İnterneti bilinçsiz kullanan, copy-paste mantığına alışmış birçok insan blog veya internet sitesi sahiplerinin yazdığı veya çizdiği özgün içerikleri sağda solda rahatça kullanabileceklerini, bunların sahipleri tarafından korunmadığını, yada telif haklarının olmadığını zannetmekte.

Fakat en basitinden bir blog sahibi kendisi yayınladığı özgün içeriklerinin izinsiz kullanılması halinde elinde bulunan "site yedeği" ni mahkemeye delil olarak sunabilmektedir.

Ayrıca eğer  Adminpanpa.blogspot.com gibi telif haklarınızı bir copyright şirketine aldırıyorsanız, yazı ve tüm kayıtlarınız başka alanlarda kullanılır kullanılmaz size mail ile haber verilir, ayrıca hukuki yollarda kullanabilmeniz için sitenizim tüm içeriğinin giriş saatleri, tarihleri, düzenleme ve kayıtları tarafınıza bildirilir. Bunlarıda hukuki süreçte delil olarak kullanabilirsiniz.

Özgün her eser 5846 sayılı kanun gereği "Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu" tarafından hukuki ve cezai yollarla korunmaktadır. Eseri izinsiz yayınlanan kişi Cumhuriyet Savcılığına dilekçe ile başvurupsuç duyurusunda bulunabilir. İçeriğinizi izinsiz yayınlayan site yada blogların ekran görüntüsünü alıp dilekçenizle birlikte delil olarak kullanabilirsiniz.

I - SUÇLAR:

       1. MANEVİ, MALİ VEYA BAĞLANTILI HAKLARA TECAVÜZ

       
(Değişik madde: 01/11/1983 - 2936/11 md.;Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./138.mad)

       Bu Kanunda koruma altına alınan fikir ve sanat eserleriyle ilgili manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal ederek:

       1. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

       2. Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.

       3. Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

       4. Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

       5. Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

       6. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.


       Bu Kanunun ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında bahsi geçen fiilleri yetkisiz olarak işleyenler ile bu Kanunda tanınmış hakları ihlâl etmeye devam eden bilgi içerik sağlayıcılar hakkında, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

6 Yorum - UYARILAR: Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

 1. Bazı yazılarını facebook adresimde paylaşmak istiyorum çok beğendim sorun olur mu acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayınların altında sosyal paylaşım buttonları bulunmaktadır; onlara tıklayarak facebook yada twitter üzerinden sayfanızda yada arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Fakat copy paste yaparak başka adreslerde paylaşılması yasaktır.
   Ayrıca emeğe saygınızdan, düşünüp sorduğunuzdan dolayı teşekkür ederim.

   Sil
  2. En güzeli de bu değil mi üstad, sosyal paylaşım butonları süs mahiyetinde değil paylaşım amacı ile konulmuştur. Ortaya konan her içerik emek ve zaman harcanarak yapılıyorken iki hareketle (copy/paste) kişisel alanlarda yayınlanması inanılmaz üzücü olay. Emek hırsızlığının her türlüsüne sonuna kadar Karşıyız! arkadaş... Yolun açık olsun Abdullah çizimlerindeki başarını iş hayatında da yakalamanı diliyorum...

   Sil
  3. Kesinikle öyle, hatta 1-2 sitede gördüm adamlar alıp yazımı paylaşmış iyi güzelde, kendileri yazmış gibi göstermişler yada yazan çizen, adres falan belirtmemişler. Doğal olarak uyarmak zorunda kaldım. Emek hırsızlığına tabi ki karşıyız, herkes kendi üretsin kardeşim :) Yok öyle 2 tarla bostan yan gel Osman... Güzel temennilerin için teşekkür ederim.

   Sil
 2. onlara şunu söylemek lazım;
  "Ben senin varya...! katibin neyin olaman"
  "Ben senin varya...! içerik danışmanın olaman"
  Kulakları çıngırdayasıca Yıldız nede güzel bi şarkı yapmış bi an onu hatırladım nedense. Yüzlerinin kızaracağını bilsem yukardan aşa boya badana yaparım laflarımla ama sanmıyorum bu pişkinlerde edep olacağını. Edepli olsalar edebi bilgilerini geliştirirlerdi. Başkalarınınkine muhtaç olmaz, "Ben yazdım ha iyi okuyun bebeler" diyebilirlerdi. Neden bu konu üzerine çık düşüyorum diye sorma sakın. Düşülmesi gerekte sonuçta uğraşıyoruz hepimizde kendi düşüncemizi aktarıyoruz tüm insanlığa e bunun başkası tarafından cebellezi* edilmesi acayip dellendiriyo insanı. Neyse telif hakları sayfanı yorum bombardımanına tutmak istemiyorum. Sonra kulaklarım çınlar bilmem neden :D

  (*) Cebellezi: halk arasında yada argomsu kelimeler arasında yerini almış hırsızlığın yada şahıs/ların haberi olmaksızın kıymetli yada kıymetsiz şeylerin yer değiştirerek kendi eline, cebine bi yerine sokan vatandaşların yaptığı eyleme denir. Bu günlük kelime öğrenme dersimizinde sonuna geldik. Mutlu kalın...

  YanıtlaSil

Youtube'de Abone Ol, Yeni Videolardan Haberdar Ol :)

ÜYE OL | Takipte Kal !

Rastgele Yayınlar

Tüm Makale ve Çizimlerin telif hakları Abdullah KARA'ya aittir !. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Yaz Bakalım :)

Ad

E-posta *

Mesaj *

KAYIT OL | Yeni Yayınlardan, Karikatürlerden ve Hediye Çizim Etkinliklerinden Maille Haber Al !

Copyright © 2013 Admin Panpa / Mizah - Metrominimalist - Powered by Blogger - Desiger J.Djogan - Editleyen Özel Çizim - © Telif Hakları