Yazan / Çizen : Admin Panpa 26 Eylül 2015

hac faciası, hac felaketi, hacda ölen, hacda izdiham, işinize geldiği gibi, Allah neden korumuyor, vicdan, bakış açısı, kabedekileri neden korumadı, din yalan, hac
Öncelikle belirtmeliyim ki, ben sizler gibi içi nefret dolu birisi olmadığımdan "hacda ölenlere" sevinmedim. Sizler gibi nefret dolu değilim diyorum çünkü siz inananlar sizden olmayan birileri öldüğünde sevinç gösterileri yapabiliyosunuz. Ben bu son zamanlardaki Hac facialarıyla ilgili bir çelişkiden bahsetmeye ve sizi, imkansız olduğunu bildiğim halde OBJEKTİF ve TUTARLI olmaya çağırıyorum.Neden tutarlı olmaya çağırıyorum hemen özetleyeyim:

* Depremde ölenler olduğunda "Oraları fuhuş yeriydi, Allah belalarını verdi" dediniz mi?
Dediniz.

* Kaza geçirip ölen farklı inançtan insanlar için "Daha beter olsunlar, Allah adamı böyle yapar, hepsi ölsün" dediniz mi?
Dediniz.

* Dünya çapında yaşanan toplu felaketlerde ölen, islamiyet dışından bir dine mensup insanlar için "Allah hepsinin belasını veriyor işte, hak din islam" diye böğürerek fanatiklik yapıp kin depolarınızı fullediniz mi?
Fullediniz.

* Yanarak ölen yahudiler için "keşke hepsi ölseymiş" diyip, Hitlerin yaktığı her bir yahudinin dinlerinden önce "İNSAN" olduklarını unutarak kına yakarcasına sevindiniz ve bunu da "Allahın bir kerameti" olarak gördünüz mü?
Gördünüz.

Pekiiiiiii, aynı mantıkla gidersek, bu ay kabe'de gerçekleşen 2 kazadan bahsedelim.

1) Vinç devrilmesiyle ölen hacı adayları.
2) Kabe'de bugün karşılaşan iki grubun birbirini ezerek öldürmesi ve 700ü aşkın hacının hayatını kaybetmesi.

Neden arka arkaya gelen ve toplamda neredeyse 1000i bulan hacı ölümlerine de benzer şekilde ve AYNI DOĞRULTUDA cevaplar veremediniz? Düşünce sisteminiz adaletsiz olduğundan mı? Fanatik olduğunuzdan mı? Yoksa sırf inandığınız için, inancınızla ilgili her şeyi toz kondurmamak adına işinize geldiği gibi mi yorumluyosunuz? Başkası öldüğünde "kafir ondan", ama sizden birisi öldüğünde yok efem "orada ölmek şereftir", yok efem "ihmalkarlıktan öldüler" bilmem ne. Bu mu sizin adaletiniz, olaylara bakış açınız? Gerçekten şaka gibi.

Yukarıdaki mantıkla aynı doğrultuda gidersek (sizin şu sıraladığım düşünce yapınızla), hacda ölenlerle ilgili olarak aşağıdakilerden biri neden ağzınızdan çıkamıyor?

Örneğin:
"Allah belalarını verdi",
"Demek ki iyi birileri değillerdi",
"Günlerini gördüler",
"Paraları alıp alıp minareleri diktiler, insanlara bir gıdım faydaları yok ondan",
"Tanrının belkide gerçekten dini yoktur, bizi birileri kandırıyo, Tanrı bizi cezalandırdı",
"Hacca gösteriş için gidenlerdendir kesin bu ölenler",
"Evde karısını çocuğunu aç bırakıp hacca giderse öyle olur",
"Tanrı kutsal mekanında bizi korumuyo niye acaba?",
"Parayla satın aldığımız taşla güyya şeytan taşlıyoruz",
"Hani kutsal mekandı, hani Allah korurdu",
Gibi...

Konuya girerken de dediğim gibi, ben sizin kadar vicdansız olmadığım için ölenler için üzgünüm. Fakat sizin de merhametli olmanızı ve insanlığın ne demek olduğunu anlamanızı dilerim. Bir dine inanmakla İNSAN olmuş sayılmazsın, o başka bir şey...

ÇİZİM VE YAZILARIN TELİF HAKKI A.KARA'YA AİTTİR.ÇALINMASI VE KOPYALANMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 81.MADDESİ İTİBARİYLE YASAKTIR !

8 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. Galiba beni en çok düşündüren şey bu kadar kişi öldüğü halde çevremdeki insanların pek umursamamış görünmesiydi. O kadar çok insanın ölmesinden değil de ölenlerin ailelerine ve yaralananlara para verilmesinden bahsetmeleri de rahatsız etmiş olabilir belki.

  Müslümanım, ya da en azından çevrem dolayısıyla öyle olmam gerekiyor ve ben çevremi hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğum için bazı şeyleri sorgulamaktan kaçıyorum.

  Binlerce kişi öldüğünde ve insanlar "siz şunlara şunlara kötü yorumlar yaptınız buna niye yapmıyorsunuz" diye sorduğunda aklımdan "belki de tanrı arapları ellerindeki onca servete rağmen kimseye kimseye yardım etmedikleri için cezalandırmıştır" ya da "başka kavimler düzensiz ve yanlış seks hayatları yüzünden cezalandırılmışlarsa belki de çok eşlilik de tanrıya göre yanlıştır ve cezalandırılma vakti şimdidir" diye geçirmek, insanların başkalarına yönelttikleri soru işaretlerine karşı alternatif cevaplar bulmak için saçmalamam kendimi kendimden tiksindiriyor.

  Yanlış görmediğim şeyleri dinimden insanların ve hatta dinimin kendisinin eleştirmesi-lanetlemesi beni varoluşsal travmalara sokuyor.

  Çocukluğundan beri inandırıldığın şeylerin yanlış gelmeye başlaması, büyümek, ruhunun değişmesi ama dışının insanların istediği gibi kalmaya devam etmek zorunda olması korkunç.

  Binlerce kişinin ibadet ettiklerini düşünürken birbirini öldürmesi çok çok korkunç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyanışın başlamış kardeşim, kolay gelsin :)

   Sil
  2. Bu çok zor, sancılı bir süreç bazen cehaletin verdiği huzuru özlüyor insan, çünkü savunma mekanizmaları (Freud) çok fazla dinde. Her durum için birşey var.

   Sil
 2. Kardesim eline saglik icin rahatlasin her daim boyle iyisin sorularla baymiyor birde askeri nitelikte essiz cevaplar helal heros charge ufak tefek bilgi ararken bir anda bu diyarda buldum kendimi saglikli bi beyine sahipsin allah yolunu acik eylesin ama bu kadar dusunurken taraf olmayanlardan bertarafa ugrama guzel hos be kardesim dinden dusuncenden ayrilmadan anarsist ol sonra don kendine yine ve bi dunyanda tanri ol sonra gir ademin ruhuna insan ol bedeninde helal olsun sevdim takipteyim umarim orjinal ismim gozukmez gozukurse sana zahmet bi sili ver be

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben deistim, ama kendimi ifade edebildiysem ne mutlu bana. İsmin görünmüyor sorun yok :)

   Sil
 3. Merhabalar.

  Yazınızı okudum. Doğru söylüyorsunuz. Eğer ölenler (İslam) değilse "Allah onları cezalandırdı" diyoruz. Eğer ölenler müslümansa onları da cezalandırdı demeliyiz. Çünkü Allah'ın rahmet sıfatı sadece müslümanları değil, yeryüzünde yaşayan tüm insanları sarar. Yani Allah burada ayırt etmiyor. Eğer yeryüzündeki çoğulcu ölümler Allah'ın bir cezalandırmasıysa, o zaman hacda ölen1000 hacı da cezalandırılmak suretiyle ölmüşlerdir.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 4. Ben deist degilim be panpa ama olsun dusuncelerinle varacagin yeri biliyorsun ast olan insan olmak saygiyla takipteyim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ast olan İNSAN olabilmektedir.

   Sil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları