Yazan / Çizen : Admin Panpa 13 Şubat 2015

cüce kerevit, akvaryum hobisi, akvarist, akvaryum makaleleri, meksika cüce kerevit, cüce kerevit bakımı, cüce kerevit balık uyum, kerevit karides yer mi, karideslerim azalıyor, balığın kuyruğunda,
Bu yazımda cüce kerevit hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen şeyleri aktarmaya çalışacağım efenim, gerçekler gün yüzüne çıksın artıkınnn, let demmm kammmm!!! Lütfen kanalı zaplamayın, arkanıza yaslanın ve azıcık dinleyin bakıyım.

Şimdi genelde biz akvaryum severler uzun süre balık besledikten sonra farklı heyecanlara, farklı arayışlara gireriz. Hani "balıklarımızla beraber farklı ne bakabiliriz?" diye. Öyle bi raddeye gelir ki bazen, bilsen ki at akvaryumda balıklarla yaşayabilir o vakit at koymak istersin o akvaryuma. Bu yüzden balıktan farklı canlı arayışına girildiğinde genelde ufaklardan başlanır; karides > cüce kerevit > yengeç > semender > ıstakoz > at şeklinde gider bu sıralama, bi nevi a>b ise denklemiyle aynı yörüngede işler.

Fakat benim gibi canlı doğuran türlerini besleyenler akvaryuma yengeç, ıstakoz falan ekleyemez çünkü akvaryum suyuna hap atıp sarhoş olan tüm balıklara tecavüz ederler ışıklar kapandığında. Hatta öyle anlar olur ki ıstakoz gündüz gözüyle bile "gel buraya kıııııızzz" diyip balığın tekini dötünden falan yakalayıp gözünüzün önünde size nispet yaparak kıt kıt yemeye başlar.

Neyse, bu gibi sahneleri yaşamamak için insanlar genelde cüce kerevit önerirler. Genelde söylemler de şu şekildedir "tamamen zararsızdır, meksika cüce kereviti bişey yapmaz balıklara, karidese de bişi yapmaz",  "yeminliymiş oğlum onlar o yüzden avlanmıyolarmış cüce kerevitin biriyle konuştum geçen o söyledi". Yani genelde kulaktan kulağa dolaşan halkımızın klasik tavrı neticesinde söylenen şuydu kısacası "cüce kerevit zararsızdır".

Peki cidden öyle midir? Gününün çooook uzun zamanını akvaryum izleyerek öküzün trene baktığı gibi geçiren sap ve yalnız bir adam olarak (söyledim çünkü bok mu var niye o kadar izliyosun diyeceksiniz) size gördüklerimi anlatayım.

Öncelikle her ne kadar cüce de olsa kerevit gibi bi canlının dost canlısı olduğuna inanmıyodum alırken, küçükte olsa ne demişler "küçük ama işlevi büyük". Biliyorum bunu çük için demişler ama emin olun kerevit içinde geçerli aynısı. Zaten aldığımda eve getirene kadar bile poşetin içinde kavga edip yeni kabuk değiştirenlerden birini yemişlerdi bi güzel, bildiğin afrikanın vahşi kabileleri gibi ipneler. O cüce kerevit yok mu ooo, o ne yere bakan şerefsiz varya ooo, ispanyol bıyıklı sinsi canlı...

"Balıklara bişey yapmıyor, yapmaz" diyen arkadaşlar, lütfen akvaryumunuzu her gün düzenli olarak 3-4 saat izleyip balıkları ve canlılarınızı kontrol edin, kuyruklarından tutun karideslerinizin sayısına kadar. Cüce kerevitlerim varken gidip 2 özel tür lepistes aldım hayvanlar 4 gün içinde öldüler koca 200 litre akvaryumda. Neden biliyo musunuz? O iyi huylu dediğiniz kapıdaki düşman, geceleri yere, bişeylerin üzerine yatan lepistesleri kuyruklarından bi güzel kıskaçlıyo, hayvan da o can havliyle kaçmak için çırpınırken kuyruğu yırtılıyo (hastalıktan kaynaklanan kuyruk erimesini falan biliyorum, bunlar bildiğin kıskaç, makas izi) Lepistes her gece kıskaçlanmaktan en son acıdan ve halsizlikten 4.günün sonunda öldü (önce erkek gitti, malum daha narinler ve kıçlarındaki kocaaa görkemli etekleri daha büyük dişiye göre, iskoçyalı bando şefi gibiler).

Bunun dışında bi gün yemleme yaptım akvaryumu izliyorum yine, bilindiği üzere yem atılınca deliye dönen balıkların başında vatoz gelir; bedava makarna dağıtıldığını duyan hüloğğğ teyze gibi diğer balıklara linç girişiminde bulunarak yem yemeye gelir. Vatoz ön camın civarında yem ararken cüce kerevitin önüne çıktı, duruyodu öylece "uzanmışım kumsalaaaa" şarkısını söyler gibi, o anda cüce kerevitin içine şeytan girdi yada su değişimi sırasında kazayla akvaryuma su değil vodka dökmüş olmalıyım ki kerevit kafayı bulmuş. Durduk yere vatozun ağzını iki kıskacıyla bi yakaladı, zannedersin tecavüz edecek koca vatoza. Vatoz atarlı ve güçlü bi balık olduğundan kafasını hızlıca sallayıp fırlattı onu zorda olsa. İşte bu çif kıskaçlı yakalamaları balıklara ve karideslere yaptığında hiçbi yere kaçamıyolar.
Mesela aşağıda bulunan iki videoyu da akvaryumu izlediğim anlarda onları karides avlarken gördüğümde çektim, tabi ben kameraya koşup açana kadar kıskaçlayıp yakalamış oluyolardı, bende yakaladıkları andan itibaren çekebiliyodum ancak.
Efenim cüce kerevitler için "bi balığı yada karidesi yiyosa hastadır o canlılar, yoksa yemez" geyiğini geride bırakın lütfen artık, yada eklediğiniz canlıları sıkılmadan günde 3-4 saat izleyin aylarca. Yoksa benim gibi 200 litre akvaryumdan pipi kadar 5 cüce kereviti bulup yakalamakla ve sonra da onları elden çıkarabilmekle uğraşır, diğer yandan da nesli tükenen karides ve balıklarınız için yas ilan edersiniz benden demesi. Haydi görüşmek üzereee...

YAZILARIN TELİF HAKKI ABDULLAH KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

UYARI: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Yayınlara Abone Ol | Yorumlara Abone Ol

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları