmişsin :) Benim kapalılara, yada inancı bu yönde olanlara lafım yok zaten benim ablalarım kapalı. Ailem dindar, ki bende öyleydim önceki yazılarımı okuduysan bunu bilmen gerekir. Yani ben şimdi senin dinine inanmıyorum diye CAHİL mi oldum :D İyiymiş ama o zaman ortada saygı unsuru kalmıyor ki bunu diyende din güyya :)

   Algıda neden yanlış seçmişsin peki?
   Çünkü ben yaratanın böyle bişeyi yarattığı canlıya şart kılmasını komik buluyorum. Ve kendi ailemde, akrabalarımda hatta çevremde de bu kadar fazla kapalı bayan görünce garipsiyorum artık neden hiç düşünmüyorlar bazı şeyleri diye. Ama dediğin gibi sizin imanınız var boşverin, Allah öyle istiyormuş siz kapanın lafım yok. Benim dile getirdiğim bana göre bir yaratıcının yarattığı varlıklardan böyle enteresan şeyler istemesinin komik olmasıdır. Ben eğer balık yaratacak bi güce sahip olsam ve yarattığım balığa "yalnız o gözlerini hep kapatacaksın" dersem bu komik olmaz mı? Cevabı belli...

   Oruç mevzularına neden girdin bilmiyorum, oruç çok tuttum biliyorum farkı, kandırılmış olmanın verdiği o his, ibadet ediyorum yok efenim yaratana yakın oluyorum falan filan. Kendini bunlara inandırınca tabi farklı geliyo o anki açlık. Ölünce cennete gideceksiniz diyip kafa kesmeye yollanan haçlı ordusuna da kafa kesmek normalde kafa kesmekten daha farklı geliyodu emin ol; çünkü işin içinde din vardı.
   Son paragrafı neden yazdığını anlamadım, bunu zaten biliyorum, peynire tapıp mutlu yaşayan da var, her dine mensup olup mutlu yaşayan var. Hristiyan, Yahudi, Şaman falan olup mutlu yaşayan yok mu? Milyonlarca ;)

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Off yavrum diyecek adam sen üzerine teneke giysen bile der, onla ilgili bile ne fantaziler kurar adamın için varsa. Allahına ve koyduğu kurallarına "neden böyle demiş" diye sormam benim en doğal hakkım, kusura bakma ama saçmalamışsın, cehalet diye cümleye başlamış olman bile zaten saçmalığın daniskası. Senin gibi inanmayanlar cehalet içindeyse sende onlara göre cehalet içindesin. Ben "lan neden böyle demiş acaba" derim, buda benim en doğal hakkım, sorgulamamızı, düşünmemizi kimseden izin alarak gerçekleştirecek değiliz. Bu arada aynı hoşgörüyü cahillikle falan ithaf ederken senden de beklerdim. Herkes her dini sorgular, çünkü sana göre o yaratan öyle ve var, bana göre öyle değil ve yok. Sen sorgulamazsan sorgulama güzel kardeşim, BEN sorguluyorum zaten burada da onu anlattım. Lütfen bu şekilde yorum gönderme; seni kırmamak için bunu yayınladım ama bu tarzda gelecek, bana kendini anlatacağın, benim düşünme özgürlüğüme laf edeceğin yada din dersi vereceğin yeni bir yorum olursa yayınlamayacağım. Sen Türkiye şartlarında buradaki geleneklere göre bir müslümansın, oruç tut, namaz kıl banane, benim tınımda değil ki bunu yazdıklarımdan anlaman gerekir (tabi gard alıp okumuyorsan). Fakat "BEN" "SEN" değilim.
   İyi günler.

   Sil
 10. Demek herkesin deist olma hikayesi farklıymış asdf (: Ağzına sağlık a dost ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok farklı xD
   Teşekkürler :)

   Sil
 11. "Allah örtünme ayetini korunmamız için indirmiş"
  Velev ki, doğru.
  Tecavüzcüler tecavüz etmeden önce kapalı- açık ayrımı mı yapıyorlar? Açıksa tecavüz edelim, kapalıysa tecavüz etmeyelim mi diyorlar?
  Hadi diyelim ki, öyle yapıyorlar! (mümkün değil ya)
  Kızkardeşine tecavüz eden imamı ne yapacağız?
  Öz kızını hamile bırakan babayı ne yapacağız?
  Eşeğe tecavüz edeni ne yapacağız?
  Eşek nasıl korunacak? Hadi filan hanım örtünerek korundu...
  2 aylık bebeğe adam tecavüz ediyor..çarşafa soksak 2 aylık bebeği tecavüz etmeyecek mi?
  Hepsini bıraktım kadına değil erkek çocuğa tecavüz ediyor
  Erkek çocuğa türban mı takacağız korunsun diye?
  Bunlardan şu sonuç çıkar: Örtünmek kimseyi korumaz.

  Şimdi yukarıdaki yorumcu için değil örtünmenin koruma amaçlı olduğunu düşünen herkes için yazdım admincim.
  iyi pazarlar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlara da kader diyolar abla :))
   İyi pazarlar ^^

   Sil
 12. Örtünme, tamamen kıskanç erkeklerin hatunlarını, kendi gözleri gibi başı ayrı tıçı ayrı oynayan başka gözlerden korumak için peydah ettikleri, usulünce de din iman yoluyka insanlara empoze ettikleri birşey bana göre. Kadınların korunmasıyla değil, erkeklerin kendileriyle ilgili bir durum. Yalnız herşey bir yana da, 1 gecede 9 hatun hadisini hiç duymamıştım. İmam Hatip liseyi de okuyaydım, öğrenecektim zaar :P Çok möhüm bi bilgiden mahrum kalmışım yıllarca. Sayende aydınlandım, ışık saçıyorum şu an... ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıskançlık tabi, bak sana en basit örneğini vereyim :)

   Muhammed kadınların tanınmayacak kadar örtünmesini ne zaman emretti? Medine'ye hicret ettikten sonra. Yani peygamberliğini ilan ettikten sonra 15 yıl boyunca kadınların örtünmeleri ile ilgili hiçbir şey dememiştir. Bunu nereden anlıyoruz? Ayşe'nin beyanlarından. Medineye gelen müslümanlar humma hastalığına yakalanmışlardı, Hz Ayşe onları ziyarete giderken Bilal'i görüp şunu dedi "O zamanlar (biz kadınlara) çarşaf gibi giysilere bürünme (kapanma) zorunluluğu yüklenmemişti” (Ibn Ishak, 280, 458).
   Peki niye o zamanlar emretmemişti :D ? Şundan:

   1.Hatice nispeten yaşlı bir kadındı.
   2.O zamana kadar gerek görmedi.
   Fakat Hatice'nin ölümünden sonra işler değişti. Genç ve güzel kadınlarla evlendi :) Kıskançlık hissini uyandırdı genç eşleri ve kadınlara kapanmalarını söyledi :))

   Sil
 13. hz.muhammed sadece kendi eşlerine mi kapan dedi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır tüm inananlara söyledi, böylece eşlerini de kapadı. Ayrı gayrı yapamazdı çünkü bu konuda. Tanrı Muhammedin karısı kapansın ama diğerleri istediği gibi takılsın dedi deseydi dalga geçerlerdi adamla :) Yada dur geçmezlerdi lan, neticede Kuranda Muhammede tanınan cinsel ayrıcalıklarda yazıyor ama herkes eyvallah demiş...

   Sil
 14. Ellerine saglik, arkanda degil onundeyiz aga!!! Devam ..

  YanıtlaSil
 15. Konuyla ilgili ilk yazını okuyup yorum bırakmıştım, bir şekilde yayınlanmadı ya da şöyle diyelim sana ulaşmadı belki de:) Bu yazının tamamını okumadım, konu belli. Hayatımda oturup hiçbir 'kutsal' kitabı incelemedim, ne nerden geliyor diye bakmadım. Merak da etmiyorum işin doğrusu. Daha önceki yorumumda yazmıştım. Çocuklarımı da bu rahatlıkla büyütüyorum. Onlar için aslında çok kolay bir şey yapmıyorum. Hayata başka türlü bakmayı küçük yaşta öğreniyorlar, bunun için bana ilerde teşekkür ederler mi bilmem:)))
  Sevgiyle kal:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayınladım efendim yayınlamaz olur muyum :) ilk yazıya cok fazla yorum oldugundan asagıdaki daha fazla yorum görüntüle tuşuna tıklamak gerekiyor malum 200 küsür yorum var ;)

   Müdahale etmemeniz çocuğa bişeyi empoze etmeden büyütmeniz çok güzel.

   Sil
 16. Merhaba
  Ben muhafazakar bir mahallede muhafazakar bir ailede büyümüş sürekli sorgulayan bir kadınım. Bu yüzden ki bulunduğum çevrede hep ayrık otu gibi kaldım. Hiç kimselere söyleyemedim şüphelerimi. Bir yandan da katı dini söylevlerle büyütülmüş biri olduğum için çok fazla okusamda içimdeki kalıplaşmış yargılarla başetmekte zorlandım hep. Ben düşünmemeyi seçmiştim. Bu konularda düşünmemek ve yorum yapmamak son zamanlarda uyguladığım yeni bir yoldu. Ama içim rahat etmiyor. Kafam hep karışık.Sorular bitmek bilmeyen sorular ve sürekli yiyip bitiren bunları düşünerek günah işliyorum duygusu. Konuşmaya bile korkuyorum bazen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin olun bir süre sonra hepsinin üstesinden gelecek ve korkmadan sorgulayıp huzuru bulacaksınız. Nereden biliyorsun derseniz bende aynı süreçten geçtim aynı düşüncelerle, oradan biliyorum :)

   Sil
  2. Aynen :-) benim sorgulamam 2 yili buldu. Sonra da karar verdim. İslami terkedecektim. Su an kafam cok rahat. Soru isaretlerimn hepsi gitti. "Dinlere inanmayanlarin icleri huzursuzdur mutlu degildir" teorisini curuten bir ornegim ben. Hayati seviyorum, komediyi seviyorum. Muzik askim....

   Sil
  3. Ben de dinlerden sıyrılıp sadece Tanrıya inandığımdan beri daha mutluyum :)

   Sil
 17. Admin Panpa Kardeş aslına bakarsan benim aydınlanmam aamir khanın peekay filminde geçen bir cümleden sonra oldu...Diyordu ki ; TANRININ BU DÜNYAYLA İŞİ YOK O BİZİ ÖTEKİ TARAFTA BEKLİYOR...demekki bu dünyaya saldığı bu yaratık her cinsten her milletten kendince yaşama biçimi ve menfi düşünceleriyle ona göre şekillendiriyor...Kendimden düşündüğümde tek aklıma gelen olan bu dünyada hep garibana oluyor kışın günde evi yanan evsiz kalanmı dersin hastane köşelerinde evlatları iyileşsin diye bekleyen ailelelermi vs vs..Adalet ? eşitlik ? nerde diye sorgularken AMAN HA İSYAN ETME BUNDADA VARDIR HAYIR diyerek uyutulduk biz...10 yaşında ölen çocuk için melek oldu artık cennetlik dedik...80 yaşına kadar haltı ye ye sonra bir hacca git gel ölmedende bi tövbe hooopp affedildin...Benim artık inancım kalmadı..Belkide olması gereken bu dünya için ÖNCE DÜZGÜN BİREY OLABİLMEKTE...Bu dünya için akıl fikir vermiş kullanın diye,kapasitemiz neyse çalışıyoruz...YILLARCA SINAVA GİR ÇIK SONRA HİÇ SINAVA GİRMEMİŞ BİR ZENGİN PİÇİNİN YANINDA İŞE GİR asgari ücretle...ADALET ? cennette bizi güzel şeyler bekliyor takma bu dünyayı dimi kardeş...ÖLÜNCE GÖRCEZ :) saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrikler, anlaman gereken her şeyi anlamışsın zaten kardeşim :) Nicelerin de tıpkı senin gibi güzellik uykularından uyanmaları ve sadece iyi biri olmayı amaç edinmeleri dileğimle, iyi günler :)

   Sil
  2. Ha birde kafama takılan şu oldu yıllardır ? Hac ibadeti parayla :) kurban parayla tmm da ibadet neden paralı neden parası olana ayrıca tarife var ? izmirde kıldığım namazla hacda kıldığım namaz dua arasında fark ? vs vs uzar gider..hacı hoca takımından biri işe yerleştirmek için 20 bin istedi benden hani yardımlaşma diniydik din kardeşiydik :) tanrı varmı var dua edin kabul edeyim diyor garibanlara yardım et soğukta aç dolaşanları koru kolla diyorum hani nerde ? a6 ya binen adam a8 i alayım bari dediğinde dua anında kabul niye onda para var dimi:) sanırım hata bizde,her olayı ona bağlamakta hata ediyoruz...kader diyoruz hayır vardır diyoruz...bide gelse o hayır güzel şeyler...madem saldın bu dünyaya mademki bu kadar kudretlisin yak yık kötüleri devletleri garibanı koru işi rast gitsin ama yok...faiz yiyenin çarpıldığını görmedim basbaya işleri hep rast gitmekte allah çok versin dediğimizdenmidir nedir...nazar etme nolur çalış seninde olur diyorlardır...ne diyelim 60 dan sonra verir belki ölmeden gün yüzü görürüz çok şükür deriz :) saygılar panpa....

   Sil
 18. birde tebbet suresi varki beni en çok şaşırtan olaydır peygamberin amcasına tanrının gücü yetmiyor ve ona beddua ediyor

  YanıtlaSil
 19. Abi bütün aklımın içindeki soruları burda buldum bir ben bunları düşünüyorum diyordum kendi kendime Saçma geliyordu ulan okulda bunları söylesem siktir git amk kâfiri derler içten içten düşünüyordum rahatladım şimdi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu bana o halde :) Selam sana sevgili kafir :)

   Sil
 20. Ayrıca şu konuda bilgi vermek istedim namaz, oruç ve hac ibadetinin islamla bir ilgisi yoktur tamamı yahudi dininden geçme adetlerdir. Namaz ise sümerlere kadar uzanan bir mevzu
  Namaz kelimesi Türkçeye fars dilinden fars diline de hinducadan geçme bir kelimedir ve şekilli ibadet anlamına gelir. islam da ise saladır (ezan okunurken hayyale namaz demiyor hayyale sela diyor) ve dua anlamındadır tanrıya dua etmek için yere kapanmak gerekmez istediğin zaman istediğin ortamda yaratıcıya dua edebilirsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle tabi ki, zaten bunları bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Çünkü dinler hep ilk insanlardan beri taklit edilerek ve değiştirilerek geldi bu zamana kadar. Alıp alıp uydurulanlara bir tanede de kendileri eklediler uydurarak.

   Dua kısmına gelince, yaratıcıya dua etmem için bir sebep olmadığı gibi, onun da benden dua beklemediği kanaatindeyim. Dua, ibadet gibi şeyler insanların çıkardığı uygulamalar, yaratanın egoist olduğunu düşünmüyorum...

   Sil
 21. Bunca yıldır ateist im böyle deist görmedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ateistlerin bir kısmı genelde deistlere ön yargı ile yaklaşırlar; ondan olabilir mi? ;)

   Sil
 22. Ben de deistim yazdıklarına tamamen katılıyorum. Fakat aklımda hep şu soru var->ya tanrı gerçekten bukadar acımasızsa ya gerçekten bukadar çelişkiliyse ya bunların hepsi gerçekse ozaman ne yapcaz? <-

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ihtimal birçok insanın aklında var, neticede ihtimal. Zaten eğer Tanrı var ise %100 iyi bir varlık olduğunu düşünmüyorum. He bu arada bende deistim, diyeceksin ki o halde neden var ise dedin :) Çünkü benim Tanrı inancım dinlerdekinden de deistlerin çoğunun inandığı Tanrıdan da çok farklı. Yukarıda kategoriden din yazılarına tıklayın. Oradan da Benim Tanrım adlı yazımı okuyun, beni daha iyi anlarsınız ;)

   Sil
 23. Başka hesaplan göndermişim..... Onu yayınlama ...Adım Bay Kader Sivas.....

  Admin panpa, Yazdığın iki yazıyıda okudum çok araştırdık, aynen, çok acı çektik, sonuç....Bende Deist oldum, kafamda takılan sorguladığımda, peygambere peşkeş, kadınlar ona var bize yok, erkeklik ne işe yaradı....ayni dua ederim iyi olsun diye, daha beter olur....ailemde problem yoktu, yanlız doğuyorsun, muslüman doğdun dayatması korkutmalar falan önüne bak salak doğmaları....hani yawwww bize sevmek yasakmı?, fakirlik aşılamak devamlı, kısaca. Aile içi problem hariç gerisi aynen, Ailemin yaptığı hslsızlık, benim seçimim olacaktı kemdi yolum. Hadi parmaklarına zeytin yağı :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Din zaten fakirleri sessiz tutmak için en iyi yöntemdir :))) Teşekkürler, iyi günler ve hoş geldin :)

   Sil
 24. Sene 2011-2012 dönemi felsefe hocamın bana Kadirzm lafından sonra anladım bende bi değişiklik olduğunu , ve bu durum git gide değişimlere yol açtı ve farklı farklı zamanlarda anlattıklarınızın çoğu ile karşı karşıya geldim ve sonuç ailem beni psikolojin bozulmuş olarak gördü , arkadaşlarım sen bir hiçsin olarak gördü.

  Sene 2015 ve ben hala yalnızlıktan ölmedim ama düşüncelerimi de değiştiremedim çünkü hoşuma böyle gidiyordu aslında , yalnız olmak güzel olmasa da farklı bir yaşantı tattım.

  Dayanamıyorum , hala yalnızım ve ölecem galiba... dedim ve araştırınca seni buldum ve iyi geldin teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzer yalnızlık hissini bende yaşadım, hala da yaşadığım olur. Fakat yalnızlık güzel şeydir, sana uygun olmayan kafa yapılarıyla birlikte olacağına yalnız olmak daha iyidir. Ayrıca bizden çoook var merak etme :) Moralini bozma :) Sana "psikolojin bozuk", "hiç" falan demeleri çok normal, dinleri onların inandıklarına inanmayanları öyle tasvir ediyor onlara ne yapsın yavrucaklar; "sana cin girmiş", "şeytan kulak memeni yalamış" falan demediklerine dua et sen.

   Umudunu kaybetme, senin gibi insanlarla konuş, onları bul, onlarla sosyalleş. Kısacası tek gereken şey bazı şeyleri değiştirmen. Umutsuz olma, ben hiç umudum yokken aşkımla karşılaştım; ki o da deist ;)

   Sil
 25. Çok uzun bir yazı yazmıştım ancak google hesabıma yönlendirince gitti ve çok üzüldüm. Şimdi tekrar yazma telefonda üşendirdi :p benden büyük bir insan bir abi olduğundan çok daha iyi kavradığına inanıyorum lakin düşündüğümü senin gibi yansıtamıyorum duygularıma kafamdakilere tercüman olmuşsun ELLERİNE SAĞLIK! Devamını beklerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, bu konuyla ilgili yeni yazılarım gelecek :)

   Sil
 26. Herkese iyi günler. Benim de bu konularla ilgili çok uzun bir hikayem var. Hikayemi ileride paylaşabilirim ama şu anda birkaç düşüncemi paylaşmak istiyorum. 45 yaşındayım yaklaşık 30 yıllık dindarlık geçmişim var. Bu dindarlıkta en aşırısından en incesine kadar yaşadım. Ama kendimi dürüstçe her sorguladığımda bu dine yüzde 100 inanmadığımı görüyordum. Kafamda pekçok cevaplanamayan sorular vardı. Eğer içinde islama karşı şüphen varsa zaten senin bu dindarlığını kabul etmeyecekti. işte bu yüzden ben de kafamdaki soruları çözmek ve tam inanmak için araştırmaya başladım. İşte bu noktada günümüzde internetin olması bize inanılmaz bir imkan sunuyor. Bundan en erken 30 yıl önce bile kimsenin bu kadar geniş araştıma imkanı yoktu. Bu yüzden internetin çok şeyi değiştireceğine inanıyorum. İnternet olmasaydı yine böyle bir araştırma yapmam hemen hemen imkansız olacaktı.

  İşte geçen sene tam bu vakitlerde araştırmaya, kuranı, hadisleri sorgulayarak okumaya başladım. Bu arada diğer dini meselerleri de araştırdım. Okudukça sarsılmaya başladım. İnandığım yapılara bir bir yıkılıyordu.adeta bir deprem yaşıyordum. dünya siyah beyaz gelmeye başladı. Sonra okumayı bıraktım. deprasyona girdim. tansiyon problemim çıktı. şu anda tansiyon ilaçları kullanıyorum. Fakat şu anda biraz iyiyim. Yine okumaya incelemeye devam ediyorum. Fakat inançlarım depremden sonraki harabeler gibi. Boşluğa düşmemek için hala namaz kılmaya devam ediyorum. Çünkü otuz yıllık bir geçmişi silip atmak çok uzun süreceğe benziyor.

  Şu anda deistler gibi düşünüyorum ama deistlikte de cevaplanması gereken bazı sorular var. Örneğin öldükten sonra yaşam yoksa yapılan iyilik ve kötülükler ne olacak. Yapılan kötülükler yanlarına kar mı kalacak. Bu pek adil değil.

  Bu süreçte ben neyim diye düşünürken rüyamda " Sen kainatın ve yaratıcının bir parçasısın." diye bir ses duydum.Bu bana mantıklı geldi ve beni bir nevi rahatlattı. Sonuçta ruh bir enerjidir. yok olmaz. İnsan ölünce vücudu bir elbise gibi terkediyor ama ruh yaşamaya devam ediyor. ve bu ruh yaratıcının bir parçası olabilir. Yani biz dünyada bir nevi bir survivor dayız. Survivor bitince biz yok olmayacağız. memleketimize döneceğiz D:) Daha söyleyebileceğim çok şey var. Daha sonra paylaşırım.
  iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle yaşadığın duyguyu anlayabiliyorum, bende benzer hisleri yaşadım. Fakat deistler ölümden sonra yaşam var yada yok demez. Çünkü bu inanç meselesi olduğundan kişiye göre değişir, çoğu deist tıpkı benim gibi bu konuda bir sürü ihtimal olabileceğini bilir ve o kısmına çok kafa yormaz. Örneğin ben, öldükten sonra olabileceklerle ilgili onlarca ihtimal yazabilirim, ki çoğu zaman aklıma gelirler bir bir. Fakat adı üstünde "ihtimal". Biz sadece düşünür, mantıklı bulduğumuza inanırız. Fakat ben dinlerdeki "ahiret" inancını ve "ceza sistemini" hiç mantıklı bulmuyorum.
   "Benim Tanrım" adlı yazımı okursanız demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. İyi günler dilerim ve geçte olsa aramıza hoş geldiniz, sorgulamak, anlatılanlara körü körüne inanmamak ve yaratıcıyı müdür belleyip memur gibi her gün ona ibadet ederek çalışmak mantık işi değildir.
   Ben bile insan olduğum halde, akvaryumda türlü zahmetlerle baktığım balıklarımdan bana ibadet etmelerini, ben geldiğimde hoplayıp zıplamalarını, eğilip kalkmalarını, günde 5 kere suyun dışına çıkıp nefessiz kalmalarını, yılın belli aylarında yemsiz aç kalmalarını falan istemiyorum. Tek bir şey istiyorum "sağlıklı ve huzurlu olmalarını".
   Neyse, görüşmek üzere, yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil
  2. Ayrıca "Tanrı Fikri Üzerine Deli Düşünceler" adlı yazımı da bir okuyun derim :) Din ve inançlarla ilgili bu yazılarıma en tepedeki menüden "Kategori" sekmesinden, oradan da "Din Konulu Yayınlar" a tıklayarak ulaşabilirsiniz.

   Sil
 27. mrh. adminim!
  size çok değişik bir fikir sunmak istiyorum.
  Hani müslüman dindar önder vaya alimleri vaazlarında diyor ya: "Yeterince kuran, hadis okumuyoruz bundan dolayı bu haldeyiz." diyorlar ya.
  Aynen katılıyorum. Bence kuranı ve hadisleri herkes hakkıyla okumalı.
  Tabii kuranı okurken bunu arapça değil Türkçe ve anlamaya çalışarak okumalı.yani sorgulayarak okumalı.
  Yıllarca insanlar çocuklarını kuran kurslarına gönderiyorlar. Çocuklar kuranı arapça okumayı öğreniyorlar.kuranı onlarca kere hatmediyorlar. Lakin kimse bu kuranda ne anlatıyor diye bir kez türkçesini okumuyor.
  Yıllarca belki yüzlerce defa kuranı hatmetmiş ablama bazı buhari hadislerini türkçe okudum. Bunlar yalandır. Öyle şey olur mu? dedi.
  Ben bile 30 yıl dindar olduğum halde kuranın türkçesini tam olarak hiç okumadım. Her okumaya giriştiğimde sürekli bir korkutma, tehdit vardı. Ben de bunları okuyup denilenleri yapmazsam hesabının sorulacağı korkusuyla sürekli yarım bıraktım. Taaki korkunun ecele faydası yoktur deyip sorgulayarak okumaya başlayana kadar.
  Zaten sorgulayarak okursan ve biraz akıl ve bilgi birikimin varsa işin yüzünü rahatlıkla anlarsın. Tabii bunu kabul etmek insanlara çok zor gelecektir.

  Yani insanlara söylemeliyiz ki: Kuranı ve hadisleri okuyun ama biraz sorgulayarak okuyun.
  Çünki insanların büyük çoğunluğu kuranı ve hadisleri okumuyor. Sadece din adamlarının kendilerine anlattığı hikayeleri dinliyorlar. Din adamları ise tabii ki olumsuz tarafları sürekli gizliyorlar. Dini kaynaklardaki çelişkileri kendilerine söyleyenlere ise iyi gözle bakmıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, bunu bende defalarca dedim, ama insanlar okumadan körü körüne inanıyo. Okuyan da anlamadığı dilde bişeyler söylüyo o kadar. Sonra bize dindarlık taslıyolar, dinimizi biliyoruz ayağı yapıyolar, nan ateistler, deistler falan onların dinini onlardan daha iyi biliyo, Kuranın, Tevratın, İncilin her şeyin Türkçesini okuyo ondan sonra zaten din denen şeyden sıyrılıyolar. Ama işte gel de anlat...

   Sil
 28. isminiz hala Abdullah mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çünkü isim değişmek kolay olsa da sonrası çok zor, tüm evraklarınızı tek tek yeniletmeniz gerekiyo, hangi biriyle uğraşayım :)
   Hem Ay'ı her zaman sevmişimdir, Abd-El-İlah, El-ilah-Al-ilah (Sin). Sin'in kulu, fena değil anlamı, çok fantastik wow daki kahraman isimleri gibi :D

   Sil
 29. ilginç neden sinin kulu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki arama kısmında (sol üstteki mercek sembolü) AL-İLAH diye aratarak o yazımı oku lütfen, o zaman daha iyi anlarsın. Özetle Al-ilah / El-ilah, arapların islamiyetten önceki en güçlü putlarının adıdır. O put da Ay Tanrısıdır ve diğer adı "Sin" dir.
   Çok detaya girmiyim, dediğim yazımı okuyun orada anlattım ;)

   Sil
 30. Tamamen duygularıma tercüman oldun. Merak ettiğim bir konu var benim ailem inanan ve inandıklarına da beni zorlayan bir aile ve bu şekilde düşündüğümü onlara söyleyemiyorum bu konuda ne yapabilirim sen neler yaptın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim ailem de aynı sizinki gibi merak etmeyin :) Fakat ben dayanamadım ve söyledim, o onların ise bu da benim inancım. Çok savaştım, aylarca kavga ettim, didiştik falan ama bunu göze almıştım. Artık kabullendiler, fakat anlamalarını beklemeyin. Tabi ki herkes annesini babasını sever, bunu yermek için söylemiyorum ama, anne babanız pek kültürlü değil ise, okumuş, anlayışlı insanlar değil iseler, kullandığınız kavramları anlamayacak iseler, anlatmaya çalışıp kendinizi yormanın pek de anlamı kalmıyor. Çünkü emin olun eğitimli olmayan anne babalar anlamıyorlar, zaten onlar aşırı ateşte harmanlanmış dinin içinde pişip gelmişler bu yaşlarına kadar (benim ailem böyle mesela). Yani söylerseniz, kendinizi anlatmak ve anlaşılmak için çok detaya girip kendinizi harap etmeyin diye diyorum bunu, şahsen ben boşu boşuna çok tırmaladım, artık uğraşmıyorum anlatmakla, biliyolar o kadar :)
   Teşekkürler, iyi günler.

   Sil
  2. Ben de söylemek istiyorum ama beraber yaşıyor olmak büyük sorun biraz ters bile konuşsam haşaya bağlıyorlar susuyorum şu an mesela evdeyim diye oruç tutuyorum 21 yaşında adamım artık baya koyuyor yani. Cevap için çok teşekkürler :)

   Sil
  3. Ben 1986 doğumluyum ve bende ailemle yaşıyorum. Demem o ki, koymasın boşver :)

   Sil
 31. Yorumların ve görüşlerin çok aydınlattı gerçekten çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 32. AYETLER
  Sonunda güneşin battığı yere varınca güneşi, çamurlu bir su pınarında batarken buldu. Orada rastladığı bir toplum ile ilgili olarak kendisine «Ey Zülkarneyn, onlara istersen ceza ver, istersen kendilerine iyi davran» dedik.Kehf, 86).

  Sonra, bir yol daha tuttu. Nihayet güneşin doğduğu yere vardığında, güneşin kendilerini ondan koruyacak bir siper yapmadığımız bir kavim üzerine doğmakta olduğunu gördü. (Kehf, 89-90)
  Burdaki Zulkarneyn Herkül gibi masalsı bir peygamber ve güneşin doğduğu ve battığı yere kadar gidebilen bir kişi.
  HADİS
  760 - Ebu Zerr (radiyallahu anh) anlatiyor: "Ben Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ile birlikte, mescidde idim, o sirada gunes batiyordu. Bana:
  " Ey Ebu Zerr, biliyor musun gunes nereye gidiyor?" diye sordu.
  "- Allah ve Resulu, daha iyi bilir" dedim.
  "- Arsin altinda secde etmeye gidiyor. (Secde icin once) izin ister. Kendisine izin verilir. Secde ettigi halde kendisinden bunun kabul edilmeyecegi zaman yakindir. O zaman izin ister fakat verilmez, kendisine: "Geldigin yere don ve battigin yerden dog" denir. iste bunu su ayet ifade etmektedir: "Gunes de (ilahi bir ayettir ki) mustekarrina (duracagi zamana) kadar cereyan etmektedir..." (Ya-Sin, 38). Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ilave etti:
  " Bu (durma hadisesi) ne zamandir, bilir misin? Bu, kisiye imaninin fayda vermeyecegi, artik inancsiz hale geldigi zamandir."
  Buhari, Tefsir,Yasin 1, Bed'u'l-halk 4, Tevhid 22, 23; Muslim, Iman 250 (159); Tirmizi, Tefsir, Yasin,(3225).

  “Ayrıca kuranın pek çok yerinde “Doğunun , batının ve ikisi arasındakilerin rabbi” ifadesi geçmekte. Bu ise “dünyanın bir tarafı doğu bir tarafı batı ve ortada ise dünya” şeklinde okunabilir.

  Bu ayet ve hadisleri okuyan herkes şunu anlar: Dünya düz bir yerdir doğu ile batı arasındadır. Güneş geceleri balçıklı bir suda yerin altına batmakta gündüzleri tekrar gökyüzüne çıkmaktadır.
  Bunlara en erken 100 yıl önceki insanlar rahatlıkla inanabilirdi. Ama bugünki bilim ışığında bunlara çocuklar bile inanmaz. Anca bebelere masal olur.
  Kendilerine alim diyen zatlar bunlara sadece kendilerine göre sadece yorum getirebilir. Ama durum bence açık bir şekilde ortadadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim çok güzel ifade etmişsin de sen gel de bunu inananlara anlat. Büyük bir ısrar ve körlükle sıkı sıkıya inanıyolar. Şu yazdıklarına, sırf inançlarını kaybetmemek için 40 farklı kılıf ve anlam bulurlar emin ol, çünkü ben çok yaşadım ve gördüm.

   İşlerine geldiğinde ayet ve hadisin anlamı direk okunduğunda anlaşıldığı gibidir, ama işlerine gelmiyor ise ayetin ve hadisin anlamı farklı anlamlar içeriyodur, anlamaya da kendilerinin ve tüm insanların beyni yetmiyordur. Mantık bu...

   Sil
 33. sayın adminim,
  onca uzun yazılarını hiç sıkılmadan okudum. hem çok basit ve açıklayıcı anlatıyorsun hem de cem yılmaz kadar espri katıyorsun.Neden deist oldum 3 serisinin (üçlemesinin) üçüncüsün bekliyoruz. TEBRİK EDERİM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, ama üçüncüsünü yazmayı pek düşünmüyorum :) Teşekkürler :)

   Sil
 34. Bir şey soracağım Adminim:
  Ben kendimle kaldığımda sürekli bu dini konuları düşünüp sorguluyorum. Acaba siz de mi öylesiniz? Yoksa siz tam olarak bir sonuca vardınız mı? Ne kadar saçma olsa da yine de insan acaba diye içinden geçiriyor. Örneğin ben müslüman olmasaydım ve bu dini yeni öğrenseydim ve tüm bilgileri şu anki boyutuyla bilseydim bu dini seçebileceğimi sanmazdım.

  Çoğu insan ise din onların umurunda değilmiş gibi görünüyor bana. Acaba bu insanlar kendileriyle kaldığında ne düşünüyor.(Nereden geldik nereye gidiyoruz manasından)
  Peki biz neden bu kadar sorguluyoruz. Neden bu kadar kafa yoruyoruz. Biz diğer insanlardan farklı mıyız aceba. Yoksa bu belli bir süreç mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle şöyle diyeyim, bu yapı meselesi aslında, yani ben öyle düşünüyorum. Bizim gibi sorgulayan tiplerin sorgulaması hiçbir zaman bitmez bence. Fakat şu oluyor, mesela ben sorgularken bile dinleri değil Tanrı fikrini, evreni yada farklı şeyleri sorguluyorum. Yani işin din, kitap, fasa fiso kısmında içim öyle rahat öyle huzurluyum ki anlatamam sana :)

   Bu belli bir süreç evet, fakat bu süreç bitecek diyemem sana, dediğim gibi inancın, zihnindeki Tanrı fikri ve düzen tam olarak oturduğunda bunları düşünmeyi bırakıp yukarıda yazdığım şeyleri düşünmeye yöneliyorsun. Sen o süreci henüz atlatamamışsın ondandır. Ben bu süreci atlatana kadar abartısız her günümün 8-10 saatini bunları araştırıp okumakla, geri kalan zamanlarımı da düşünmekle geçirirdim, yani normal durumdasın merak etme :)

   Şimdi ise sadece Tanrı fikri üzerine düşündüğüm oluyor zaman zaman. Bunu da daha iyi anlaman için "Tanrı Fikri Üzerine Deli Düşünceler" adlı yazımı okuyabilirsin :) İyi günler.

   Sil
  2. mrb. Admin panpa!
   birbuçuk yıl aradan sonra yukardaki yazımı görünce bana biraz garip geldi. Ben o zamandan beri çok mesafe kaydettim. Eski bunalımlı zamanlarım bir kısmı geride kaldı. Şimdi daha hayata bağlandım.

   Dinlarin artık insan ürünü olduğuna neredeyse eminim. Ama 20 yıllık dindarlık hayatından kurtulmam pek kolay olmadı. Hala günde bir iki vakit namaz kılıyorum ama formalite icabı. Hani yıllarca eroin kullanan biri bunu nasıl aniden bırakınca çok büyük sıkıntılar çekmesi gibi ben de ondan dolayı hala namaz kılıyorum. türkiyede en güvendiğim en inandığım din adamları ve yazarların ne kadar sahte olduğunu da görünce bu benim dinden uzaklaşmama yardım etti. Onlara teşekkür mü etsem bimiyorum.

   Neyse fazla kafanı ağrıtmak istemiyorum. Dinde ilk boşluğa düştüğümde çevremde kimse yoktu. İnternette seni buldum. Bana ilkyardım simidi olmuştun. Bunun için sana çok teşekkür ederim.

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim, faydam olduysa ne mutlu bana :)

   Sil
 35. Sayın admin liseden bir arkadaşın olarak kararına ve duşuncene saygı duyuyorum her şeyin nihayetin de bir bedeli var
  Bu arada 2 yazı ve yorumlar telefondan okuyunca çook uzun sürdü lan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Nihayetin bir bedeli var" çok kesin bi yargı arkadaşım. Bu kişinin inancına göre değişen bi durum. Sen ahirete inanıyosan tabiki senin için nihayetin bedeli olacaktır, çünkü inancın seni böyle düşünmeye itiyor. Fakat dünya üzerinde sayısız din ve inanış var, hepsine göre "nihayet" farklı, hatta bazılarına göre "yok" bile. Benim Tanrı inancımın bana bedel ödeteceğini düşünmüyorum, o fikirlerden sıyrılalı çok oldu, içim huzur dolu.

   Evet bu 2 yazım çok uzun zaten, birde telefondan açınca daha da uzun görünür in in bitmez :D Bu arada Liseden hangi arkadaşımsın diye sormayayım, çünkü bilmemi istesen zaten yazardın :)
   Yorum için teşekkürler, mutluluklar...

   Sil
 36. Yazdıklarından keyif aldım çok haklısın admin :) bende bişey söylemek istiyorum kadınlarla ilgili belki biraz alakasız ama . Evlenmeden sevişmem der yani binevi seks objesi olmadıgını savunur ama kendisini nedense gelecekteki kocasına hediye paketi gibi hazırlar buda ayrı bi ironiiiii

  YanıtlaSil
 37. Sayin admin öldukten sonra noluyorpeki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sorunun cevabını verebilmem için benim Tanrı olmam gerekir ama değilim :) Orasını hiç kimse bilemez ki. Her din bunu bildiğini iddia ederek farklı farklı şeyler anlattı insanlara ve uyulması gereken dinlerini önlerine serip insanların düşünme, sorgulama yetisini kısıtladılar, rahat rahat yönettiler onları. Öldükten sonra ne olacağı tam bir bilinmezliktir, kimine göre reenkarne olursun, kimine göre cennette huri kucaklar, cehennemde kazanda yemek olursun, kimilerine göre bir parçası olduğun Tanrıya geri dönersin, kimilerine göre farklı boyutlarda yaşamaya devam edersin, falan falan :)

   Mesela:

   BUDİZME GÖRE ÖLÜMDEN SONRA
   Budistlere göre insan nirvanaya ulaşınca, Buda haline ge­lir. Böylece önceki hayatlarının yüzlerce, binlercesini yaşar ve bu süreç içinde ruhsal olgunlaşma sürecini hatırlar. Budistlere göre bir kere yaşamak yeterli değildir, İnsanın yaşamış olduğu hayat­ların adeti, onun esas kişiliğinin temelini teşkil eder. Yani ez­cümle olarak onlara göre ruhî olgunluğa erişmek için bir hayal yeterli değildir. Bunun için reenkarnasyon olmalı ve insan ruhî olgunluğa erişinceye kadar gidip gelmelidir.

   HİNDUİZME GÖRE ÖLÜMDEN SONRA
   Hinduizm'de de Budizm'de olduğu gibi olgunluğa ulaş­mak için tek bir hayat yeterli değildir, insan “moksha”ya ulaştığı zaman aydınlanır ve “jivanmukti” haline gelir. Böylece birçok, belki de sonsuz şekilde gidip gelmede yaşanan hayatlar, insan şahsiyetinin özünü oluştururlar [129]. Hinduların büyük çoğunlu­ğu, ruhun ölümsüzlüğüne inanmışlar ve ölümden sonra neler olacağı konusunu da sorgulamışlardır. Hindu inançlarına göre ölülerin bazıları insan, kuş veya hayvan olarak tekrar doğdukla­rı gibi bazıları da ağaç gibi, hareket etmeyen objeler şeklinde dünyaya tekrar gelir. Yeniden dünyaya gelmede sahip olunacak biçimler, dünyadayken yapılan fiillere göre değişir. Günâhları iyi işlerinden daha fazla olanlar, yaratılış dizisinin en aşağısına iner­ler. Eğer sevaplar daha fazla olursa, yaratılış dizisinde yukarılara doğru tırmanırlar. Hindulara göre mutlak saadet, insanın bu fâ­ni dünyada devamlı süregiden doğum-ölüm dairelerinden kurtulmasıyla mümkün olur. Doğumun ölüm, ölümün de doğum için olduğunu düşünen Hindular, ölümün kaçınılmaz olduğu gibi, doğumun da kaçınılmaz olduğuna inanırlar. Hindu için ölüm, bir son olmadığı için bir bir korku veya dehşet yaratma­ması gerekir. Zira o sadece bir hayat yaşamayacağına, seri do­ğumlar sayesinde tekrar geri geleceğine, bu doğum ve ölümle­rin, ruhunun evrenin ruhuna karışıncaya kadar devam edeceği­ne inanır.

   SİHLERE GÖRE ÖLÜMDEN SONRA
   Sihler reenkarnasyona inanırlar. Tüm yaratıkların, öldükten sonra farklı vücutlara geçen bir ruha sahip olduğuna inanılır. Bu ruh göçü bağımsızlığa, özgürlüğe ulaşılana kadar devam eder. Sih dini kurtuluşun tek yolu olarak görülmez; diğer dinlerden insanlar da kurtuluşa erebilirler. Bu kavram diğer Dharmik dinler ile ortaktır.

   İslamiyet, Hristiyanlık gibi dinlerde zaten biliyoruz ölüm sonrasını :) Bunlar böööyle devam eder, malum onlarca din, yüzlerce inanış var. Kısacası koca bir bilinmezlik, neye inanacağın sana kalıyor :)

   Sil
  2. Ben bu anlattıklarından şunu çıkardım. Dünyanın her bölgesi kendince bir görüş geliştirmiştir. Hindistan ve çevresi ruhların sürekli gelip giderek olgunlaştığı konusu üzerinde dururken, ortadoğu bölgesinden gelenler öldükten sonra cennet cehenneme gitmeden söz etmiş, Çin japonya ve çevresindeki bölgelerde kendince bir din geliştirmiştir.

   Bütün bunlardan şu çıkıyor insanlar hayatı sorgulayıp kendince bir takım düşünceler üretmişler ve bu zamanla din haline gelmiş.

   Eğer dini allah göndermiş olsaydı dünyanın hertarafındaki dini görüşlerin paralel olması gerekirdi. Allah sadece ortadoğu bölgesiyle ilgilenmişse bu da demektir ki Allah arap tanrısıdır ve diger sıradan tanrılardan biridir.

   Sonuç olarak yaratıcı din, kitap, elçi falan filan göndermedi hepsi insan ürünüdür.

   Bunların insan ürünü olduğunu bu dinleri sorguladığımızda zaten çok rahatlıkla görülebiliniyor.
   Ama insanla sorgulamaktan korktukları için bunları olduğu gibi kabul ediyor. Bunun da pekçok sebebi var. Ya yeterli bilgi seviyesinde değil, ya dinlarle ilgilenmiyor çevresinde insanlar ne yapıyorsa onları taklit ediyor vb.

   Sil
 38. 16 yaşındayım ve 2 aydır aşırı fazla araştırma yaptım okudum ve en sonda senin yazını okudum abbullah abi kuran zaten ilk araştırmaya başladığımda benim için bitmişti tanrı ise bizi sevmiyo neyse gerçekten güzel bir çalışma olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen erken başlamışsın, keşke bende senin yaşlarındayken uyansaydım, o yaşta elimde cüzle camiye gidiyodum ben :) Tanrının bizi sevip sevmemesine gelirsek, o konu çok karışık. Ama sevmediğine inandırma kendini :)
   Teşekkürler, mutluluklar.

   Sil
 39. Ailem fena halde gelenekçi olmasına rağmen modern görünümlüdür. Baş örtüsü, namaz benzeri bir zorlamayla karşılaşmasam da Kuran kursuna gittim. Her ne kadar baskıcı olmamaya çalışsalar da arada kalmış bir aile yapım var. Karadenizli ve nerdeyse tüm aile fertleri dinin gereklerini yere getiriyor. Sadece son nesil kısmen törpülenmiş. Eminim ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Düşünmeye başladığımdan beri hep sorguladığım bir konu oldu din. Allah ile ilgili bana ilk anlatımları benim sorularıma karşılık verdiler. Ki bu 5 yaşlarıma falan denk geliyor. Gayet tatmin eden cevaplar almıştım ama zamanla bunlar yetmedi. Ne gittiğim kurslarda aldığım cevaplar yeterli oluyordu ne de din hocalarım. Her gece Allahım inancımı kuvvetlendir, doğru yoldan saptırma diye dualar ediyorum hala. Çünkü beynim düşünmeyi bırakmıyor. Kendimce cevaplar bulup boğulacak gibi olmaktan kurtuluyorum aslında ama bahsettiğiniz ayetler gibi tüylerimi diken diken eden şeyler de var. Geçen yıl ateist bir arkadaşımla konuşurken fark ettim. Bilim çok mantıklı açıklıyordu nasıl varolduğumuzu. Ama bu bana yeterli gelmiyordu işte. Ben zaman zaman depresif hallere giren biriyim. İntihar fikri 7-8 yaşlarındayken bile cazip gelirdi. En büyük sorum buydu zaten. Ölüm her şeyin cevabıydı benim için. Bir arkadaşıma sormuştum, hiç intiharı düşündün mü diye. Bana manyak mısın cehenneme tek yönlü gidiş bileti dediğinde başımdan aşağı kaynar sular boşaldı. Hem o hem ateist arkadaşım sağolsun bana bir şeyi fark ettirdiler. İnanmak ihtiyaç. Tıpkı telefon gibi ihtiyaçtan doğan bir sonuç. Belki beşeri bir kandırmaca, bilmiyorum. Ama kendimden daha büyük bir şeye inanmazsam içimdeki boşluğu nasıl dolduracağımı bilmiyorum. Eğer ahirete inanmazsam nasıl katlanabileceğimi bilmiyorum. Hayatım öyle çok zor bir hayat değil, ama herkesin hayatında değişmesini istediği bir şeyler vardır. Ve herkesin yaşadığı zorluk farklı, dayanma gücü farklıdır. Bu anlayıştan ve ahiret inancımdan ötürü yazınızda katılmadığım yer adalet ve Yaratıcının eşitsizliği konusu.
  Çok fazla daldan dala atlıyorum içimdeki nehir kelimelere dönüşmek istiyor kusura bakmayın.
  Tevrat, İncil ve Kuran'ı karıştırmış biriyim. Şans eseri rastlayabileceğim en iyi din hocalarına rastladığımdan bu. Gayet açık fikirli insanlardı. Derste dayatılan din kitapları yerine ahlak olurdu. Sorular ve cevaplar olurdu. Kurandaki çelişkiye düşen yazılar tartışılırdı. Aldığımız cevaplar o şu olayın üstüne gelmişten fazlasıydı her zaman. Tevrat ve İncili de onların sınıfa getirmesiyle merak etmiştim zaten. Ve onlar gibi dindarlar beni hala bu inançda tutuyor.
  Yine de bir müslüman olarak Kuranı incelemeye devam etmem gerektiğini hatırlattınız bana. Belki de kendi sorularımı sormaktan çekinmeden devam etmeliyim yoluma. Çünkü dinden çıkmaktan korktuğum için zihnimdeki sesleri susturmaya çalışmamam gerektiğini biliyorum. Eh gibi cevaplar yerine net cevaplar almam gerektiğini biliyorum. Ama inanmam gerektiğini de biliyorum.
  İnanıyorum çünkü inanmaya ihtiyacım var.
  İnanıyorum çünkü inanmamanın getireceği zorluklara katlanabileceğimi sanmıyorum.
  Size teşekkür ederim içimi kavuran bazı konuları siz de dile getirdiğiniz için. 18 yaşındayım. Önerdiğiniz kitapları da okuyacağım. Daha evvelki sorgulamalarımın sonunda dinine daha bağlı bir hale dönüşmüştüm. Ama hala içimi kemiren bir şeyler olduğunu biliyorum. Sonu nasıl biter bilmiyorum ama umarım sizin gibi huzuru bulduğum bir yerde biter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanmak bana göre de bir ihtiyaç, ama insanların sadece Tanrıya(Allah, Yaratıcı ne dersen) yönelmesi gerektiğini ve insan uydurması diğer her şeyi bırakması gerektiğini düşünüyorum. Dinler var oldukça insanlar arasında hiçbir zaman barış olamaz, bu apaçık ortadadır. Tanrı her yolladığı kitapta diğer toplumları birbirine düşman edecek ayetler yollayıp (ki bunu 2 den fazla kez yapıp) tüm insanları birbirine düşman yapacak bir varlık olamaz. Bu olsa olsa İNSAN olur :)
   Umarım huzuru bulursun sevgili kardeşim, mutluluklar :)

   Sil
  2. Şimdiye kadar Yaratıcının varlığını ve diğer dinleri sorgularken İslama yeterince dokunmamışım, içgüdüsel belki de yetiştirilişimle alakalı. İyi dileklerin için teşekkür ederim :)

   Sil
 40. +++1 Ahahah zevkle okudum yazını. Aklımda kalanları veya bilmediklerimi öğrettiğin için çok teşekkür ederim. Eminim söven ergenler bile olmuştur ama umarım onlarda gerçeği görür kısa zamanda.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba, karşıt görüşlü yorumları kafadan elemen güzel bir tartışma ortamının oluşmasına engel olmuş. Yorumların birçoğunu okudum ve okuduklarımın 10 da dokuzu "Bende böyle düşünüyorum sen süper yazmışsın bla bla.. " gibi yorumlar. Maalesef oldukçada uzunlar sayfanın altına inmek bile uzun sürdü in in bitmiyor.
  Ben dindar değilim sadece kendi görüşümü açıklamak istedim tabi yayınlarsan; Sonsuz cennet ve cehenemin anlamı kalmadığında Allah inancıda bitti fakat aklıma şöyle bir şey geliyor: İnsan ruhu yada bilinci bir işletim sistemidir. Başka bedenlere ve bilgisayarlara aktarılabilir. Rus zengin Abromoviç sırf bu yüzden bilim adamı ordusu kurmuş haberlerde okumuştum. Peki bu gerçekse ve bir yaratıcı da varsa zaten uçsuz bucaksız cennet ve cehennem yaratmak verimsiz olacağı için en kolayı tüm programları bir süper bilgisayara yüklemez mi? Öyle ya canımız her istediğinde yiyoruz içiyoruz tuvalet ihtiyacı yok 10 kaplan gücündeyiz herşey serbest. Dünyadaki eşlerin seninle artı 72 huri de var yanında. Şarap akan ırmakta yüzüyorsun ama sarhoş bile olmuyorsun. Bir de dünyadaki eşin yanında tamam da madem cennete gitmeye hak kazandı neden onunda erkek hurileri yok yada varsa modern(!) bir aile gibi mi takılıcaklar cennette koca ve karısı erkek ve dişi huriler grup falan...
  Uzun lafın kısası gerçek tanrı insandır çünkü hepsini insan yarattı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle karşıt görüşlü yorumları yayınlamayışımın kendimce sebepleri var;
   1) Tartışma ortamı istemiyorum zaten, burası tartışma platformu değil ki benim mizah blogum. Ben sadece neden inancımı değiştirdiğimi yazdım. Yani "hadi gelin tartışalım, hadi bakalım siz mi haklısınız ben mi dindarlar?" falan modunda değilim, o amaçla da yazmadım, o amaçla ilgili bir ton facebook grubu var zaten, tartışmak isteyenler o gruplara takılsın.

   2) Düzgün yorumlar geliyor da ben mi yayınlamıyorum? :) Kimse kusura bakmasın ama klasik "Allahu teala yaparsa olur" yok efem "kulağının arkasını görmüyosun ama inanıyosun" tarzı yorum atanların yorumunu yayınlayacak değilim. Deizm konulu yazılarımda inanan arkadaşların da yayınlanan yorumları var, ama onlar istisna olarak nezaket sahibi, hoşgörülü, akıl verme derdinde olmayan akıllı insanlar. Herkesin yorumunu yayınlamam, çünkü diğer türlü blogda cuma hutbesi yayınlanıyor gibi olur.

   3) İnsanları din denen saçmalıktan sıyırmak, biraz kafa açmalarını sağlamaktı bu yazıları yazma amaçlarımdan birisi de. O yüzden dindar yorumlarını yayınlayıp insanların kafasını bulandırmak istemiyorum. Türkiye zaten kafa yıkayan, kendi inancını daha kundaktan itibaren bize empoze eden bu insanlarla dolu, yorum yayınlamama gerek yok, her yerimizde onlar var. Söyleyecekleri her kelimeyi en az 100 kere duyduk.

   Yukarıdaki sebeplerden ötürü yayınlamıyorum, dediğim gibi tartışma platformu değil burası, benim blogum :) Kimseyi inandırmaya çalışmıyorum, kimsede beni inandırmaya çalışmasın. Kimseyi suçlamıyorum o yüzden kimse savunma makamı moduna girmemeli.

   Sondaki birçok kısma katılıyorum, insanın Tanrı olduğu kısmı hariç. Benim tanrı görüşüm çok farklı. Yukarıdaki menüden "din konulu yayınlar" kısmına tıklayıp "benim tanrım" adlı yazımı okursan beni daha iyi anlarsın diye düşünüyorum.

   He aklıma gelen onlarca ihtimal yok değil mi? Var :)
   Onları da "Tanrı fikri üzerine deli düşünceler" adlı yazımda okuyabilirsin :)

   İyi geceler.

   Sil
 42. Ben eskiden beri Nietzscheyi okur ve dinimiz dogru olamaz derdim. Fakat çevremde herkes müslüman oldugundan aceba ben mi yaniliyorum diye düşünürdüm. Sayende yalnız olmadığımı gördüm. Iyi ki varsın Panpa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz aynı düşüncelere kapıldık zamanında :)
   Teşekkürler.

   Sil
 43. Öncelikle çok zeki olduğunu ve bu zekanin kendi kendine olamayacağini biyolojiden bildiğimiz üzere genlerinden geldiğini ve genler söz konusu ise sonuçta insanlik deviniminde bugün var olduğunu söyleyerek baslamis olayim.Harika.Gerçekten nokta atislari ve düsünme yetisine sahipsin.Dinlerin(ibrahimi)kökeni hep ayni iken milyarlarca insanin var olusu ve essiz medeniyetlerin var olusu zaten basli basina bir cevap.Fakat bunlarin ötesinde milyarlarca gezegen ve big bang teoremi isiginda bir var olus gercegi var.Var olus varsa bir de var eden(türkcede tanri,arapcada allah)var olmali.Peki tanri bilinen evrenin mi tanrisi?paralel evrenler,kara delikler ne peki?bu milyarlarca gezegenden en kofigi dünyadaki suya ve havaya muhtac insanin önemi nedir?herseyi yapsa da bir tufanla yada degisimle yok oluyor.Yeniden imkan ve seraatinde nasilsa ortaya cikiyor.Düsünüyorsa var,varsa düsünüyor.Var olus sebebi ne?hic bir sey yok olmaz.sadece enerji boyut degistiriyorsa ruh nereye gidecek?var sayalim gittigi yerde ne olacak?keske hersey bilinene inanilacak kadar basit olsaydi.Ya bilemediklerimiz?Ya sonumuz?Ya sevdiklerimiz:agizimizdaki disler gibi kaybetmek degil ki?onlari menfaatsiz seviyoruz.Onlar ne olacak?80-maximum 100yildan sonraki ruh nerde?dogarken bilmedik.Ölürken de mi bilmeyecegiz ama var olduk.Nereden geldi bu enerji(ruh)?herseyin basladigi ve bitecegi o günün şerefine.

  YanıtlaSil
 44. Sanırım deist olma yolunda herkes aynı süreçlerden geçiyor.Çünkü yazdıklarınızda tamamen kendimi gördüm.Tamamen aynı ayetler aynı hadisler kafamı karıştırdı.Bende kendi kendime evrenin tanrı olabilme olasılığını düşündüm.Panteizm deniyormuş,yalnız değilmişim.Hele senin şu neden deist oldum 1-2 yazılarını okuyunca hiç de yalnız olmadığımı gördüm.

  YanıtlaSil
 45. Meraba ben işe gitmek zorunda olduğum için çok kısa bir şekilde sorumu soracağım, bende deistim :) fakat sana sormak istediğim neden evrime inanmadığın :) yani yaratıcı olduğunu neden düşünüyorsun, benim beynimi kurcalayan soru bu :) görüp cevap vermen umuduyla iyi günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben evrime inanmıyor değilim ki :) Beni daha iyi anlaman için "Benim Tanrım" adlı yazımı okumanı tavsiye ederim, orada bu konudan bahsediyorum ;)

   Sil
 46. DİYORLARYA MUHAMMMED AİLESİ İLE OLANLARI ANLATMIŞ SAÇMA BUNU ANLATAN PEYGAMBER AYNI ZAMANDA ŞU HİKAYEYİDE ANLATMIŞ OLMALI ONLARA AİLE İÇERİSİNDE YAŞANANLARI DIŞARDAKİ İNSANLARA ANLATMAK TA GÜNAH TAM OLARAK AYET FALAN BİLMİYORUM AMA BÖYLEBİŞEYDİ YANİ YARATICILARI O YUMUŞAK DENİLEN ALLAH EĞER ANLATIRSANIZ YAKARMIŞ :) İSLAMDA ÖZGÜRLÜK DİYE BİRŞEY YOK ! HİÇ OLMADIDA BENCE ZAMANINDA 7/24 DİNE YÖNELMİŞTİM FAKAT ÇOK BÜYÜK SIKINTILARIM VARDI ŞUAN RESMİ TATİLDEYİM SANKİ BEN DİNE YÖNELMEDİKÇE HAYATIM 4*4 LÜK İLERLLİYOR GALİBA ÖDÜL ALDIM EMEKLİYE AYRILDIM :)

  YanıtlaSil
 47. Kardeş emeğine yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
 48. Sizce tanrı cennnet vaad etmese insanlar tanrıya ve dinlere inanırmıydı :) her şeyi cehennem korkusuyla yapmıyorlarmı.

  YanıtlaSil
 49. Hocam hala burda mısın bilmem ama 7 yasimda bagnazlik kelimesinin anlamini ogrendim 9 yildir dusunuyordum bu yaziyi okuyunca anladim yazi guzelmis arkadaslarima anlatiyorum sus "cehhennem" var diyorlar bende senin dedigin gibi turkiyede dogmasan ne dusunecektin arayip da bulmazdin deyince susuyorlar bir de israr edisleri var ya o zaman kahkaha atiyorum

  YanıtlaSil
 50. Panpa sana katılıyorum. Türkiye gerçek islamı yaşamıyo. Mevzuyu anlamak için tarihe bakmak yeterli. Pagan Türkler islamiyetle yanlış tanışmış, islamı kendi kültürü ile harmanlayıp benimsemiştir. Daha sonra Türklerin Anadoluya yayılmasına öncü ettiği islam da bu yönde gelişti. Osmanoğullarının halifeliği alması ile birlikte TÜRK İSLAMı neredeyse tüm islam coğrafyasına yayıldı(Arap Yarımadası hariç). Bu yüzden ışide araplara felan hiç çekinmeden gerçek islam bu değil diyebiliyorlar. Asıl islamın onların yaşadığının, kendilerinin toz pembe bir hayale inandıklarının, yaşadıkları islamın türklerin pagan ahlak ve kültüründen türediğinin farkında değil hiç kimse. Bu yüzden yazılarının ve aydınlatmalrının devamını dilerim. Eline yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
 51. Benim de kafam bir süredir inanılmaz karışık,ailem muhafazakar bir aile o yüzden sorgulamaya geç başladım diyebilirim..Daha çocukken kafamı kurcalayan durumlar vardı ama günah korkusuyla sorgulamaktan hep kaçıyordum.Sorguladıkça aydınlandığımı hafiflediğimi hissediyorum.En çok kafamı kurcalayan sorular ,bir kadın olarak,Kuranda kadınların hep ikinci planda olmasıyla ilgili. Erkek tahrik olmasın diye kadının kapanmak zorunda olması,kocasına hizmet eden kadının bin şehit sevabı alması,gerekli durumlarda erkeklerin karılarını yola getirmek için hafifçe onlara vurabilecekleri v.b... Tüm bunlar kafamda hiçbirzaman oturmadı.Böylesine büyük bir evreni yaratan yaratıcı hem böyle ayrımcı olamazdı,hem de ufak meselelerle uğraşmazdı bana göre.Hala sorgulamaya devam ediyorum.Yaratıcıya inanıyorum ama dinler be kutsal kitaplar insan eliyle yazılmış bana göre. Herkesin inancına saygım var ama sorgulamak gerekli ve de ihtiyaç diye düşünüyorum.Yazılarınızı da çok beğendim buarada teşekkürler paylaşımlarınız için:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, doğru yoldasın için rahat olsun. Tüm dinler ve hatta din içinde anlatılan efsane olaylar hep birbirlerinden ve hatta mitolojiden çalıntıdır. Yaratıcının dine, insanları bölüp etiketlemeye ihtiyacı olmaz-olamaz. Bir yaratıcı varsa, o herkesi kucaklamalıdır, zira yaratan kendisi olduğuna göre "beğenmeyip çöpe atma" lüksü yoktur. İyide olsa kötüde olsa, sonsuz evren (ki biz %1ini bile ancak biliyoruz) her şeyiyle Tanrıdır.

   Sil
 52. Uzun süredir dinimi sorguluyorum. Ve karsima deistlik cikti sonra da siz deistlik bunca yildir inandigim seyden cok daha mantikli gedi cok daha dogru yazdiklarinizi okuyunca daha cok sorgulamaya basladim yazdiklarinizi okurken ben yillarca nasil koru korune inandim dedim suan nasilda mantiksiz geliyo. Aklima takilan tek bir soru var ve bana yardimci olmaniza ihtiyacim var . siz yaratanin evren olduguna inandiginizi soylemişsiniz evren derkennkast ettiginizi biraz aciklar misiniz cunku eger yaratan evrense ona zarar vermemize nasil izin veriyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaratıcı evrendir ve görüp göremediğimiz her şey, bizde dahil, onun yapı taşlarıyız. Evrene zarar veremez, verdiğini düşünürsün sadece bakış açını değiştirmelisin. Çünkü eğer dikkat edersen evrende sınırsız bir döngü vardır ve bu döngü herşeyi, çürümüş şeyleri cesetleri bile kullanacak bir mükemmelliktedir. Bir dağı patlatsan, o patlayan dağdaki kayaları da patlatsan, o parçaları atomlarına da ayırsan, hatta atomu da parçalayıp enerji açığa çıkarsan, hepsi evren tarafından bir döngü için kullanılır, yani ne yaparsan yap zarar veremezsin :) İnsan ve hayvan ölüleri bile azot oluşmasına ve bitkilerin beslenmesine fayda sağladığı gibi uzuuuun zaman belli işlemlerden geçerse maden olur :)

   Sil
 53. öncelikle inandigin dine saygim sonsuz benim de bi takim yasadigim olaylar var ve bu netice dogrultusunda ben de dini sorgulamak istiyorum ama suan islamdan vazgecmedim biraz kafa yorup araştircam yasim daha kucuk(16) icinde bulundugum durumlar beni dinden sogutmaya basliyor soyle diyebilirsin daha yasin 16 ne gorup gecirdin dogrudur ailesel mevzular filan her ne kadar da allah a yavraldiysam islerim duzgun gitmiyor bu nedenle de senin blog sayfani gordum ilgimi cekti okumaya basladim hak buldumda bu yuzden dinleri arastircam sizden istedigim nerden basliyayim nereleri okuyayim kafamda tonlsrca soru var ve bu yazdiklarin benim sorularima cevap verdigi aşikar ne yapayim neleri okuyayim deist uzerine ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim üstteki menüden Kategori > Din konulu yayınlar'a tıkla. Orada "Din ve inanç üzerine pdf kitaplar" diye bir yazı var ona tıkla, okuman gereken her kitabı pdf olarak orada bulacaksın (özellikle Turan Dursun).

   Yada o şekilde bulamam dersen (cep telefonundan girenler için zor olabiliyor) google'a din üzerine pdf kitaplar yazıp ara zaten benim o yazım çıkar, oradan bu kitapları indirip okuyabilirsin.

   Sil
 54. kardesim yazini bir solukta okudum. o kadar icimden gecenleri dile getirmissin ki..aslinda benim gibi düsünen birisinin olmasi beni bir yönden cok rahatlatti..ben suna inaniyorum cok kisi bunlari hissediyordur ama dile getiremiyordur...el alem ne der. hakkimda ne düsünülür gibi sacma sapan düsünceler bizi susmaya hatta sorgulamamaya itiyor... bunun icin sana tesekkür ederim..benim veya bizim gibi düsünenlere tercuman oldun...yüregine diline saglik...esenle kal kardesim...

  YanıtlaSil
 55. Adminpanpa bu yazın için çok teşekkür ederim. Daha bugün 4,5 kişiyle tartıştım.Ve bana verdikleri cevaplar çoğu zaman duygusal cevaplar oldu. Ben bir konu hakkında konuşurken o konuda birşeyler okusam bile kendimden emin konuşamıyorum.Onlar konuşurken sanki kuranı kendileri yazmış gibi cevaplar veriyorlardı.Kuranı okudunuz mu diye sordum biri okumuş ama arapça anlamadan biri de Türkçe okuyup bitirmiş.Diğerleri okumamış ama benimle konuşurken sinirleniyorlar bir ikisi hariç islam hoşgörü diniydi hani dediğimde ben bağırıyor muyum kanka,yok kanka diye cevaplar veriyorlardı. Daha geçen hafta bir dostumla aram soğumuştu din tartışması yüzünden şimdi onla din yüzünden olmasa da küstüm. Son zamanlarda soğumuştum üstüne tuz biber oldu.O dostum da Kastamonu da yobaz diyeceğim kusura bakmayın yobazların arasında kalmış onlar tarafından beyni yıkanmaya çalışılıyor camide namaz kılmak günahtır mikrofon insanın sesini bozuyor o yüzden camide namaz kılma diyen cahiller ve aynı zamanda kuranı da Türkçe okuma günahtır sadece kendi dilinde oku diyebilecek kadar cahilmiş bu insanlar bana anlattıkları sadece bunlar daha kim bilir neleri vardır ben bunları bir duydum hemen dedim ki kendi kendime dostumu bu zırvalıklardan kurtarmalıyım.Daha o zamanlar deist de değilim tabi ama yine de fikirleri çok cahilce gelmişti.Bunlarla uğraşırken aynı zamanda deizm üzerinde de sürekli araştırma yapıp birşeyler okumaya başlamıştım.Sonra deist olmaya karar verdim ve o dostuma da bu yolla ulaşmaya çalıştım.Ama maalesef arkadaşımın gözünü din kör etmişti ona deve sidiği hadisleri falan bir sürü kaynaklar sunarak resimler bularak atarak anlatmaya çalışsamda fayda etmedi ve aramız soğudu,bana şey diyordu artık seninle din tartışmayacağım kalp gözü kapalı falan 😀 sonra işte dediğim gibi başka bir konu da ön ayak oldu küstübenimle.Bu arada yazıların hepsini okudum bu sayfadaki sadece diğer o benim tanrım dediğin kısımları falan okumadım sadece burası zaman buldukça oraları daokumakisterim.Özellikle Turan Dursun.Buradaki yazın çok güzel olmuş çok zevk aldım okurken.Bu yazıların umarım daha büyük kitlelere ulaşır.

  YanıtlaSil
 56. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 57. Kardeşim öncelikle okudum bi kaç kelam da ben ekleyeyim dedim.
  Öncelikle ilk yazında 3-4 din gelmiş mikrosoftmu güncellenir gibi demişsin. Unutmaki gelen dinler hep aynıydı namaz oruç hepsi vardı, incil olsun hristiyanlık musevilik olsun hepsi zaman içinde deiştirildi. Aslında hepsinde dinimiz aynıydı. Çok deiştirildikleri için islam dini gönderildi. Neden müslümanız bu gün neden islam dinini seçtik, çünkü Allah kuranı deiştirimeyeceğini bizzat kendi koruyacagını ayetlerle bize bildirmiştir. O yüzden biliyoruzki kuran islam kesinlikle deiştirilmemiştir. Bunu bi kaç ayetle yazayım sana,
  (Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur.) [Enam 115]

  (Kur'anı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.) [Hicr 9]

  (Kur’an, eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Ona önünden, ardından [hiçbir yönden, hiçbir şekilde] bâtıl gelemez [hiçbir ilave ve çıkarma yapılamaz. Çünkü] O, kâinatın hamdettiği hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından indirilmiştir.) [Fussilet 41-42]

  Peygamberimizin deiştiremeyeceğine dair ayetlerde var.

  Şimdi geleceğim şeriat ile ilgili düşüncelerine;
  Şeriat yönetimide bahsettiğin gibi öyle kol bacak kes topraga göm bilmem ne, biraz araştırırsan şeriat yönetiminde hırsız birisi yakalandıgında mahkeme tarafından iş bulunur affedilir çalışmaya başlar, ikinci hırsızlıgında tekrar bir iş bulunur tekrar affedilir, ve 3. Yaptıgında ise bileği kesilir. Ben ce çok iyi ve caydırıcı bi uygulamadır.

  Şimdi gelicem oruç tuttum mission compleye yaptım falan demişsin dalga gecer gibi, orucun biraz kişiliğe ve sağlığa bi kaç faydasını yazayım sana.
  1.Oruç fakirlerin ihtiyaçlıların halini biraz anlamamızı sağlar.
  2.nefsimizi terbiye etmemize yardımcı olur
  3.Allah emrettiği için onun bize helal ettiklerine bile yanaşmıyosak harama hiç yanaşmayız.
  4.11 ay boyunca calısan sindirim sistemini rahatlatmak.

  Din olmadan da insanlar iyilikler yapabilir iyi insanlar olabilirler diyosun ya işte oruç un faydası her kötülüğü yapan nefsimizin terbiye edilmesi, harama el uzatmamak gibi en basiti.

  Senin aklın baya karışmış dostum. Ve burda baskalarınında aklını karıştırıyosun. Bakıyorumda ateisti de hep senn yanında.

  Şunuda belirtmek istedim hiç bir hacı hoca veya tarikata mensubu deilim. Direk ibadetimide duamıda rabbime yaparım. Çok yanlış yapan islamı çok kötü kullanan müslan diye geçinen çok insan var yok değil, e o zaman doğrusunu biz yaşayalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim beni yanlış anlama ama biz ikimiz hiçbir zaman ortak noktada buluşamayız, çünkü inandığın ve ıspat diye gösterdiğin şeyler bana gör aşırı mantıksız. Bir kanıtı yok.

   Örneğin; Kuranın korunacağına ve peygamberinde değiştirmeyeceğine dair ayetler var diyorsun. Peki bunların Kuranı %100 olarak koruduğuna neden ve nasıl inanalım? Bir kitapta "ben onu koruduğum için korunuyor" yazması bizim ona inanmamız için yetersiz hatta komiktir. Hiçbirimiz Tanrının bunları yazdırdığından emin değiliz, olamayız da, bu sözü ben söyledim Kurana yazın dediğinin de bir ıspatı olamayacağına göre sadece inanmayı yada inanmamayı seçmek kalır; ki biz mantıkçılar burada ayrılıyoruz. Çünkü işe mantıkla bakacak olan hiçbir insan, içinde korunduğu için bozulmayacağı yazan kitabın bozulmayacağına kesin gözüyle bakamaz, "bir nesneyi bir yazı koruyamaz." Bu Allah'ın kelamı diyebilirsin ama bunun da ıspatı yok, yani iş yine inanıp inanmamaya döner. Sorgulamadan inanmaya...

   Bu anlattığın şeriat yönetimi sana güzel hikayelerle anlatılan ya da ancak 40 yılda 1 görebileceğin şeriat uygulamalarıdır. Kuran ve şeriat ESNEK sözler içerdiğinden hiçbir islam toplumu ve mezhebi ORTAK paydada buluşamamış ve farklı uygulamaktadır. Apaçık bir kitaptır denen kitabın ve emirlerinin herkesçe farklı anlaşılabilir olması da onun kendi çelişkisidir bana göre. Dolayısı ile şeriat el kol kes demez desen de, bu el kol kes diyen şeriat kanunları olmadığını ve bunu uygulayan ülkeler olmadığını değiştirmez. Namaza gitmedi veya ayak bileği az bir şey göründü diye sokak ortasında kırbaç cezasına çarptırılıp işkence gören yüzlerce müslüman videosu, haberi ve fotoğrafı bulabilirsin. Onlar da şeriat uyguluyor, her şey esnek olduğundan sen tutup onların uyguladığı için de YANLIŞ diyemezsin malesef. Çünkü islam toplumları bile ayet, hadis anlamları ve şeriat konusunda 40 farklı görüşe sahip.

   Orucun faydalarına gelirsek güzel kardeşim:
   1- Fakirin halinden anlamam için gün boyu aç gezip sağlığımla oynamam gerekmez. AKLI ve VİCDANI olan bir insan fakirin halinden zaten anlar. Bunun için aç kalıp susuzluk çekmesi şart değildir.
   2- Nefsini terbiye etmek için de akıllı ve ahlaklı bir insanın oruç tutmaya ihtiyacı yoktur. Benim tutup elalemin karısına kızına sarkmamak için, sürekli aklımda çük fikri ile gezmemem için oruç tutmam gerekmez, bunun için kendimi geliştirmem ve kendimden utanarak kendimi düzeltme arayışına girip kendimle kavga etmem gerekir. Ki bu da oruçla değil, sorgulamak ve düşünmekle olur.
   3- Bunu anlayamadım, ister yanaş ister yanaşma bu senin bileceğin iş...
   4- Oruç 11 boyunca çalışan sindirim sistemini rahatlatmaz, bu neresinden tutup savunsam diye düşünen inançlı insanlara, onlara ve hatta hükümet yöneticilerine yandaş olmaya çalışan doktor bozuntularının ve halkın uydurduğu kulplardandır.

   Orucun insan vücudu üzerinde ciddi zararları vardır, oruç yüzünden bir insan ölebilir bile. Mideyi dinlendirdiği iddiası asılsızdır, mide akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında zaten yeterince dinlenecek zamana sahiptir. *Oruç midenin asit salgı düzenini bozar.
   *Gece uykusu midenin dinlenmesi için gerekli bir dönem iken, sahur yemeği ile birlikte uyanıp tekrar yatmak sindirim sistemi için zararlıdır. Çünkü uykudan alınması gereken vücudu dinlendirme işlemi yerini midenin çalışmasına bırakır. Kaldı ki Akşam 6-7 den sonra yemek yemenin zararları trilyonlarca kez ıspatlanmıştır, gece yemek yiyip yatmayı siz düşünün...
   * Oruçluyken kan şekeri oldukça düşer. Bedeni yoran işler yapan çalışanlar için bu oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
   Daha fazla zararını araştırarak ve tarafsızca sorgulayarak da bulabilirsin (ki zannetmiyorum)

   Neyse, benden bu kadar. Amaç iyi insan olabilmek, gerisi tırı vırı. Siz öyle inanın biz böyle. iyi günler.

   Sil
 58. Benim algılayamadım ve din üstünde düşündüğüm, Allahın işi gücü yok, fantezi mi yaratacak. Adamların dini imanı karı kız. Cennete gidince 100 adam gücünde olacak yattığı her kadın tekrar bakire olacak gibi gibi.
  Sonra neden başka dinden olanları sevmemiz, dostluk etmemiz yasak? Onlarda Allahın kulu değilmi? Ben Türkiyede doğmasam Türkiyeyi bırak, istanbulda bir arka sokakta doğsam ermeni,2 arka sokakta doğsam musevi olacaktım belki. O zaman Sınıfımdaki, mahalemdeki kimse isteyemeyecekmi beni ? Hani hoşgörü dini idi ıslamiyet ? Bence bütün dinler birileri rant elde etsin diye varlar. Kendilerini diğerlerinden üstün kılsınlar diye varlar. Dinler olmasa savaşlarda olmazdı, ölümlerde olmazdı. Hem benim Allah inancımı sorgulayacak olan kim? Cübbelimi, Fetomu kim ? Allahın beni onlardan az sevdiğine kim karar vericek. Bu kadar üstün bir yaratıcı, toprağın altındaki,kayanın içindeki, okyanustaki canlıların beslenmesi için bile düzen kurmuş yaratıcı, ne isterse ol dese olacak büyük ilahi güç, Beni orucumla, namazımla mı yargılayacak. zaten o istese fabrika da shiftli çalışanlar gibi vakti gelince gidip namazını kılıp yine işine dönen robotlar gibi olurduk. Allah bize akıl vermiş fikir vermiş, Yalan söylemeyen, Karı kıza bakmayın, hırsızlık yapmayın ( eline, beline, diline hakim ol) Kötülük yapmayın yeter. İnsan olun İnsan bırakın din vs yi. Sevin sevindirin İnsan olun.İftara gittik gecen gün, donatılmış iftar sofrasına saldıran o insanlar mı açın halinden anlayacaklar :D gülerim size. Allah ile benim arama kimse girmez, sadece ben işletme o ilahiyat okuduğu için Allahla benim ilişkime müdahale edemez. Allaha emanet olun, Bende ne olduğumu bilmiyorum ama şu an daki Müslümanları görünce Müslüman olmadığım kesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen kesinlikle deistsin :) Deizm Tanrı/Allah ile kul arasına hiç ama hiçbir şey sokmamak ve sadece Tanrıyı kabullenmektir.

   Kitap, peygamber, in, cin vb. şeyleri kenara iter.

   Sil
 59. Bencede yaradan madem bir din indiriyor yeryüzüne peki bu dine ait olduğu söylenen kitabı neden insanların yazmasına izin veriyor direkt kendisi yazılı indirseydi yada olmadı peygambere direkt yazdirsaydi. Bilemedim. Kafamda deli sorular

  YanıtlaSil
 60. Kafamda milyon tane soru işareti vardı sayende kalmadı çok sağol:D

  YanıtlaSil
 61. Ohh toplanıp bi cehennem mi kursak yeaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi olur bencede kurmaliyiz cennette zaten sakallilar falan var ne varsa cehennemde 😂😂

   Sil
 62. 35 yaşındayım ve yazdıklarını bende zamanında düşünerek kendi yolumu çizdim ve deist oldum. Bu kadar çelişki ve mantık hatası olan bir dine inanamadım bir türlü. yorum yazan bir bayan vardı aklımda kalmasın başörtüsünü kendini korumak için bir araç olarak gördüğünü söylüyordu. eğer bu yazıyı o da okuyorsa google a "kapalı kadının götüne bakan adamlar" yazsın ve görsellerdeki ilk fotoğrafı incelesin. senin de söylediğin gibi admin pampa kadınlar teneke içinede girse o adamlar fantazi kurmaya devam eder. eğer bu konuyla dinde illaki bir yaptırım olacaksa oda kadınların başlarını kapaması değil erkeklerin gözlerini kapatması daha sağlıklı olurdu. saygılar, sevgiler.

  YanıtlaSil
 63. admin panpa güzel yazılarından dolayı teşekkürler.. evrendeki varoluşun amacını bulmak üzere ben de yola çıkmış bir insanım yakın arkadaşlarım sayesinde.. bunda senin de tuzun oldu şu anda.. evreni büyük bir balon olarak görüyorum ve yaratılanın ve yaratanın her ikisinin birden aynı büünyede olup birbiri ile sürekli etkileşimi var.. ruh beden ikilisinin birbiri ile olan ilişkisi gibi.. evren kendi içerisindeki döngüde her bir canlının yaptığı devinim diğerini etkilemekte ve dönüp dolaşıp yine kendisine de etki etmekte.. aslında kafada okadar çok şey var ancak dile getirmek pek bir zor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim düşünceme biraz yakınsınız, bence Benim Tanrım adlı yazımı bir okuyun ;)

   Sil
 64. Ağzına eline sağlik Pampa çok aydınlatıcı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 65. Panpa bence sen deist değil panteist olmuşsun. Deizme göre Tanrı evrenin/doğanın dışındadır. Evreni var etmiş ve bir kenara çekilmiştir. Panteizme göre ise evren/doğa yaratılmış değil bilakis Yaratıcının ta kendisidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten Panteizm ve Pandeizm Deizm'in alt kollarından. Fakat benim inancım aslında ikisiyle de eşleşmiyor. Benim Tanrım diye bir yazım var, okursan daha iyi anlarsın belki beni :)

   Sil
 66. ''Hiçbir insan tanrıyı temsil edemez''-adını bilmediğim değerli biri-

  YanıtlaSil
 67. Bugün tesadüfen blogunuzu buldum ve saatlerdir yazınız ve yorumları okuyorum. Benimle aynı fikirde olan çok sayıda insanın olduğunu bilmek güzel... yaklaşık 20-25 yıldır falan deistim ama neden deist olduğumu yani neden bir tanrı varlığı olması gerektiğinide şimdilerde sorguluyorum, sanırım yetiştirilme şeklimizden kaynaklanıyor. Bende ilk sorgular T.Dursunun kitaplarını ilk çıktığı dönemde okuyunca başladı, yıl 1990 ve özellikle Türkleri yok edin gibisinden şeyler okuduğumda merakım çok daha arttı ve yıllar içinde iyice derine daldım, ingilizce Kurandan sonra arapça öğrenip orjinal diline dönmeye çalıştım ama nafile sorularım bitmedi ! Kısaca din olayını iyi müslümanım diyen bir çok kişiden çok daha iyi biliyorum. Çoğu kişi bilmez ama İslamdan önce sünnet,namaz,hac gibi eylemler vardı ! Kuran aslında bir çeşit İncil yada Tevrat gibidir ama hadislerle en azından ibadet yöntemi değişikliğe uğramıştır. Kuran dahil bütün kitapları yorumlamak yasaklanmıştır yani fıkıh, tefsir gibi dini ilimler aslında yasaktır, diğer dinler içinde durum aynıdır. İncil ve Tevratta kıyafetle ilgili bütün detayları yazan ayetler varken Kuranda yoktur, olmadığı için yorumlardan bugünkü durum çıkartılmıştır halbuki yorum yapmak şirktir! İçki ile ilgili 3 ayrı ayet vardır ve güya bu sıralıdır yani mümin sınava tabi tutulmuştur, aslında sıralı ayet demek şirktir ve Allahın ayetine karşı çıkmaktır zira her şeyi kadir olan Allahın geleceği göremediği kabul edilmiş olmaktadır! Kuranda yüzlerce çelişki ve birbirine zıt onlarca ayet vardır. Günümüzde İslamı kötü gösterdiği söylenen IŞİD ve benzerleri aslında kitaba göre hareket etmektedir ancak bunu bizim süslümanlara anlatmak zordur. Kitaba göre imamların hiç biri maaşla yada para karşılığı namaz kıldıramaz, o namaz kabul olmaz nitekim biz hariç hiç bir İslam ülkesinde diyanet benzeri kurum yoktur.İslam insanları cennete hazırlar! ama o cennette neden huriler-nuriler ve şarapların olduğu konusunda kimsenin fikri yoktur, burda yasak olan orda neden serbest ve neyin ödülü bu sorusuna cevap yoktur. Her erkeğe 72 huri vaad edildiğine göre bütün dünya müslüman olsa ve erkek sayısı 4 milyar olsa 4 milyar x 72 için bu kadar huri nereden gelecektir? tam manasıyla islama göre yaşayıp ölen bir kadına neden 72 nuri yoktur? nuri yok ama hizmete devam durumu sözkonusudur!!! her kadın kocasıyla cennete gidecektir der lakin 5 kere evlenmiş boşanmış olan varsa ne olacak? ilk kocası hak iddia ederse? cehennem ceza ve yanıyorsun cennet seks ve keyif mekanı oluyorsa bunun sonrası ne oluyor? Kısaca insanlar ölüp gitme gerçeğinden korktukları için din gibi şeyler yaratmışlardır kabul edelimki dünya bir besin zinciri ve aslında yok olmuyor başka bir şeye dönüşüyorsun aynen bizim öldürdüğümüz hayvanları yeyip enerjiye dönüştürmemiz gibi! İnsanların önce yok olup gittiğini kabul etmesi gerekiyor, hangimiz dedemizin dedesini mezarını biliyor ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nuri olamaz çünkü islam "erkek egemen" dindir, "cennet anaların ayakları altındadır" sözü tamamen traştır...

   Sil
 68. 1 yıldır sırf doğru bir Tanrıya inanalim diye gece gündüz demeden araştırdım ve cok güzel şeyler bulacagimi sanarken en son muhammedin uckur sevdası adı altında bir kitaba yıllarca taptigimi düşünmek beni çok hircinlastirdi.Şuan yeni ogreniyorum ve inanmak insanın doğasında var olan bir olgu korunmak gibi.ben çok korkak biriyim geceleri uyuyamiyorum artik tüm yaşantımız bitip öldükten sonra toz olup uçmak zoruma gidiyor. Yalvariyorum yardım edin korkularimla yanlizlikla karanlikla baş edemiyorum ölümden korkuyorum ne zamana kadar bu durumu yasayacagim.evrenin oluşumunu araştırıyorum büyük bir patlama sonucu bu kadar evrenin ve çeşitliliğin oluşu bir tesadüfe bağlı mı olmalı biz tamamen tesadüf eseri oluşan düşünen varlıklar mıyız sonumuz bir toz zerresiyse madem hoscakalin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dostum sonumuzu kimse bilemez, sen dinlerin söylediğini boşver. Binlece ihtimal var bunları düşünüp hayattan soğuma. Sen evren olan Tanrı ile birlikte ve onun parçası olarak varsın. Bütünün bir parçasısın.

   Sil
 69. admin kuranda gecen hikayelerin sümerlerden gelen uydurmalar oldugunu biliyoruz peygamber bu hikayeleri kulaktan duyma mı yoksa tevrati okuyarak mı ayetlendirdi kafama takilan bu birde namaz tesbih gibi ibadetleri nasıl buldu nelerden esinlendi bunu merak ediorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Hikayeleri kulaktan dolma yada tevrattan okuyarak uydurmuş olabilir yani bu konuyla ilgili bir kanıt olmadığından bunu bilemeyiz. Fakat açıkçası hikaye yada uygulama türetmek için her zaman esinlenmeye de ihtiyaç yoktur. Sıfırdan üretilen farklı görüş ve inanışlarla bir sürü insan milyonları yönetmiştir bu zamana kadar. İbadetleri nasıl bulduğu ise çok çok basit. Araplar islamiyetten önce putperestti bilindiği gibi. Putperestler de putlara ibadet ediyorlardı tapınakta. Bu ibadetlerdeki birçok hareket şuandaki namazla ve budizmdeki ibadet şekli ile oldukça benzerdir. Yatarsın, diz çökersin, alnını yere değdirirsin falan. Yani aslında putperestlerin ibadet şekli üzerinde ufak değişiklikler yaptıktan sonra ısıtarak halka sunmuştur hepsi bu...

   Sil
 70. Eline sağlık harika bi yazı olmuş abicim ama ne biliyim içimden gelmiyo jnanmak :( yanlış anlama sen sonuna kadar haklısın sadece beni bağlayan bişey var onu bulmaya çalışıyorum :(

  YanıtlaSil
 71. Vay Arkadaş 35 miden sonra doğru yolu bulduğuma aniyorum. Uzun zamandır araştırıyorum. Evet Yaradan inanıyorum ve sukrediyorum.
  Düşünsenize dinler 15 bin yıllık süre içeride türevi. Ondan öncesinde milyarlarca yıl kimsenin aklına gelmemiş ne komik. Çıkan her her din bir önceki dinden konular çalmış ve günümüze kadar gelmiş. Peygamberler kendisinden önceki dinlerden ayetler çalmış olmalı. Ve üzerlerine kendi düşüncelerini eklemisler. Birde nedense dinlerin hepsi ordadoguda türemis.ve o gün bugündür orta Doğu hep zulmün yeri olmuş. Thomas'ın dediği gibi. Dünya benim Memleketim, iyilik ve doğruluk benim dinimdir.

  YanıtlaSil
 72. Hayatimda ilk kez bir blog yazısına yorum yapıyorum... 35 yaşında bir bayanım ve kendimi bildim bileli bir celiskideyim.. Namaz kılıp oruç tutup dini vecibeleri yerine getiren bi insan değilim ama müslümanım ve bende kuranı ilk okuduğumda dikkatimi çeken islam hoşgörü dinidir deyip tehditkar ve korkutucu bir çok uyarı gormem beni çelişkiye sürükledi... Kadınlarla alakalı seks kölesi baskılarına girmiyorum bile... zira kendimi bildim bileli hiç bir duam kabul olmadı ve cevremde ne kadar sinsi içten pazarlıklı art niyetli insan varsa hayatları ve gelirleri gayet güzelken bizim gibi iyi niyetli kişiler hep zorluk ve yokluk içinde, demek ki duadan daha çok zeka ve kurnazlık ise yarıyor desemde her defasında bi korku ile tövbe ettim... Halada araftayim sanırım:) Bu kadar edebiyattan sonra soracağım soru Deistligi seçtikten sonra zorlukla geçen hayatın bi nebze düzeltimi yada maddî gelirin yada içsel mutluluğun ? Yazarsan çok sevinirim çünkü bu konuyla alakalı 2 3 arkadasimda ilginç değişimler oldu...:)) merak etme maddi gelir çoğaldı ise beni nüfusa al falan demiycem pampa ;) Şimdiden çok tsk ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunu geç gördüm kusura bakma lütfen :)
   Şuan 30 yaşımdayım. Açıkçası dinlerden kendimi sıyırdıktan sonra her şeyim değişti.
   Her şeye verdiğim anlam ve aldığım keyif, bakış açımda değişti.
   Sonrasında zamanla hayatım da düzeldi, hatta çok çok iyiyim desem yeridir :)
   Şuan bir estetik cerrahi merkezinde müdür yardımcılığına yükseldim hatta birkaç ay sonra bölümün sorumlusu olacağım, tüm grafik tasarım ve medya işleri bende, gelir desen bu zamana kadar aldığım en yüksek maaşa çalışıyorum :D

   Aşk desen, senelerce dua edip aradım karşıma hep gerizekalılar çıktı, yine dinlerden sıyrılıp içimi inandığım Tanrı inancı ile doldurdum, bu sefer de çok uzak ilde hayatımın aşkını buldum ve evlendim.

   Hep diyorum, şimdiki aklım olsa 10 yaşımda sıyrılırdım dinlerden. Dua etmekle, memur gibi belli saatlerde ibadet etmekle yaratıcı insana hiçbirşey vermez. Daha doğrusu yaratıcı ne alır ne de verir, o kendi varlığını sürdürürken (evren) sen onun değiştirdikleri, alıp verdikleri ile düzene ayak uydurursun o kadar.

   Demem o ki, klasik dindar korkutmalarına aldanma, yaşadığın talihsizliklere ya da şanslara da anlam yükleme.

   Mesela evet hayatım çok iyi, ama bu deist olduğum için değil, fakat dinlerden sıyrılmak ufkumu ve gözümü fazlasıyla açtı, insanın dünyaya, hayata ve evrene bakışı değişince, yaşam enerjisi bile değişiyor :)

   Sil
 73. Bir iki kişi bulsam ilk başta camilerdeki sadaka kutuların(enayi paralarıni) ordan alıp ihtiyaç sahibi kisilere dağıtmak, okulara bilime örnek ODTÜ'LÜ gençlere verip en azında iyi bir yere gittiği bilinir geri kalan bir iki kuruşlada iki bira alıp içmek ve sadece izlemek 😉😉

  YanıtlaSil
 74. Yazinizi tesadufen buldum..katildigim ve ayni ben dedigim yerler cok oldu...sorgulamaya gec basladim yasim 34...benim takildigim noktalar...dunyada 7 milyar insan varsa bunlarin yaklasik 1.5 milyari musluman...peki geriye kalan 5.5 milyar insan niye yaratildi...figüranmi onlar...diger ulkelerde yasayan insanlarin ne sucu gunahi varki...madem islam son din ...Allah katinda kabul edilecek olan tek din o zaman o insanlar daha islami duymadan bilmeden ölüp gidiolar...sorular...sorular...umarim ic huzuru ve dogruyu bulurum....saygilar....

  YanıtlaSil
 75. Bence bizim hiç bir dinle alakamızın olmaması gerekli yani onlardan gelen kabullenmeme duygularıyla onlara ters cevap veya polimige girmenin bir anlamı da yok biz neyin ne olduğunu biliyoruz ve bize dinimizi başkası öğretmedi beyni olan oturup sadece 5dakika düşünsün yeter herkez birbirine saygı duymalı bizde böyle bilinçsiz insanların laflarına karşılık hırslanırsak bizde bölücü bir topluluk olmamalıyız bunun için daha dikkatli olalım. ben artık müslüman kardeşlerimin bana verdikleri tepkileri takmıyorum inadına deist olduğum için kendimle gurur duyuyorum ne kadar akıllı zeki herşeyin farkında oldugumu görmek de beni çok mutlu ediyo

  YanıtlaSil
 76. Dinler insanları sömürmek için uydurulan hikayelerden ibarettir (prf.)

  YanıtlaSil
 77. Abi severek yazılarınızı okudum ama merak ettiğim bişey var ? Deist olmaya karar verdiğiniz anda ilk okuduğunuz kitap nedir? Bjde sosyal medya hesabıniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk kitabı hatırlamıyorum ama gece 4 lere kadar her gün yüzlerce makale ve kitaplardan bölümler okurdum :D
   Kitap istiyor isen, google'a adminpanpa din konulu pdf kitaplar yazıp ara, oradaki tüm kitapları okuyabilirsin.

   Evet sosyal medya hesaplarım var, aktif olarak facebook sayfamı kullanıyorum, AdminPanpa yazarsan çıkar ;)

   Sil
 78. Merhaba,
  Bende sorgulamaya 17 yasinda basladim. Suan yasim 19. Tanriya inaniyorum ama Tanrinin dine getek duydugunu dusunmuyorum. Ve ortaya atilan dinleri mantiksiz buluyorum. Tanri o kadar guclu ama namaz kil tap bana diyor. Bu putlara yemek goturmek gibi geliyor bana. Gereksiz yani. Felsefeyle ve psikolojiyle icli disli biriyim. Muslumankende hep sorgulardim. Kucuklugumde bile illa turkcesini okurdum. Din hocalarima Allahin neden bizi yarattigini kuranda niye biz yaptik falan dedigini sorardim. Hep kayitsiz kalinirdi.Tanri var ama etliye sutluye karismiyorda pek mantikli gelmiyor. Oyun kurucu sonucta. Adem elmayi yedi ve biz dunyaya geldiysek bu adaletli miydi? Simya dikkatimi cekti ilk once. Insanlar olumsuzluk iksiri bulmaya calisiyorlar ve hop ahiret inanci gelmis? Illuminati ve bircok inanis efsaneler uretmeye yatkin insanlarin bence. Peki ama aklima takilan cok onemli birsey var. Madem Tanri birseye karismiyor ve yalnizca yaratti. Tecavuz bir suc olur muydu? Veya iyilik kotuluk gibi seyler ahlak evlilik bunlar neyin nesi? Veya dunyayi batiriyorlar ve kendini yenileyebiliyor yani tamir edebiliyor? Bunu nasil yapiyor basibos ise? Ciddi bir karmasa icerisindeyim ve cevremdeki musluman yakinlarim siddetle karsi cikiyorlar sorularima. Susturuyorlar. Hadi ayet okuyalim vs vs okumak problem degilde anlayip ozumsemedikten inanmadiktan sonra onemi yok ki. Soruyorum yine hangi diziye kapildinlar iyice soguttu bu durumda zaten. Onlara onlarin istedikleri insani gostermek zorunda kaliyorum. Musluman ama sorgulamayan ama oyle degilim. Merakimi giderirseniz bir abim olarak cok mutlu edersiniz. Yaziniz sayesinde yalniz olmadigimi hissettim.tesekkurler.Iyi gunler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sorularının cevabı için bence "benim tanrım" adlı yazımı okumalısın ;)

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları